Sahibinden satılık arsa almanın püf noktası

351

İnsanlar, geleceğe dönük olarak kendileri ve aileleri için önemli bir yatırım gerçekleştirmeyi planlandığında sahibinden satılık arsa almak gibi alternatif yatırımları göz önünde bulundurabilirler. Uzmanlar tarafından belirtildiği gibi insanlar sosyal bir yapıya sahip oldukları için hayatları boyunca kendilerini, ailelerini ve daha sonraki nesillerini güvence altında tutabilmek ve hayatlarını daha rahat bir hale getirmek için özellikle gayrimenkul yatırımı gerçekleştirmeyi planlamaktadır. Arsa satın almak, bir yatırım olarak görülebileceği gibi inşaat çalışmaları için de kullanılabilecek yeni bir alanın kazanılması anlamına gelmektedir. Özellikle Türkiye’nin farklı birçok kentinde yapılan arsa yatırımları farklı avantajlar sağlamaktadır.

Arsa satın alabilmek için gayrimenkul yatırım ortaklığı üzerinden veya direkt olarak arsa sahibi üzerinden alım işlemini yapabilirsiniz. Arsa sahipleri tarafından satışa çıkarılmış olan gayrimenkuller, ileriye dönük bir yatırım aracı olarak tercih edilebileceği gibi inşaat çalışması için de kullanılabilir. Kimi zaman sadece çok uygun bir fiyata sahip olduğu ve avantajlı görüldüğü için arsa satın alan kişiler de bulunmaktadır. Sonuç olarak arsa satın alan kişiler mutlak olarak bir mülke sahip oldukları için elbette ileriki dönemlerde kar elde etme avantajını sağlayacaktır.

Sahipleri tarafından satışa çıkarılmış olan arsalar satın alınırken bu arsanın hangi nedenler dolayısıyla satışa çıkarıldığı ve getireceği avantajlar ve dezavantajlar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Sadece düşük bir fiyata sahip olduğu için bir arsanın satın alınması ve imar durumu bulunmadığı için bu arsanın efektif bir fayda sağlamaması doğru bir yatırım oluşturmayacaktır. Bu nedenle arsa satın alınırken arsa sahibi ile detaylı bir görüşme yapılması ve özellikle gayrimenkul danışmanlık hizmetleri alınması imkanı kullanılarak piyasa ve yatırım değerlendirmeleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Sahibinden satılık arsa alırken nelere dikkat edilmelidir?

Arsa alabilmek için gayrimenkul ortaklıkları yerine sahibinden satılık arsa alternatiflerini değerlendiren kişiler iyi bir fizibilite çalışması yaparak sonuca ulaşabilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda alınacak arsanın aradığınız beklentilere uygun olması ve gelecek için mantıklı bir yatırım sağlaması akılcı bir sonuç oluşturacaktır. Bu kapsamda ilgilendiğiniz arsa için konum, büyüklük, imar durumu, şehre yakınlık, turistik alanlara yakınlık, kamusal durumlar ve piyasa emsalleri gibi birçok konuda bilgi sahibi olmanız gerekir.

Arsa yatırımları gerçekleştirilirken dikkat etmeniz gereken önemli nokta doğru ve efektif kararlar alabilmektir. Bu nedenle sahibinden alabileceğiniz arsalarda, özellikle İstanbul ve Ankara gibi Metropol kentlerde birçok kıstası göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin gayrimenkul yatırımları gerçekleştirilirken özellikle arsa konusunda çok sabırlı davranmanız gerekir. İstanbul’da bir zamanlar Arnavutköy gibi bölgelerde arsa fiyatları çok düşük olup iyi bir yatırım aracı olarak görülmezken günümüzde farklı projeler sayesinde Arnavutköy’de arsa fiyatları çok yüksek fiyatlara ulaşmış durumdadır.

Zaman içerisinde ederi değişecek olan bir arsa için hedeflediğiniz vadeyi kaç yıl olarak göz önünde bulundurduğunuz,  imar durumu olarak nasıl bir plana sahip olduğunuz ve kentsel yönetimlerin arsa için nasıl bir imar planı oluşturduğu da satın alınacak arsa için önemlidir. Ayrıca çok önemli konulardan birisi de arsanın sahip olduğu konum, maddi olarak alabileceğiniz riskler ve arsanın sahip olduğu fiziki özellikler olmalıdır. Bununla birlikte arsanın bulunduğu bölge, arsanın büyüklüğü, ulaşım imkânlarına ne kadar yakın olduğu, imar planında ev ya da çiftlik yapılabilme gibi bir şartlara uygun olup olmadığı, jeolojik yapısı ve tapudaki durumu göz önünde bulundurularak alım yapılmalıdır. Elbette ki en önemli konulardan birisi de sahip olduğunuz bütçe veya kullanacağınız kredi gibi imkânlarının göz önünde bulundurulmasıdır.

PAYLAŞ