Villa kiralarken bunlara dikkat edin!

205

Satılık villaların ve yazlık villaların artış gösterdiği son aylarda, yatırımcılar için bazı öneriler bulunuyor. Hem konut hem de villa satın alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Villa fiyatları nasıl belirlenir ve gerçek değerleri nasıl hesaplanır?

2018 yılı satılık villa ilanlarını değerlendirirken ve villa kiralarken bunlara dikkat edin!

  • Villanın bölge ve konum özellikleri

Satın alırken yapılan uzun araştırmaların aynısı, kiralanırken de yapılmalıdır. Villa kiralamak ve keyifli bir tatil yapmak için gerekli analizleri yaparak, konforlu bir tatil yapabilirsiniz. Öncelikle kiralık villanın bulunduğu bölge, konum ve lokasyon özellikleri iyi araştırılmalıdır.

Tatil yöresinin gezilecek- görülecek yerleri, antik kentleri, plajları, doğal güzellikleri ve turizm tesisleri hakkında bilgi almak, özellikle tatil bölgesinde villa kiralamak isteyenler için önem taşır. Kiralık villa şehir içinde düşünülüyorsa, yine konum özellikleri, ulaşım bilgileri ve civarındaki popüler lokasyonlar hakkında analiz yapılmalıdır.

  • Villa yapı özellikleri

Müstakil villa veya site içerisinde villa kiralamak için, yapım tarihi, kullanım yıl sayısı ve binanın teknik yapı özellikleri hakkında bilgi alınmalıdır. Villanın kaç odalı olduğu, banyo sayısı, ebeveyn banyosu, tuvalet ve mutfak, balkonları, terası veya bahçesi gibi alanları hakkında bilgi alınmalı, fotoğrafları değerlendirilmelidir. Şayet mümkünse yerinde görülmeli ve incelenmelidir.

Havuzlu kiralık villa, denize sıfır villa, doğa manzaralı, termal villa, muhafazakar villa gibi seçenekler değerlendirilmelidir. Kalabalık aileler ve arkadaş grupları için oda sayısı ile yatak sayısı önem teşkil eder. Havuzu, denize olan mesafesi değerlendirilmeli, kent merkezi ve popüler yerleşim bölgelerine olan mesafesi değerlendirilmelidir.

Mutfak ekipmanları, donanımla, ısıtma sistemi, sıcak su sistemi, ocak, klima gibi içeriklerin hepsi değerlendirilmelidir.

  • Kiralık villa fiyatı

Kiralanacak yazlık villanın ne kadar süre kiralanacağı önem taşır. Günlük kiralık, haftalık kiralık, 15 günlük, bir aylık veya sezonluk kiralama gibi seçenekler yer almaktadır. Fiyat, kiralama süresine bağlı olarak belirlenir ve uzun dönemli kiralamalarda indirim sağlanabilir.

Villanın fiyatı belirlenirken, konum ve bölge özellikleri en önemli husustur. Popüler tatil bölgelerinde olan yazlık villalar, konum özellikleri itibari ile daha pahalıdır. Ulaşım özellikleri, denize olan mesafe yine kiralık villanın fiyatını belirleyen değerlerdir. Yapı teknik özellikleri, sunulan imkanlar, sosyal olanaklar, ekstra donanımların her biri fiyat belirlemekte kullanılır.

Villa kiralarken nelere dikkat edilmelidir?

Önceliğiniz nedir?

Villa kiralarken önceliğiniz ve kriterlerinizi belirlemelisiniz. Sizin tatil anlayışınız nedir, nasıl bir tatilden hoşlanırsınız. Konfor ve rahatlık faktörünüz nedir?

Bunları belirledikten sonra kişi sayısına göre villa seçimi yapabilirsiniz. Çocuklu aile tatilleri, arkadaş tatilleri veya sevgiliyle tatil…

Belirlediğiniz tatil planına göre, dilediğiniz şehir ve bölgede sunulan kiralık villa ilanlarına bakarak, size hitap eden seçeneği değerlendirebilir, keyif, konfor ve eğlenceli tatillerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yapının teknik özellikleri, manzara, deniz ve doğal güzellikleri, seçim yapmanıza kolaylık sağlayacaktır.

PAYLAŞ