X
    Kategoriler: Emlak HaberleriEmlak SektörüFoto Galeri

TÜİK açıkladı: Yabancıya konut satışı artıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım ayında gerçekleşen konut satış istatistiklerini açıkladı. Türkiye genelinde Kasım ayında 122 bin 732 konut satışı yapıldı.

122 bin 732 konut satıldı

Ülke genelinde kasımda satılan konut sayısı, bir önceki aya göre yüzde 0,1 geriledi. Konut sayısı geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 7,5 düşerek 122 bin 732 oldu.

En çok konut İstanbul’da satıldı

Konut satışında en yüksek payı 19 bin 939 konutla (yüzde 16,2) İstanbul aldı. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 14 bin 200 konut satışıyla (yüzde 11,6) Ankara, 7 bin 360 konut satışıyla (yüzde 6) İzmir izledi.

Yabancılara konut satışı arttı

Yabancılara yapılan konut satışları kasımda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21,4 artarak 2 bin 152 oldu. Yabancılara konut satışlarında ilk sırayı 728 konutla İstanbul aldı. İstanbul’u 491 konutla Antalya, 142 ile Bursa, 128 ile Yalova, 94 ile Sakarya izledi.

“Gayrimenkul sektörü, en hızlı büyüyen sektörlerin başında”

AC Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Coşkun, “Yurt içi satışlarında son iki ayda düşüş yaşanmış olsa da yılın geneline baktığımızda gayrimenkul sektörü, yılın üçüncü çeyreğinde dünya ekonomileri arasında en hızlı büyüyen sektörlerin başında geliyor. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 13,3, ikinci çeyreğinde yüzde 22,5, üçüncü çeyrekte yüzde 12 oranındaki artış da bunun bir göstergesi”

“Ülkemiz güvenli bir liman”

AC Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Coşkun sözlerine şöyle devam etti; “Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,4 artış göstermesi ülkemizin güvenli bir liman olduğunun kanıtıdır. Yıllık periyotta sağlanan 1 milyon 276 bin adetlik satış ise son beş yılda gördüğümüz en yüksek satış rakamı olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye genelinde konut satış rakamları 2017 Kasım ayında 2016’nın aynı ayına göre yüzde 7,5 oranında azalarak 122 bin 732 olmasında faizlerin yükselmesinin etkili olduğunu düşünüyoruz. Banka kredisi ile gerçekleşen konut satışlarında da düşüş yaşanmakta. Bunun sebebi olarak da firmaların kendi içlerinden düzenledikleri ödeme planları dikkat çekiyor. Dönem dönem satışlarda düşüş görünse de kesin rakamlar açıklandığında inanıyorum ki 2017’yi rekorla kapatacağız”

“Gayrimenkul sektörü büyümeyi sürdürüyor”

Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır, “Yabancıya satışlardaki artış çok sevindirici bir gelişme. Önümüzdeki yıl bunun daha da artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Çünkü, Türkiye halen yabacılar için en güvenli liman. Gayrimenkul sektörü, bu yıl da büyümeyi sürdürüyor. Bundan sonra yatırımlar, istihdam ve üretim artarak devem edecek.”

“İnşaat sektöründeki devlet desteği devam etmeli”

Yapıen İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Celal Koçer, “Gayrimenkule yapılan yatırım her zaman kazandırmaya devam edecek. Gayrimenkul hem yerli hem de yabancı yatırımcı için yine en iyi yatırım aracı. Yatırımların hız kesmemesi için ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün devlet tarafından desteklenmeye devam edilmesi gerekiyor”

Emlak haberlerini incelemek için tıklayın

Selin Çatak :