Sivas’ta yatay yapılaşma sağlanacak

50
Sivas’ta yatay yapılaşma sağlanacak

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, yatay yapılaşma ile binaların niteliklerinin artırılacağını belirterek, “Hem arsa sahibi, hem müteahhitler hem de Sivasımız yeni uygulama ile her açından daha kazançlı olacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ben dikey değil yatay mimariden yanayım” sözleri sonrası yeni düzenlemeler yapılan imar yönetmeliği Sivas’ta da Temmuz ayından itibaren uygulanmaya başlanacak. Yeni uygulama ile birlikte insanların doğasına aykırı olan dikey binalar yerine daha az katlı ancak nitelikli konutlar inşa edilecek.
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Sami Aydın, yatay yapılaşma ile binaların niteliklerinin artırılacağını, hem arsa sahiplerinin hem müteahhitlerin hem de Sivas’ın kazanacağını söyledi.
Başkan Aydın, “Şehirlerimizde kendine has kimliği olan daha kaliteli ve nitelikli konutlar, mahalleler imar edilecek. İnsan toprak ile ne kadar yakın olursa belki ruhsal olarak kendini çok daha mutlu ve huzurlu hissedecektir. Son yıllarda ülke genelinde dikey yapılaşmaya yönelik ciddi bir eğilimin olduğunu görüyoruz. Yoğunlukların çok arttığını görüyoruz. Bu insan psikolojisi içinde, sıhhatli yapılaşma açısından da doğru bir yaklaşım olmadığı kanaatindeyim. Ancak vatandaşta şöyle bir yaklaşım var. ’Benim parselime, arsama daha çok bina sığsın. Daha çok daire olsun’, olaya böyle yaklaşılıyor. Ben bu yaklaşımın doğru olduğunu düşünmüyorum” dedi.
Hedeflerinin daha nitelikli, daha kaliteli yapıları Sivas’a kazandırmak olduğunu kaydeden Başkan Aydın, “Sayısal çoğunluktan daha önemlisi nitelik ve değer açısından olaya bakmamız gerekiyor. Ama önceden verilmiş yoğunlukları da aşağı çekmek bir gerçek. Çünkü belediye olarak sadece siz imar tadilatı yaparak bunu yapamıyorsunuz. Hukuki süreçler yaşanıyor. Ve genelde de yaklaşım verilen hakkın alınması noktasında hukuk bunu bozuyor. Biz en azından yeni bölgelerde özellikle Kızılırmak etrafında düşük yoğunluklu, yatay mimariyi imar planına işledik. Bu konuda da belki çok eleştiri alıyoruz. Ama biz o eleştirileri alsak dahi bu yatay yapılaşmanın doğru olduğuna inanıyoruz” ifadelerini kullandı.
“Nitelikli inşaatlar hayata geçirmek istiyoruz”
Yatay şehirleşmeyi şehrin yeni bölgelerinde mümkün olduğu kadar yaygınlaştırmaya çalıştıklarını aktaran Başkan Aydın, “Bildiğiniz gibi bizim kale projemiz var. Biz burada da tamamen yatay yapılaşma öngördük. O çalışmamız da devam ediyor. Yatay ve dikey yapılaşmanın ötesinde esas olarak yoğunluk önemli. Yoğunluk dediğimiz zaman biliyorsunuz parsel alanının kat sayısı yani Sivas’ta eski imar planı olan birçok yerde yoğunluk iki, iki buçuk, üç hatta üçün üzerinde olan yerler de var. Normalde yoğunluğun ideali bir buçuğun üzerine çıkmaması lazım. Eğer biz bu yoğunluğu sağlayabilirsek ben inanıyorum ki dikey yapılaşmaya da belli bir sınır getirmiş oluruz. Ve yatay yapılaşmayı daha çok teşvik etmiş oluruz. Nitelikli inşaatlar, nitelikli siteler hayata geçirmiş oluruz. Bu konuda tahmin ediyorum zaman içerisinde belki bakanlık düzeyinde birtakım düzenlemelere gidilecektir. Türkiye’de yapı yoğunluğunun çok fazla olduğu öngörüsüne bende katılanlardanım. Kesinlikle yapı yoğunluğunun düşürülmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.
DHA

PAYLAŞ