Sabırlı olanlar arsalardan kazançlı çıkıyor! 

1290

Arsa ya da arazi satın alanlar sabırlı olmak zorundadır. Nitekim satın alınan arazinin ne zaman değerlendirileceği bilinmez. Ve bu bilinmezlik içerisinde düzenli olarak emlak vergilerinin de ödenmesi gereklidir. Kısacası sabırlı olanlar uzun vadeli yatırımlardan kazanç elde ediyor. Öyle ki arsa yatırımlarının da uzun vadeli olduğu açıktır. Gerek 5 gerekse 25 sene sonra dahi değerlenen arsalar mevcut. Örnek verecek olursak Maslak bunlar arasında en fazla dikkat çekenidir. Değer kazanan arsalara yönelik;

  • Nüfusun göz önünde bulundurulması halinde avantajlı olacaksınız.
  • Ticari anlamda gelişme gösteren bölgelerin de avantajlı oldukları açıktır.
  • Bölge Gelişim Planları dahilinde yatırımcıların incelemelere geçmesi önerilir.
  • Planların artması halinde arsanın da imar alarak değerlenmesi mümkün olacaktır.

Arsaların imar planlamaları hakkında

İstanbul’da satılık arsa duyurularından yola çıkanlar konumuna dikkat ediyor. Çoğu satılık gayrimenkul adına da başta konumun göz önünde bulundurulması söz konusudur. Hemen arkasından da imar planlamalarına geçilir. Örneğin inşaat projelerinin temel alındığı arsalara bu anlamda yatırım gerçekleştirmek daha doğru olacaktır. Arsanın değeri de inşaata bağlı olarak farklılık göstermekte. Arsalar bu yüzden konut alanı şeklinde ifade ediliyor.

Konut alanı dışında konut + ticaret alanı olarak da sunulması söz konusudur. Hemen arkasından sanayi alanı olarak da satılık arsa duyurularına gidilmekte. Son olarak sadece ticaret alanı şeklinde de ifade ediliyor. Baştan da belirttiğimiz gibi arsayı hangi yönde değerlendireceğinizi temel alarak tercihlerde bulunmanız faydalı olacaktır.

Hangi arsalardan uzak durmak gerekiyor?

İstanbul’da satılık arsa fiyatları kullanım alanı, nüfus ya da ticari gelişmelere bağlı olarak farklılık gösterir. Bu anlamda analizlerin yapılması ve arkasından değerinin ödenmesi faydalı olacaktır. Bir de bazı arsalara yatırım yapmaktan uzak durmanız önerilir. Yüksek fiyatları ile kaçınmanız gereken arsalardan bazıları şu şekilde ifade edilmekte;

Hisseli tapu: Ortaklara bağlı olarak temel alınan arsa modeli olarak sunuluyor. Bu yüzden ortakların şufa haklarından yola çıkarak taleplerde bulunduklarını söylemek gerek. Nitekim tapuyu tekrardan aynı bedel üzerinden geri almaları mümkün olabiliyor. Şufa hakkından kaynaklı olarak değerlenen arsanın sahipleri tarafından geri alınması sorun yaratacaktır.

Sit alanı: Hem sit alanı hem de su havzalarından da uzak durmanız öneriliyor. Bunun nedeni ise imar sorunlarıdır. Nitekim bu tarz arsa ya da arazilere imarın açılması mümkün olmayacaktır. Sonuç olarak satın alınan arsanın uzun vadede herhangi bir getirisi olmaz.

Arsaların tapulardan incelenmesi önemli!

Sahibinden satılık arsa alacakların belgeleri incelemeleri önerilir. Firmalardan satın alma işlemlerine yönelik sorun yaşanması mümkün değildir. Ancak sahibinden alışverişlerde mutlaka belgelerin göz önünde bulundurulması gerekmekte. Örneğin arsanın tapuda ipotekli olup olmadığına dikkat edilmelidir. Üzerinde haciz ya da şerhin olmaması halinde yatırımlara geçilmesi önerilir.

PAYLAŞ