Stüdyo daireye yasak geliyor, inşaatçılar ne diyor?

399
Stüdyo daireye yasak geliyor

Gayrimenkul sektöründe yeni bir döneme giriliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğünün hazırladığı Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Taslağı ile her müstakil konutta en az 1 oturma odası (net alanı 12 metrekare) ve 1 yatak odası (net alanı 9 metrekare) bulunması zorunluluğu getiriliyor. Yeni yönetmelik yasalaşırsa artık stüdyo daireler (1+0) inşa edilemeyecek.

Gayrimenkul sektörü temsilcileri, stüdyo dairelerin yapımını yasaklayan yönetmelik taslağını olumlu karşıladı. GYODER Başkanı Aziz Torun, “Bunu hem dernek başkanı hem de gayrimenkul geliştiricisi olarak bir anlamda doğru buluyoruz. 1+1 önemli bir ihtiyacı zaten karşılıyor. Stüdyo dairelerin kaldırılmasının sektöre olumlu ya da olumsuz bir etkisi olmaz” dedi.

Torun, bir projede çok sayıda stüdyo daire bulunmasının yanlış kullanımlara sebebiyet verdiğini belirterek, şunları kaydetti:
“1+1 zaten öğrenci, bekar veya yaşlı çift olsun, çok sayıda insanın ihtiyacını karşılıyor. Bazı kişilerin de fiyat olarak ancak ona gücü yetiyor. Dolayısıyla 1+1 önemli bir ihtiyacı zaten karşılıyor. Stüdyo dairelerin kaldırılmasının sektöre olumlu ya da olumsuz bir etkisi olmaz. Bu daireleri önceden yapanlar muaf. Bundan sonra yapacak olanlar da projelerini buna göre yapacaklar. Zaten stüdyo daireye sahip projeler çok azdı.”

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım da halihazırda bazı belediyelerin stüdyo daire yaptırmadığını belirterek, bu konunun söz konusu taslağa eklendiğini bildirdi.

Durbakayım konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Taslakta yer alan stüdyo dairelere ilişkin kısım en mühim konulardan biri. Stüdyo dairelerin kullanımı rahatsız ediyor ancak tedbir alındığı takdirde, doğru kullanılırsa bir sıkıntı olmaz. Site yönetimi bunun üzerinde durursa önlemek mümkün. Özellikle arazinin çok kıymetli olduğu yerlerde metrekareler büyüdükçe rakamlar artıyor. Bugün evli bir çiftin stüdyo dairede yaşaması mümkün.” diye konuştu.

Söz konusu yönetmelik taslağının birçok alandaki probleme cevap vererek ihtiyaçları karşılayacağını dile getiren Durbakayım, şunları kaydetti:

“Taslakta, düşey binalar yerine alçak binalar yapılması teşvik ediliyor. Taslakta eksik gördüğümüz hususlar ise imar transferi ile ilgili bir bahis yok. Bunu tekrar arz edeceğiz. İmar transferi olduğu takdirde eğer yerleşim bölgelerinde, donatı alanlarında bir sıkıntı varsa yeni donatı alanları açılması sağlanabilir. Yapılması gereken bir başka husus da parsellerin bodrum katlarının birlikte kullanılabilmesi için bir açıklık gelmesi ve otoparkların ayrı tapulandırılması…”

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu ise yönetmeliğin yasalaşmasını desteklediklerini ifade ederek, “En ufak konutun 1+1 olmasını daha doğru buluyorum. Stüdyo daire mantığı Türk toplumu için avantajlı ve kullanışlı değil. Onlar yerine en ufak daireler kullanışlı metrekarelerde 1+1 olarak planlanabilir. 1+1 konutları yalnız yaşayan bireylerin yanı sıra çekirdek bir aile de tercih edebilir.” dedi.

Demir Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, “1+0daire tiplerinin üretimden kaldırmasına
Konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Demir, söz konusu zorunluluğun şimdilik taslak olarak tartışıldığını belirterek, taslağın yürürlüğe girmesiyle birlikte sektörde markalı konut projelerinin önünün açılacağını düşündüklerini dile getirdi.

Demir, şu ifadeleri kullandı:

“Bu daireler, kullanımı zor olsa da fiyat cazibesi sebebiyle konut alıcıların tercihlerini etkiliyordu. Her ne kadar 1+0 dairelerin alımı kolay gözükse de kullanımı oturumcular için hiç de kolay değil. Yatırımı yapan için de satışı oldukça zor. Haliyle üretimden kalkıyor olması tüketici nezdinde kafa karışlığını da ortadan kaldıracaktır. Diğer taraftan geniş açıyla baktığımızda en önemlisi, 1+0 daireler, Türk örf ve adetlerine uygun bir modele sahip değil. Üzerinde çalışılan taslakla beraber 1+0 daireler artık üretilmeyecek. Bu yasa ile birlikte projelerin itibarı da olumlu yönde etkilenecek.”

Demir İnşaat olarak 1984 yılından bu yana konut ürettiklerini hatırlatan Demir, ürettikleri konutların hiçbirinde 1+0 dairelere yer vermediklerini vurgulayarak, “Biz firma olarak Türk örf ve adetlerine uygun konut projeleri üretiyoruz. Örneğin en son geçen sene teslim ettiğimiz Demir Romance projemizde kurban kesim tesis alanına yer verdik. Sabah okula giden minik yavrularımız için servis bekleme alanı oluşturduk. Dolayısıyla 1+0 daire tiplerinin üretimden kaldırmasına yönelik atılan adımların sektöre olumlu yansıyacağını düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.
AA

PAYLAŞ