Öğrencilere Uygun Kiralık Daire Nasıl Bulunur?

2714
Öğrenci Evi Nasıl Bulunur?

Kendilerine ait evlerde özgürce konaklamak isteyen ya da bulunduğu şehirde rahatlıkla yaşayabileceği bir yurt bulmakta zorluk çeken öğrenciler için öğrencilere uygun kiralık daire bulma süreci kimi zaman oldukça zor olabiliyor.

Ancak bazı süreçler takip edildiği takdirde, bu konuda istenilen sonuçları almaya imkan sağlayabilecek çözümler de üretilebiliyor. Özellikle sonbahar aylarında okulların dönem başlangıçlarına yaklaşıldıkça artan bu arayışlar için öncelikle internet siteleri üzerinden daire arayışını sürdürmek gerekiyor.

Çoğu zaman öğrencilere uygun bir daire arandığında, kira fiyatları bakımından uygun ücretlere sahip olan daireler ilk akla gelen daireler oluyor.

Oysa bu dairelerde uzun süre boyunca konaklayacak olmaları hesaba katıldığında öğrencilerin söz konusu evde kalmaları halinde ulaşım, yakıt, internet ve diğer fatura masraflarının da ne olacağına dikkat ederek bir seçim yapması gerekiyor.

Kimi zaman öğrenciye daire veren bir ev sahibi bulma noktasında zorluk çekildiğinde ise kefil yöntemi ile ya da burslar ve benzeri gelirler referans gösterilerek ev sahiplerinin ikna edilmesi sağlanabiliyor.

Öğrencilere Uygun Kiralık Daire Fiyatları Neye Göre Değişir?

Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir’in devlet ve özel üniversitelerinin kurulduğu alanın yakınındaki konutlarda 100 metrekare için ortalamanın üzerinde kira belirlenir.

Ulaşım için ekstra ödeme yapılması gerekmediği gibi çok yüksek aidatlar bulunmayan ilçelerde toplu konut projelerinden yararlanılabilir.

Konutların kiraları, ilçenin dış kesimlerinde bulunmaları ve şehir merkezine uzak olması sebebiyle 100 ile 300 TL daha düşük belirlenir.

Öğrenciler için ev kiralama taktikleri de özellikle okula yürüme mesafesinde olmayan bölgeler için daha düşük kira bedellerinde anlaşmaktır.

Okul çevresindeki konutlar öğrencilere daha kolay verilirken şehrin uzak kesimlerindeki konutlarda ise ev sahipleri öğrenci kabul etmeyebiliyor.

Daire Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurtlarda ve diğer konaklama alternatiflerinde kendine uygun bir yer bulamayan kişiler için öğrencilere uygun kiralık daire bulmak kimi zaman oldukça zor olabiliyor.

Bu tür durumlarda, bazı püf noktalarını takip ederek öğrencilerin istediği eve ulaşması sağlanabiliyor. Bu noktada öğrencilerin öncelikle bütçesini belirlemesi gerekiyor.

Çoğu zaman üniversitelere yakın olan lokasyonlarda evlerin fiyatlarının yüksek tutulması sebebiyle öğrencilerin bütçe konusunda daha rahat etmelerini sağlayacak uzak noktalardan ev tutması mümkün olabiliyor.

Özellikle büyükşehirlerde ilçeler arasında değişim yapmanın da kolay olduğu düşünülür ve ulaşım imkanlarının çeşitli alternatifler sunduğu yerler seçilirse daha az kira ödeyerek istenilen evde yaşama fırsatı değerlendirilebiliyor.

Kira fiyatlarının dışında öğrencilere uygun kiralık daire alternatiflerinde mutlaka dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da evlerin yaşanabilir ortamı oluyor.

Bu noktada, evin iyi bir ısıtma sistemine sahip olması, yalıtım sistemleri ile korunaklı bir yapıda olması ve bakım gerektirmemesi gibi hususlara da dikkat etmek gerekiyor.

Öğrencilerin eğitimleri boyunca kendilerini zor durumda bırakmayacak bir evde bulunmaları, en rahat şekilde sadece konaklama ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde evleri kullanmasına imkan sağlayabiliyor.

Bu sebeple evin kiralanması aşamasında tüm merak edilen soruların ev sahiplerine sorulması ve evin detaylı bir şekilde bakım gerektirip gerektirmemesi yönüyle incelenmesi gerekiyor.

Tüm bunların dışında, düzenli olarak ödenecek aidatların bulunup bulunmadığı ve bulunuyorsa ne kadar olduğu hakkında da bilgi alarak bir karara varmak gerekiyor.

Kiralama rehberlerini okumak için tıklayın.

PAYLAŞ