Yıldırım’da kaçak yapıya geçit yok

29
Yıldırım’da kaçak yapıya geçit yok

Bursa’nın merkez Yıldırım ilçesinde 2017’nin ilk 6 ayında yıkılan kaçak yapı sayısı 31e ulaşırken, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali kaçak yapılaşmayla mücadeleden taviz verilmeyeceğini söyledi.

Yıldırım ilçesi İsabey ve Yunusemre ve Duaçınarı mahallelerinde gerçekleştirdiği tespit edilen kaçak binalar ise iş makineleriyle yıkılarak kullanılamaz hale getirildi. 2017 yılının ilk 6 ayında yıkılan kaçak yapı sayısının 31’e çıktığını belirten Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali aşırı göçün neticesi olarak yıllardır devam eden ve ilçenin kangreni haline gelen kaçak yapılaşma konusunda kesinlikle müsamaha göstermeyeceklerini söyledi. Kaçak ve plansız yapılaşma devrinin sona erdiğini vurgulayan Edebali Yeni Yıldırımda böyle bir yapılaşmaya yer yok. Yıldırım artık, güvenli konutları, sosyal donatı alanları ve geniş yollarıyla örnek bir şehir olacak dedi.

Vatandaşa sağduyu çağrısı

Yıldırımı modern bir şehir haline getirmek için Türkiye’nin en kapsamlı kentsel dönüşüm hamlesini başlattıklarını hatırlatan Başkan Edebali, Kaçak yapılaşma, başlangıçta vatandaşlarımız için cazip görülse de orta ve uzun vadede kesinlikle onların aleyhine. Deprem kuşağında yer alıyoruz ve bu gerçekle yaşamayı öğrenmek zorundayız. İnsanlarımızın tabut evler inşa etmesine göz yumamayız. İnsan hayatı her şeyin önünde ve güvenli konutlarda yaşamak temel insanlık hakkıdır. Bu bilinçle bir taraftan hemşehrilerimize güvenli konutlar inşa ederken diğer taraftan da kent estetiğine uygun modern bir Yıldırım inşa edeceğiz. Bunu yaparken de temel dayanağımız hemşehrilerimizin desteği olacak. Bizim Yıldırımlılardan isteğimiz bu konuda hassas olmaları. İleride büyük acılar yaşanmaması adına kaçak ve plansız konutlara itibar etmeyerek, kaçak inşaattan uzak durmalarıdır diye konuştu.
DHA

PAYLAŞ