UYARI
İnternette gezmek için Internet Explorer 7 kullanıyorsunuz, sitemizi ve diğer siteleri daha iyi görüntüleyebilmek için tarayıcınızın güncel bir sürümüne geçmenizi tavsiye ediyoruz!
Internet Explorer'ın daha güncel sürümünü yüklemek için buraya ya da Google Chrome yüklemek için buraya tıklayın.
Google+

Yabancıya gayrimenkul satışı artacak

Türkiye ile Katar arasındaki ticaret hacmini iki katına çıkarmayı amaçlayan Expo Turkey by Qatar Fuarı kapılarını açtı. hurriyetemlak.com 19.4.2017 16:16:06
+ A -
Katar’da düzenlenen ‘Expo Turkey by Qatar Fuarı’, Türk inşaat sektörünü Körfez yatırımcıları ile buluşturuyor. Körfez ülkeleri ve Arap yatırımcılar başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen sektör temsilcileri iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendiriyor. 

"Katar'dan davet gelirse proje yaparız"
Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya; "Ülkemizde referandumun neticelenmiş olmasından dolayı bundan sonra önümüzü daha açık bir şekilde göreceğiz. Sizlerle bundan sonra daha sık beraber olacağız. Bütün amacımız ülkemizin ekonomisini ve istikrarını kalkındırmaktır. Bundan sonra durmak yol yolumuza devam edeceğiz. 

Biz yaklaşık üç yıldan beri Dubai ve MIPIM fuarlarına katılıyoruz. 4 seneden beri yabancılara satış serbestliği var. O bakımdan önümüzdeki süreçlerde daha hızlı bir gayrimenkul satışı gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Devletimiz de bunun için çeşitli imkanlar sağlamaya başladı. Vatandaşlık hakları çıktı. Sayın maliye bakanımıza rakam konusundaki itirazlarımızı bildirdik. KDV konusunda daha duyarlı davrandılar. Tapu harçlarında itirazımız vardı, isteğimiz olmasa da değerlendirildi. Bir ay önce çıkan yasada da yabancıların Türkiye’de gayrimenkul almaları ve paralarını döviz olarak Türkiye’ye getirdikleri takdirde muafiyet var. Bundan sonra da Türkiye’de gayrimenkul almak için gayret sarf edecekler. İstanbul’u Türkiye’yi bilen, çok uzak olmayan bir halk, her yönüyle anlaşabileceğimiz bir halk. Bu sebeple Körfez vatandaşları daha uzağa gitmeden Türkiye’de onları ağırlamak ve ev sahibi yapmak istiyoruz. 

İstanbul için bize teklif gelirse değerlendirmek isteriz. Şu anda İstanbul’da, hiçbir aksaklık yaşamadan yaklaşık 17 bin 500 konut teslim ettik. 5 bin 500 konut inşaatımız ise devam ediyor. Şu an toplamda 10 inşaatımız devam ediyor. Satışa çıkmayan projeleri burada tanıtmamızın bir anlamı olmadığı için buraya 8 projeyle geldik ancak resmi olarak 10 adet projemiz bulunuyor.

Katar’ın halk olarak bizim Cumhurbaşkanımızla çok samimiyeti var. Bize gelen taleplere göre onların da İstanbul’da ev sahibi olmak istediklerini biliyoruz. Geçtiğimiz bir ay içerisinde Körfez ülkelerinden gelen müşterilerimize 8 tane daire satışı gerçekleştirdik. Arapça ve İngilizce broşürler yaptırdık. İnternet sayfamız üzerinde de düzenlemeler yaptık. 

Tema’da 3 bin 500 konut yaptık ve yabancılara 70 konut sattık. Vadi İstanbul birinci etapta ise yabancı müşterilere 110 civarı satışımız var. Biz hiçbir zaman yerli yabancı ayrımı yapmıyoruz. Önemli olan bizim onlara hizmetimiz ve konut aldıktan sonraki memnuniyetleri. Bu bizim görevimiz.
Bizim şu an 10 şantiyemiz devam ediyor ve 8 projemiz satışta, önümüzdeki günlerde 2 projemiz daha devreye girecek ve basın toplantısıyla tanıtacağız. Devletle siyasi ilişkiler iyi olduğunda biz de ticari ilişkilerimizi iyi yönetebiliyoruz. Katar’dan da davet olursa seve seve proje yaparız. Ancak önceliği İstanbul’a veriyoruz. Deprem riski yüksek bölgelerde vasıfsız konutlar bulunuyor. İlk olarak onları iyileştireceğiz ve vatandaşımızı nitelikli konutlarda yaşatacağız. 
16 Nisan’ı da geçirdik. Devletimizin arzu ettiği bir netice de ortaya çıktı ve bu bakımdan önümüz açık. Körfez ülkeleri de ne olacak diye bir beklenti ve endişe içindeydi. Bu her seçimde yaşanıyor. Konut alımı için ertelemeler olmuştur ama bundan sonra olmaz. Körfez’den konut satışı için beklentilerimiz var." dedi.

"Yabancılar cayma hakkı kullanmadı"
Artaş İnşaat Uluslararası Satış ve Pazarlama Müdürü Varol Tezmen; "Biz binlerce konut sattık ve sadece 5-6 müşteri cayma hakkını kullanmış. Cayma hakkını kullananların tamamı ekonomik nedenlerden dolayı, bu da bir memnuniyet göstergesidir. Yabancı müşterilerimizden cayma hakkını kullanan hiç olmadı. En çok satış yaptığımız proje Vadi İstanbul, cayma oranının en az olduğu proje ise Avrupa Konutları oldu." dedi.