Yazlık evler nasıl dekore edilir?

1726

Yaz sezonuna girerken yazlık evlerin dekorasyonunu yapacak olanlar için çok sayıda alternatif sunulmaktadır. Kışlık evlere kıyasla daha farklı ve yaza uygun şekilde dizayn edilmesi gereken yazlık evler için en çok dikkat edilmesi gerekenler hakkında yazımızda detaylı bilgiyi bulabilirsiniz. Yazlık evler nasıl dekore edilir? Önemli ayrıntılar nelerdir?

Açık renkli, hafif ve serinleten mobilyalar

Yazlık evler için özellikle açık renkteki mobilyalar çok uygundur. Mekana hem ferahlık verirler hem de evin daha büyük görünmesini sağlarlar. Bir başka dikkat edilecek detay mobilyaların terleten kumaşlara sahip, ağır özellikte değil serin ve hafif olmalarıdır. Kullanımı kolay olan, sade mobilyalar yazlık evlere çok daha uygundurlar.

Deniz temalı dekorasyon yaratmak

Yaz denilince ilk akla gelen şeylerden biri deniz olmaktadır. Özellikle yazlık evini deniz kenarında veya denizin bulunduğu bir beldede almış kişiler evin boyasını ve dekorasyonunu deniz temalı olarak tercih edebilirler. Mavinin tonları, deniz kabukları ve diğer deniz aksesuarları oldukça şık bir görünüm yaratacaktır. Maviyle özellikle beyaz ve lacivert renklerinin harmanlanması bu tasarım için idealdir.

Pastel renk kullanımı

Yazın dinlendirici havasını yansıtmak için pastel tonlar oldukça etkili olacaklardır. Ferahlatan, rahatlatan tonlar yazlık evler için uygun seçimlerdir. Aksesuarlarda ve duvar renklerinde tercih edilebilir.

Taş duvar kullanımı

Ege ve Akdeniz Bölgeleri’nin özelliklerinden biri olan taş evler sizin yazlık eviniz için de iyi bir fikir verebilir. Bu bölgede yer alan bir eviniz varsa taş duvarlar dekorasyonda çok hoş ve doğal duracaktır.  Taş duvarın ayrıca yaz için bir başka avantajı da evin içerisini daha serin tutabilmesidir.

Evin dış renginde beyaz kullanımı

Yunan adalarında ve Ege evlerinde beyaz rengin kullanıldığını fark etmişsinizdir. Bunun en büyük nedeni ise iklime daha kolay uyum sağlamaktadır. Beyaz renk sayesinde evler daha serin olur. Ayrıca Ege Bölgesi için daha uygun bir görünüm yaratır.

 Binaya göre tercihlerde bulunun

Binanın eski ya da yeni olması önemlidir. Eski bir evse doğal özelliklerini korumayı tercih etmek daha iyi bir sonuç verecektir. Örneğin Akdeniz Bölgesi’ndeki yazlık evlerde sıkça mavi kepenkler görülmektedir.

Evde yalınlığı sağlayın

Yazlık evlerde kışlık evde olduğu gibi ağır mobilyalar, tüylü halılar, birçok eşya sizi sıkacaktır ve yaz temasına uygun bir dekorasyon ortaya çıkmayacaktır. Evinizi mümkün olduğunca çıplak ve yalın tutmaya özen gösterin. Deniz kenarındaki evde perde kullanmak pek anlamlı değildir. Büyük ve kalın halı kullanımından kaçınmak güzel sonuç verecektir.

Duvarların da aynı şekilde yalın ve sade olması ferahlık açısından önemlidir. Eviniz olabildikçe sade kalsın.

Otantik öğeler

Otantik unsurları seven kişiler için yazlık evlerde otantik öğelerin hoş durduğunu söyleyebiliriz çünkü özgürlük duygusu yaratırlar. Yazın sıcaklığına ve tatil havasına uygundurlar; oldukça sıcak görünümlü bir ortam yaratırlar.

Yaz mevsimine girerken yazlık evler nasıl dekore edilir ile ilgili vurgulanacak en önemli detay sadelik ve ferahlık yaratmaktır.