UYARI
İnternette gezmek için Internet Explorer 7 kullanıyorsunuz, sitemizi ve diğer siteleri daha iyi görüntüleyebilmek için tarayıcınızın güncel bir sürümüne geçmenizi tavsiye ediyoruz!
Internet Explorer'ın daha güncel sürümünü yüklemek için buraya ya da Google Chrome yüklemek için buraya tıklayın.
Google+
22.11.2016 10:32:03

7 adımda hayallerinize ulaşın

Çoğu zaman bizden beklenen şeyleri başarmanın hayalini kurarız. Peki, bizden beklenen şeyler gerçekten bizim hayalini kurduğumuz şeyler midir? Yoksa hayallerimiz aslında bambaşka şeyler mi? Peki bunları nasıl hayata geçireceğiz? 
Hayallerimize ulaşmak için önceliklerimizi belirlemeli ve bu önceliklerimiz için bir plan yapmalıyız. Öncelikler ve planlanmış hedefler olmadığı sürece günlük işlerin sarmalına girip, bir zamandan sonra artık bu günlük işlerin hayatımızın bir rutini haline geldiğini fark etmeyiz.
Bir şeyleri değiştirmeye, önce işe düşünce yapımızı değiştirerek başlamalı ve hayallerimize giden bu yolda ‘‘ÇOK çalışmamız’’ gerektiği gerçeğini kabul etmeliyiz. Çok çalışmak uzun saatler veya günler boyunca, sevdiklerinize ve kendinize ayıracağınız vakitten ödün vererek çalışmanız anlamına gelmeyebilir. Önemli olan etkili ve verimli çalışmak. 
Şimdi gelin, olağanüstü başarılara imza atmış insanların sahip olduğu 7 ortak özelliğe hep beraber bakalım.
Emre Erol
+ A -
1. En büyük rakibiniz SİZSİNİZ
Bazı insanlar için başkalarının yanlış ya da haksız olduklarını kanıtlamak, karşısındakiyle kendisini kıyaslamak ve daha iyisini başarmak en büyük motivasyondur. Başarılı insanlar çok daha derin, kişisel düşünür ve kendilerine odaklanır. Onlar için en büyük motivasyon, hayalleri ve hayattaki büyük nedenleridir. Bu yolda büyük bir bağlılık ve disiplinle çalışırlar, motive olmaya ihtiyaçları yoktur.  

2. Mükemmel dengeyi yaratın
Üç çember düşünün. Bunlardan ilki sizsiniz, diğeri hayatınızdaki önemli kişiler ve üçüncüsü işiniz. Bir çoğumuz hayatın akışında bu üçü üzerinde aynı anda mükemmel bir dengeyi yakalamaya çalışıyoruz. Gerçek şu ki; hayatta mükemmel bir denge yoktur. Size ait olan çemberde, tamamen kendinize ayıracağınız zaman yaratmalı ve bu zamana saygı göstermeli, başkalarının da saygı göstermesini sağlamalısınız. Bu sayede sağlıklı bir vücut, beyin ve ruh ile işinizde ve özel hayatınızda daha mutlu ve verimli olabilirsiniz. Hayatınızdaki önemli kişiler ile kaliteli zaman geçirmek için işinizi bu zamanda dilimine taşımamalısınız. Bunun için, işinize odaklanmanız gereken zamanda hedefleriniz ile ilgili önceliklerinizi belirlemeli ve bu önceliklerle ilgili yapılması gereken büyük taşlarınıza odaklanmalısınız. Bu sayede daha verimli ve etkili çalışarak daha büyük sonuçlara ulaşabilirsiniz. 
İşin sırrı, kendiniz, sevdiğiniz kişiler ve işiniz arasında seçim yapmak değil, o an neredeyseniz tamamen orada olmaktır. 

3. Empati kurun
Eğer kendimizi bir başkasının yerine koyamıyorsak, karşı
tarafın ihtiyacının ve gerçek problemin ne olduğunu anlamak mümkün olmayabilir. Bunları anlamadığınız sürece çözüm değil problem odaklı hareket edersiniz. Bazen, bir sorunu çözmek için sadece karşımızdakini anlamak yeterlidir. Başarılı liderlerin en önemli özellikleri arasında karşısındakine iyi sorular sormak ve onları dinlemek yer alır.  Unutmayın ki, konuşarak değil, dinleyerek karşınızdaki hakkında fikir sahibi olursunuz.

4. Fark yaratın
Fark yaratmak, düşündüğünüzden çok daha basit olabilir. Başarılı liderlere baktığımızda, onları diğerlerinden ayıran en önemli farkın, yapılması gerekeni yapmak için göstermiş oldukları olağanüstü disiplin olduğunu görürüz. 
Yapılan önemli hatalardan biri, fark yaratmak için fark yaratmaya çalışmaktır. Değişik, inovatif ve farklı fikirlerin sadece fikir olarak kalmaması için karşınızdaki insanın hayatında bir anlam ifade etmesi, uygulanabilir olması, onlara zaman, kazanç ve pozitif bir geri dönüş sağlaması gerekir. 

5. Kazanan takımınızı kurun
İş dünyasında mükemmel takımlar her zaman kazanır. Başarılı insanların en önemli özelliklerinden bir tanesi kazanan bir takım kurmaları ve o takımın iyi bir oyuncusu olmalıdır. Lider, vizyonu ortaya koyar ve iletişimini açık bir şekilde takım arkadaşlarıyla paylaşır. Kazanan takımın oyuncuları, ortak hedef ve vizyonu benimser ve bu vizyon doğrultusunda kendi rollerini net bir şekilde bilir ve  uyum içerisinde çalışırlar. 
Siz de etrafınızdaki doğru insanları bulun, takımınızı kurun ve takım oyuncusu olun.

6. Özel olduğunuzu düşünmeyin
Başarılı liderler, başarılarının hırs, arzu, devamlılık, disiplin ve çalışma üzerine kurulu olduğunu bilirler. Ayrıca gerçek başarının, sürekliliği olan ve tek başına
elde edilemediğini bilirler, alçakgönüllüdürler, soru sormaktan, tavsiye almaktan, iyi işler yapan kişileri takdir etmekten ve gerektiğinde özür dilemekten çekinmezler. 

7. Değer yaratan bir ortam sunun
Yu¨ksek maaşlar ve iyi çalışma şartları tabi ki de önemlidir. Bunun yanında bir çoğumuz sunulan fırsatları, şirket içerisindeki kültür ve enerjiyi, iş arkadaşlarımız ile olan uyumu ve bize gösterilecek saygı ve değeri maddi değerlerin önünde tutarız. Başarılı liderler, bu ortamı hazırlayan, ulaşılabilir ve rahatça iletişim kurulabilen kişilerdir. Açık ve özgür bir iletişim ortamı, şirketi ve çalışma arkadaşlarını geliştirdiği gibi en çok da liderlerin kendisini geliştirir. Etrafımızdaki insanlara değerli olduklarını hissettirmeliyiz çünkü gerçekten değerliler! 

Yazarın Diğer Makaleleri