Yeni evlilere dekorasyon önerisi

647

Yeni bir hayata merhaba demek için bir araya gelmiş olan yeni evlilere dekorasyon fikirleri vereceğiz. Evlilik öncesinde yaşanan en büyük problemlerden birisi evin belirlenmesi daha sonrasında ise eve alınacak olan eşyalara karar verilmesidir. Yeni evlenen çiftlerin ev dekorasyonunda damat ve gelin adayının kişisel zevkleri, yaşam tarzları, iş hayatları, bütçeleri; eve alınacak olan bütün eşyayı ve doğal olarak ev dekorasyonunu etkileyecektir. Bu sebeple yeni evlenecek olan çiftler öncelikli olarak kiralayacağı veya satın alacağı evi belirlemelidir.

Yeni evlilere dekorasyon fikirleri kapsamında yapılan en büyük hataların başında eşya aldıktan sonra oturulacak olan eve karar verilmesi gelmektedir. Bu gibi durumlarda yaşanan en büyük problem ise alınmış olan eşyanın odalara göre ya çok büyük durması ya da çok küçük gelmesidir. Zira eşyalar genellikle mobilya showroomlarında, geniş lobilerde, tavan yüksekliği eve nazaran daha geniş olan mekanlarda sergilenmektedir. Bu da göz ve mekan koordinatları açısından aldatıcı bir durum ortaya çıkarmaktadır. Bu sebeple öncelikli olarak evin ölçüleri metre metre alınmalıdır. Bilhassa odalar da kendi içerisinde değerlendirilerek eşya alma noktasında karar verilmelidir. Bu uygulama ile beraber satın alacak olduğunuz eşyanın odaya uymama, büyük durma veya odanın içerisinde kaybolma gibi problemleri de ortadan kalkmış olacaktır.

Bu önemli aşamayı hallettikten sonra yapmanız gereken ikinci husus mutlaka liste oluşturmaktır. Evde ihtiyaç duyacağınız ve sizin için vazgeçilmez olan eşyalara öncelik vermelisiniz. Yaşamsal ihtiyaçları karşılayacak olan mobilya, koltuk, beyaz eşya, televizyon gibi ana unsurları belirledikten sonra diğer tali unsurlar diye nitelendirebileceğimiz dekoratif eşyalar ve süslere yönelebilirsiniz.

Özellikle küçük bir ev tercih etmişseniz oluşturacak olduğunuz liste sizin için son derece hayati olacaktır. Çünkü küçük evlerde çok fazla ayrıntıya yer veremeyeceğiniz için ihtiyaç olan mobilyaları ve eşyaları temin ettikten sonra dekoratif unsurlara yönelmek doğru bir hamledir. Aksi takdirde odaya sığmayacak olan eşyalar kalabalık bir görünüm oluştururken, dekoratif anlamda da arzulamış olduğunuz güzel görünüm oluşmayacaktır.

Yeni evlilere dekorasyon önerilerinde dikkat edilmesi gerekenler

Yukarıda belirtmiş olduğumuz hususlara dikkat edildiğinde yeni evlilere dekorasyon önerilerinde diğer alternatiflere geçilebilmektedir. Bunlar arasında bütçenizi belirlemek oldukça önemli bir yerde durmaktadır. Zira satın alacak olduğunuz eşyalar kesinlikle bütçenizi aşmamalıdır. Zaten söz, nişan, düğün gibi oldukça masraflı olan organizasyonlardan sonra yeni evinize geçeceğinizden dolayı ekstra bir bütçe sıkıntısı, eşyaları satın alma noktasında ortaya çıkmamalıdır.

Yukarıda belirtilen yeni evlilere dekorasyon fikirleri daha çok evin ana hatlarını şekillendirmekle ilgiliydi. Bu aşamaları geçtikten sonra artık kişisel zevkinize hitap eden, dekorasyon noktasında ön plana çıkan hususlara zaman ayırabilirsiniz. Bu noktada evinize eşya satın almadan önce veya renk tercihinde bulunmadan önce ne tarz bir dekorasyona yer vereceğinize karar vermelisiniz. Günümüzde Vintage tarzı evler tekrar popülerleşirken diğer taraftan da ferahlıktan hoşlananlar için country tarzı ev dekorasyonu da ön plana çıkmaktadır. Ayrıca endüstriyel tasarım dediğimiz, sıra dışı ve marjinal çizgilerinin uygulandığı evler de giderek yaygınlaşmaktadır. Bunlara ek olarak avangart diye nitelendirilmekte olan vip ve premium görünümlü evler pek çok ev hanımının ilgisini çekmektedir. Bu sebeple size en uygun olan tarza karar verdikten sonra eşya satın almanız, ikinci bir masraf ortaya çıkartmayacağından dolayı oldukça önemlidir.

Yeni evlilere dekorasyon fikirleri verilirken evin duvar rengi ve yer döşemelerinde kullanılan renk belirleyici olmaktadır. Bu sebeple evinizin odalarının rengine ve yer kaplamalarına uygun olan mobilyalar tercih etmelisiniz. Tercihlerde renklerin birbirine yakın olması önemli olurken, özellikle yer kaplamaları ile mobilyaların zıt renkte olması göze hoş gelen bir kontrast oluşturmaktadır.

Dekorasyon galerilerini incelemek için tıklayın

PAYLAŞ