X
    Kategoriler: Emlak HaberleriEmlak SektörüFoto Galeri

Öğrencilerin ev kiralarken dikkat etmesi gerekenler

Yarıyıl tatili ile birlikte öğrencilerin ev arama süreci de başladı. Okulun ikinci dönemini yeni bir evde geçirmeyi planlayan öğrenciler emlak sitelerini ziyarete başlamışken, biz de nelere dikkat etmeleri gerektiğini sıraladık.

Okula yakın ev bulmak artık daha kolay

Fiyat araştırması yapın

Okullara yakın evlerin fiyatları genellikle daha yüksek oluyor ancak bazı durumlarda bu fiyatlar dudak uçuklatacak boyutlara kadar çıkabiliyor. Yeni bir ev kiralarken haksızlığa uğramamak için ev fiyatlarını iyice araştırmalısınız. Bölgeden bölgeye ve evden eve göre değişen fiyatlar hakkında belli bir fikir edindikten sonra emlak ofislerini ziyaret edebilirsiniz.

Okula yakın bir ev bulun

Sınavlardan önce iki saatlik trafik çilesi çekmek istemezsiniz. Uyuyacağınız ve ders çalışabileceğiniz saatleri yolda tüketmemek için okulunuza yakın muhitlerdeki evlere öncelik verin. Fiyat konusunda biraz taviz vermeniz gerekebilir ancak okula yakın bir ev ile yaşam kaliteniz de aynı oranda artar.

Ara katlardan ev bulmaya çalışın

Zemin katında bulunan evlerde genellikle ısınma problemi ile karşılaşıyoruz. Bu evleri ısıtmak için kış aylarında belli bir miktarı doğalgaz faturası için gözden çıkarmanız gerekir. En üst kattaki evlerin ise kış mevsiminde su sızıntısı sorunu olabilir. Sorun yaşamamak için en mantıklı seçim ara katlardaki daireler olacak. Üstelik alt ve üst katınızdaki daireler de doluysa ısınmak sorun olmaktan çıkabilir.

Rutubetli evlerden uzak durun

Öğrenci olduğunuz için bütçenizin sınırlı olacağının farkındayız. Fiyat konusunda anlaştığınız bir dairenin rutubetli olma ihtimali çok yüksek. Bu nedenle evi tutmadan önce tüm odaları kontrol etmenizde fayda var. Rutubetli bir ev ilk bakışta büyük bir sorun gibi görünmese de ilerleyen dönemlerde hastalanmanıza bile neden olabilir.

Depozitoyu yüksek tutmamaya çalışın

Depozito ödemesini geri almak pek de kolay değil. Evi kiraladığınız süre boyunca başınıza gelebilecek pek çok şey depozitonuzu almanıza engel olabilir. Bu nedenle kiralama sürecinin başında depozitoyu yüksek tutmamaya çalışın. Ev sahibi ile pazarlık yapmanız gerekebilir.

Mutlaka kontrat yapın

Bir evi kiralarken haklarınızı yasal olarak korumak için ev sahibi ile kontrat imzalamalısınız. Böylece evin kiralanma süreci, ödenecek miktar, ne kadar süre kiralayacağınız ve depozito gibi konularda kesin bir sonuca ulaşabilirsiniz. Kira kontratını imzalamadan önce kontratta nelere dikkat etmeniz gerektiğini mutlaka araştırın.

Kira kontratı nasıl doldurulur?

Hayalinizdeki evi en kolay şekilde bulun

Hürriyet Emlak‘ın yeni özellikleri ile hayalinizdeki evi en kolay şekilde bulabilirsiniz. Okullara yakın evleri inceleyebilir, muhit değerlendirmelerini göz önünde bulundurabilir, dev foto, 360 derece sanal tur ve temiz ilan gibi imkanlardan yararlanabilirsiniz.

Emlak haberlerini incelemek için tıklayın

Selin Çatak :