Yeni projelerden ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

522
yeni projeler

Yeni projelerden ev alırken dikkat etmemiz gereken birçok kriter devreye giriyor. Maketler, kataloglar, daire planları, örnek daireler kafanızı karıştırmasın. Önceliklerinizi belirleyin ve tüm ayrıntıları gözden geçirin.

Eğer aldığınız eve taşınacaksanız; yaşamak istediğiniz lokasyona öncelikle karar verin. Alternatifli bir liste yaparak daha sonra eleme yöntemiyle sizin için en doğru lokasyonu bulabilirsiniz.

İş yerinizin, evliyseniz eşinizin iş yerinin, çocuklarınız varsa onların okullarının yer aldığı bölgeleri haritada işaretleyin ve çevresine göz gezdirmeye başlayın. En çok ihtiyaç duyduğunuz yerlerin çevrenizde olup olmadığına dikkat edin. Ulaşım seçeneklerini, alternatif yolları gözden geçirin ve yaşamanız gereken yeri bulun!

Yeni projelerde prim oranlarını ve kira getirilerini araştırın

Eğer yatırım için yeni projelerden alıyorsanız o bölgedeki konut fiyat artışlarına ve kira gelirlerine bakın. Konut yatırımının geri dönüşü bazı semtlerde çok kısa, bazılarında çok uzun. Tüm verileri gözden geçirmeden ev alacağınız yere karar vermeyin. Fiyat artışlarını ve kira seviyesini en fazla yükselten unsurların başında da ulaşım geliyor. Baktığınız lokasyondaki yeni ulaşım projelerini araştırın. Ayrıca hastane, okul, AVM, sosyal tesis gibi yeni yatırımlar da olacak mı, bir bakın.

İnşaat firmasını araştırın

İlgilendiğiniz projeyi hangi inşaat firmasının yaptığına bakın ve firmanın geçmiş projelerini araştırın. Daha önce teslim ettiği projelerde sorun yaşanıp yaşanmadığını öğrenin. Firmanın projelerini vaat ettiği tarihte teslim ettiğinden emin olun.

Ayrıca bazı firmalar satış sonrası hizmetleri çok önemsiyor. Kendi projesine sahip çıkan şirketleri seçmenizde yarar var.

Anahtar teslimi sırasında tapudaki bilgilerle konutun özelliklerinin eşleşip eşleşmediğine mutlaka bakın. Ayrıca tamamlanan evinizin içini de mutlaka ayrıntılı şekilde inceleyin. Kullanılan tüm malzemelerin size vaat edilenle eşdeğer olmasına dikkat edin. Sözleşmede yazanlarla, teslim edilen konut arasında fark bulunmamasına dikkat edin.

İpoteği kaldırmayı unutmayın

Evinizi krediyle aldıysanız ve kredi ödemeleriniz tamamlandıysa, mutlaka banka ile görüşüp konutunuzun üzerindeki ipoteğin kaldırılması için başvuruda bulunun.

Emlak vergisi için beyanda bulunmayı unutmayın. Çünkü evinizin tapusunu aldığınız andan itibaren artık malik olarak emlak vergisi beyanında bulunmanız gerekiyor. Bunun için ilçe belediyenize başvurarak form doldurun.

Evinizi depreme karşı sigortalatmanız artık zorunlu. Doğal Afet Sigortalan Kurumu (DASK) poliçesini mutlaka yaptırmalısınız.

Alacağınız evin yönüne dikkat edin, tüm odaların ışık almasına özen gösterin.

Daire planlarına dikkat!

Unutmayın, evin metrekaresinden çok kullanışlı bir daire planının olması daha önemli. Alternatif olarak seçtiğiniz projelerde aynı konut tipindeki dairelerin planlarını inceleyin, en kullanışlı olanını seçin.

Yeni projelerden ev alırken mutlaka dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de aidat! Kendi evinizde kira öder gibi yaşamak istemiyorsanız aidatların makul seviyelerde olmasına dikkat edin. Alacağınız hizmetlerle ödeyeceğiniz miktarları mutlaka değerlendirin.

Yeni projeleri incelemek için tıklayın