UYARI
İnternette gezmek için Internet Explorer 7 kullanıyorsunuz, sitemizi ve diğer siteleri daha iyi görüntüleyebilmek için tarayıcınızın güncel bir sürümüne geçmenizi tavsiye ediyoruz!
Internet Explorer'ın daha güncel sürümünü yüklemek için buraya ya da Google Chrome yüklemek için buraya tıklayın.
Google+

Sinpaş, yabancıdan 450 milyon TL kazandı

Türkiye ile Katar arasındaki ticaret hacmini iki katına çıkarmayı amaçlayan ve 21 Nisan’da sona erecek Expo Turkey by Qatar Fuarı’nda Türkiye gayrimenkul sektöründen önemli isimler konuşmalar yaptı. hurriyetemlak.com 21.4.2017 14:06:09
+ A -
Körfez ülkeleri ve Arap yatırımcılar başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen sektör temsilcileri ile Katar ve Türkiye ilişkileri güçleniyor. 

Expo Turkey by Qatar Fuarı’nda Sinpaş GYO Genel Müdürü Seba Gacemer; “Hep birlikte Katar’ı keşfediyoruz. Bizler de son birkaç yıldır Katar’la ilgili araştırıyoruz, ilişkilerimizi ve  potansiyelimizi geliştiriyoruz. Belki de mütekabiliyet yasasından sonra eş zamanlı olarak tüm bu coğrafyayı ele almamız gerektiğini gördük. Diğer Körfez ülkeleri gibi Katar’da da Türkiye’ye karşı bir teveccüh var. Daha önce zaman zaman satışa çevirdiğimiz bireysel temaslarımız olmuştu. Bir ay önce geldiğimiz Cityscape Fuarı’nda da yoğun ilgiyle karşılandığımız için bu fuarı da katılmaya değer gördük.” dedi.

Türkiye’yi yatırıma değer buluyorlar
Her zaman olduğu gibi Türkiye markasını, Türk insanını tanıtıp, nasıl bir yaşam ve yatırım vaadiyle onları davet ettiğimizi doğru bir şekilde onlara anlatmaya çalışıyoruz. Biz Katarlı dostlarımızla, müşterilerimizle çok hızlı bir şekilde çok hızlı bir sıcak temasa hemen geçebiliyoruz. Bazı şehirlerimiz onların oldukça ilgisini çekiyor ve buraları yaşamaya değer buluyorlar. Daha büyük çaplı yatırım değeri olarak da Türkiye’yi yatırıma değer buluyorlar. Biz bu çerçevede son birkaç yıldır Katar ile yavaş yavaş artan ilişkiler içindeyiz. Sinpaş Grup künyesinde bizim kurumsal çalışmalarımız var ama Sinpaş GYO olarak ağırlıkla bireysel konut satışlarıyla başladığımız Katar serüvenini bu fuarlarla nasıl ileri taşıyabiliriz bunu planlıyoruz. 
Kültürleri, ihtiyaçları inceleme fırsatı buluyoruz, proje geliştirirken yabancıya satış perspektifi görüyoruz. Bunu özellikle tercih edilen bölgelerde yapıyorsak dikkate alıyoruz. Çok daha fazla hedef kitleye ulaşmak için projelerimizi geliştirirken bize yeni bir girdi oluşturuyor. Onların hassasiyetini de göz önüne alarak proje geliştirmek artık bizim iş yaşamımıza yerleşmiş durumda.

450 milyon lira ciroyu yabancıya satıştan elde ettik
Bir dünya perspektifleri var hem kendi yaşantılarını muhafaza edip hem de dünya çapında eğitim, iş, uluslararası işbirlikleri yapıyorlar. Katar bu anlamda bir dünya ülkesi olmuş. Toplumu da bu şekilde son derece global. Dolayısıyla bundan sonraki iş hedeflerimizde bu kadar uluslararası iş anlayışına sahip bir toplumun insanlarını da İstanbul’a, Ankara’ya, Bursa’ya ülkemize nasıl çekebiliriz konusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yabancıya satış mütekabiliyetten sonra başladı bu anlamda Sinpaş GYO olarak ne kadar katkıda bulunduk?
450 milyon lira ciroyu yabancıya satıştan elde ettik. Bunun 80 milyonu Bursa’ya ait. 
Bursa’ya olan ilgi çok fazla. Biz ne kadar tanıtırsak önünün bir o kadar açıldığını görüyoruz. Hemen hemen her yıl aktif 5-6 projemiz oluyor. Satış pazarlamasını ayrıntılı olarak Türklere yönelik hazırlıyoruz ama artık yeni vizyon olarak yabancıya satışlarımız da olacak. Bursa’da başlayarak yeni projemiz 450 milyon ciro değerinde. Bugün burada kısmen önden bazı bilgilerini veriyoruz. Tabii ki biz bunun Türkiye’de, Bursa’da, İstanbul’da lansmanlarını yapacağız ama bununla ilgili geri dönüşler alıyoruz. Sinpaş GYO’nun çok büyük bir yatırımı var, eşsiz bir yatırımı var, bu yatırımın devamını sağlayacak arsaları da var. Bu projelerimizi hem Türklere hem de Körfez ülkelere nasıl pazarlayacağımız konusunda çalışıyoruz. Bu vizyonumuz da ortada. 2017’de 40 milyon liralık yabancıya satış gerçekleştirdik. Farklı ülkelerden talep alıyoruz. Bizim bütçelerimiz de belli oranlarda yer alıyor. 

Ruhsat çalışmaları devam ediyor
Bursa Modern ödüllü ve örnek bir proje, onun yanında yeni proje yapıyoruz. O ölçekte başka hiçbir proje yok. Bizim başladığımız yıllara göre bambaşka bir bölge oldu. Ruhsat çalışmaları devam ediyor. Yılın ikinci döneminde Bursa’daki projemizi devreye sokacağız. İçinde ticari alanlar, konut ve ofisler olacak. 
Yabancıya satış oranı yaklaşık yüzde 20’ye 80 gibi ve ağırlıklı olarak Bursa ve İstanbul’da satıyoruz.   Bomonti projemiz yabancıya satışta oldukça başarılı. 
Körfez’den gelen müşterilerimiz projelerimiz için bizim yaşantımıza uygun diyorlar. Tamamen yabancıya satılan bir projede yer almak yerine Türklerle olan komşuluk ilişkilerini geliştirmek istiyorlar.

İki projeye başlıyoruz
Bursa dışında İstanbul’da iki projeye başlıyoruz. Biri Ümraniye’de biri Sancaktepe’de olan projelerimizi hem mimari olarak hem yatırım değeri olarak hem de yaşam değeri olarak sunuyoruz. Eylül ve ekim ayında lansmanlarını yapmayı planladığımız bu iki projenin ön satışını da yapacağız. Ümraniye’deki konut ağırlıklı bir mimari çalıştık. Sancaktepe’de ise çarşı ve konut ağırlıklı bir çalışmamız oldu.  Sancaktepe’de yaklaşık 500’e yakın, Ümraniye’de ise yaklaşık 400’e yakın konut yapacağız.

Sinpaş GYO olarak Marmaris’te çok güzel bir yatırımımız var. Hedef kitle çalışmaları ve konsept çalışmaları yaptık. Burası dünya çapında pazarlanması gereken çok özel bir bölge. Üç tane koyu olan çok güzel bir lokasyon. Dolayısıyla tam değerinde doğru kitleyle, doğru şekilde pazarlanması gerekiyor. Onu pamuklara sardık ve istediğimiz değeri oluşturup ondan sonra pazarlamak istiyoruz. Şu anda burada Sinpaş GYO kimdir dedikleri zaman portföyümüzü sunarken bu güzel, kendimize ait yatırımımızı da sunmak istiyoruz. KDV istisnası, oturma izinleri bizim satış argümanı olarak ekstradan kullandığımız şeyler. Önce ürünü beğenmeli, Türkiye’yi benimsemeli, firmayı benimsemeliler ki sonra satışı gerçekleştirelim. Bu toplum dünyanın her yerinden ev alabilir ve bu özellikler dünyanın pek çok yerinde var. Ülke olarak bizim böyle bir açılım yapmamız bu rekabetin içinde elimizde bu argümanların olması çok büyük bir artı. Bunlar birebir satışı bitirirken bizim çok işimize yarayacak. Zaten ülkemize çok büyük bir sempati var. Diğer fuardan ev alan bir Körfez ailesi çok büyük bir güvenle ev aldı. Çok güzel bir iletişim oldu aramızda. Dün buraya gelmişler beni görmek için. Türk insanının sıcaklığını gerçekten Körfez’de de görüyorum. Sözleşmelerini yapmaya geleceklerdi İstanbul’a ama benim geleceğimi duyunca buraya da gelmişler. Bu bizim Türkiye olarak çok büyük bir artımız. Bunu dünyanın hiçbir yerinde göremezler. Bizim için onlar artık sonsuza dek dostumuz çünkü biz onlara ev sattık. Bir tüketim malzemesi değil, yatırım, hayatın çok önemli bir parçası. Bu vizyonla konut sattığımız için yabancı müşterilerimiz bir konut almanın ötesinde, bir ülkede bir dostluk da alıyor ve bu gerçekten önemli bir şey. Tabii bunların üstünde de oturum izni ve vatandaşlık izni gibi unsurlar yer alıyor ve bu unsurlar çok teşvik edici. Mütekabiliyetten sonra geldiğimiz ivmeden sonra artık her şey katlanarak devam edecek. 

Suudi Arabistan’da büyük bir konut açığı var, bunun tamamlanmasına yönelik, karşılanmasına yönelik sadece yerli yatırımcı değil yabancı yatırımcıları da ülkelerine çekmek istediklerini zaten beyan ettiler, bizlere bildirdiler. Biz buna hazırlık olması açısından Sinpaş Suud markamızı açıklamış olduk. Türk Ortadoğu coğrafyasında Sinpaş nasıl gayrimenkul geliştirir bunun ön çalışmalarını da yapıyoruz. Bu çalışmaların zor olmadığını gördük ve bu nedenle yurtdışındaki yatırım fırsatlarında da nasıl yer alabileceğimizi araştırıyoruz. Bununla ilgili gelişmeleri de çok yakında sizlerle paylaşacağız.