Öğrencilere kolay ev tutma rehberi

83

Yeni bir şehre okumaya gelen öğrencilerden kendi ailelerinin yaşadığı şehirde okumalarına rağmen öğrenci evine çıkmak isteyen kişilere kadar pek çok öğrenci, öğrencilere uygun ev ilanlarına bakarak kendileri için bir ev bulmaya çalışıyor. Daha özgür bir şekilde yaşama fırsatını öğrencilere sunan bu evlere çıkmak, dışarıdan bakıldığında her ne kadar cezbedici görünüyor olsa da yalnızca bu tür evleri aramaya başlama sırasında bile yaşanan zorluklar sebebiyle pek çok öğrenci bundan vazgeçebiliyor. Henüz evde oluşabilecek masrafları bile düşünmeye kalmadan öğrenci evinden vazgeçmeye sebep olan bu durumlara karşı, bazı önlemler alınarak kolaylıkla ev tutulabiliyor.

Evlerini kiraya veren kişilerin çok büyük bir bölümü, öğrencilere uygun ev ilanı vermek yerine, aileye ya da memura ev verme eğiliminde oluyor. Düzenli olarak kira getirisi olduğu düşünülerek bu kişilere kiralanan dairelerin yanı sıra, öğrenciler için de uygun dairelere ulaşmak mümkün olabiliyor. Bunun için öncelikle yapılması gereken en temel şey, internet üzerinden kiralık daire incelemesi yapmak oluyor. Aynı anda çok sayıda daireyi bir arada oturduğunuz yerden görme fırsatı veren bu imkan ile birlikte, aradığınız öğrenci evini bulabiliyor ya da okula yakın semtlerde bulunan evler hakkında genel bir fikir sahibi olmak mümkün olabiliyorsunuz.

Öğrencilere uygun ev arayışları nerelerden yapılır?

İnternet üzerinden yapılan öğrencilere uygun ev arayışlarından sonuç alınmadığı takdirde ya da başka alternatifler deneyimlenerek ev arayışının sürdürülmesi gereken durumlarda, çeşitli yöntemleri sürdürmek de söz konusu olabiliyor. Bu tür durumlar için öncelikle öğrencilerin ev baktığı semtlerde tek tek sokakları gezerek kiralık daire ilanlarını takip etmesi gerekiyor. Öğrencilerin bu daireler arasında seçim yaparken, dairelerin sahibinden kiralık olmasına dikkat etmesi, emlakçılara ve diğer aracılara ödenebilecek masrafları da ortadan kaldırdığı için oldukça avantajlı oluyor. Bunların dışında genellikle öğrenci evlerinin bulunduğu yerlerin neresi olduğu öğrenilerek, o çevredeki esnaflara ve apartman görevlilerine kiralık daire bulunup bulunmadığını sormak da iyi bir yöntem olabiliyor. Kimi zaman yeni çıkacak öğrencilerin evlerine yerleşme fırsatı bulunarak, eşyalı bir şekilde evlerin kiralanması da uygun fiyatla mümkün olabiliyor.

Öğrencilerin çoğu zaman üniversitelerinde ilk senelerini yurtlarda geçirip daha sonra eve çıkmak istedikleri dikkate alınırsa, öğrencilere uygun ev arayışlarında hali hazırda öğrenci evinde kalan arkadaşlara ev arandığını da haber vermek iyi bir yöntem olabiliyor. Böylece hazır bir yaşayış stiline ayak uydurarak, bu sayede kolaylıkla ev bulabiliyorsunuz. Aynı şekilde ev arkadaşları evden ayrılacak olan kişilerin boş kalan odalarına yerleşerek de bu tür bir evde konaklama fırsatını değerlendirmek mümkün olabiliyor. Son aşamada istenilen öğrenci evinin bulunmaması halinde ise emlakçılara gidilerek, verilecek komisyon ücretleri ve çeşitli masraflar göz önüne alınıp, dairelerin araştırmasına başlamak gerekiyor.

Öğrencilere uygun ev kiralarken dikkat edilecekler

Dışarıdan bakıldığında sorunsuz ve eğlenceli gibi görünse de öğrencilere uygun ev içinde yaşamaya başlanıldığında, pek çok öğrenciyi zorlayan sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bunların başında; oda sayısının evde bulunacak kişi sayısı kadar olmaması yer alıyor. Stüdyo daireler de yine aynı mantıkla tek kişi ya da iki kişi olarak yaşamak isteyen kişiler için en uygun yerlerden oluyor. Evleri kiralama aşamasında kira fiyatlarının ve evlerin marketlere yakınlığının da dikkate alınması gerekiyor. Okula uzak noktalarda bulunan evler için ulaşım masrafları da hesaba katılarak bir değerlendirme yapılması gerekiyor. Evin ısınma sistemlerine de mutlaka bakılması ve yakıt masrafının ne civarda olacağı konusunda da fikir sahibi olunması gerekiyor. Böylece, evleri kiraladıktan sonra beklenmedik harcamalarla karşılaşmadan yola devam edilebiliyor.

PAYLAŞ