Renk Kodlu Meteorolojik Uyarılar Geliyor

130

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, renk kodu sistemini hayata geçiriyor. Kuvvetli meteorolojik hadiselerde vatandaşları uyarmak için başlatılan “renk kodu sistemi“nde ilk uyarı Marmara ve Kuzey Ege için yapıldı. Renk kodu sistemine göre;

  • Kırmızı, çok telikeli anlamına
  • Turuncu, tehlikeli anlamına
  • Sarı, potansiyel tehlikeli anlamına
  • Yeşil ise tehlike bulunmadığı anlamına geliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünce, kuvvetli meteorolojik gelişmelerde renk kodlarıyla uyarı sistemi hayata geçirilirken, MeteoUyarı uygulamasıyla ilk uyarı Marmara ve Kuzey Ege için “sarı” ve “turuncu”yla yapıldı. Yeni sistemin sloganı ise “Haberdar olun, hazırlıksız yakalanmayın” oldu.

İlk Uyarı Marmara ve Kuzey Ege İçin Yapıldı

Bu iki bölgede İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Kocaeli, Bursa ve Manisa için hava durumunda potansiyel tehlike olduğunu gösteren “sarı” ile uyarıda bulunulurken, söz konusu illerde fırtına riskinin bulunduğu belirtildi. Çanakkale, Balıkesir ve İzmir için de hava durumunun tehlikeli olduğunu gösteren “turuncu” ile uyarı yapıldı. Bu illerde de fırtına ve gök gürültülü şiddetli yağış bekleniyor.

MeteoUyarı haritasında, Türkiye’nin geri kalanı için bir meteorolojik uyarı olmadığından “yeşil” renk kullanıldı. Marmara ve Kuzey Ege için yapılan uyarı yarın için de devam ediyor.

Renkler Ne Anlama Geliyor?

MeteoUyarı uygulamasında kullanılan renklerin anlamları şöyle:

  1. Kırmızı, havayla ilgili “çok tehlikeli durum”un olduğunu gösteriyor. Son derece kuvvetli bir meteorolojik hadise tahmin edildiğinde bu renkle uyarı yapılıyor. Haritada kırmızı rengin olduğu yerde büyük hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Bu hadiseler çoğu durumda geniş bir alan üzerinde hayatı tehdit edecek nitelikte kabul ediliyor. Güncel meteorolojik koşullar ve tahminlerin bu durumda sıklıkla takip edilmesi önem taşıyor.
  2. Turuncu, havayla ilgili “tehlikeli durum”larda kullanılıyor. Bu renkte tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Çok tedbirli olunması, güncel meteorolojik koşullar ve tahminlerin takip edilmesi gerekiyor.
  3. Sarı, havada “potansiyel tehlike durumu”na işaret ediyor. Tahmin edilen meteorolojik hadise olağan dışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli davranılması uyarısında bulunuluyor.
  4. Yeşil ile belirtilen yerde uyarı yapılmasını gerektiren meteorolojik hadisenin tahmin edilmediği anlaşılıyor. (AA)

Emlak haberlerini incelemek için tıklayın

PAYLAŞ