Öğrenci evleri ne zaman tutulmalı?

454

Üniversitede okuyan ya da okumak için kayıt yaptıran öğrenciler için konaklama önemli sorunlardan bir tanesi olup, öğrenci evleri pek çok kişi için ilk tercihlerden biri olarak görülüyor. Yurtlar ve pansiyonlar, öğrenciler için yeterli rahatlığı sağlamayabiliyor. Kalabalık olması, imkanların kısıtlı olması ve belli gereksinimlerinin olması sebebi ile öğrenciler, yurt veya pansiyonlardan uzak durabiliyor. Birçok öğrenci ise ilk aşamada yerleştikleri yurtlardan sıkıldıkları ve rahat edemedikleri için sonradan ayrılabiliyor. Öğrenciler için ev tutarak tek başına ya da arkadaşları ile yaşamak, bu aşamadan sonra en çok tercih edilen konaklama seçeneklerinden bir tanesi oluyor. Ancak ev tutmak isteyen öğrenciler için pek çok farklı soru işareti de bulunuyor. Evin nereden tutulacağı, nasıl bir ev olacağı, kiminle tutulacağı, nasıl eşyalar alınacağı ve benzeri pek çok soru akıllarda yer ediyor. Bu soruların başında da öğrenci evleri ne zaman tutulmalı sorusu bulunuyor. Uygun fiyatlı ve istenilen şekilde bir ev kiralayabilmek için ideal zamanın belirlenmesi noktasında beklentiler önem taşıyor. Öğrenci dairelerinin uygun fiyatlı şekilde tutulması istenirse, emlak sektörü için rahat sezonlar olan Ekim ayı ile Mart ayı arası seçilebiliyor. Bu aylar arasında, emlak sektöründe çok fazla hareketlilik olmaması sebebi ile uygun fiyatlı daireler kiralanabiliyor. Ancak üniversitelerin tatillerinin bitişinin sonu olan ve okulların başlamaya yakın olduğu dönemde ise ev seçenekleri artabiliyor. Bu durumda istenilen özelliklerde evler bulunabilirken, fiyatları biraz daha yüksek olabiliyor. Bu ayrıntı, öğrenci evleri kiralarının diğer kira seçeneklerinden fazla olması sebebi ile önemli olarak değerlendirilebiliyor.

Öğrenci evleri eşyası nasıl olmalıdır?

Kiralanan öğrenci evleri ile ilgili olarak, karar verilmesi gereken bir diğer konu, alınacak olan eşyaların nasıl alınacağı ve hangi eşyaların seçilmesinin gerektiği oluyor. Öğrencilerin üniversite hayatı boyunca kalmayı planladıkları evler ile ilgili olarak, sadece bu dönemde kullanmaya uygun eşyaların tercih edilmesi doğru olarak değerlendiriliyor. Kullanılacak eşyaların ömrü ve özellikleri, bu süreye uygun olarak belirleniyor. Seçilecek olan yataklar, kanepeler, oturma grupları ve benzeri eşyaların bu yönden değerlendirilerek alınması daha doğru oluyor. Çok pahalı mobilyaların seçilmesi, gereksiz olarak görülürken, gelebilecek olan misafirler ve arkadaş çevresi düşünülerek, öğrenciler için yatak şeklinde kullanılabilen kanepe ve koltuk takımının seçimi uygun oluyor. Bu şekilde ihtiyaç anında yatak haline getirilebilen kanepeler avantaj sağlıyor. Ayrıca, öğrenci evleri için kitaplıklar da önemli eşyalar arasında yer alıyor. Kitaplık için sağlam ve kolay şekilde yıpranmayacak modeller seçilmesi gerekiyor. Bunların yanı sıra, mutfak eşyaları için kullanılmayacak ürünlerin satın alınması gereksiz masraf doğurabileceğinden kullanılmayacak eşyalardan uzak durmak daha doğru oluyor.

Öğrenci evleri için dekorasyonda nelere dikkat etmelidir?

Dekorasyon her noktada olduğu gibi öğrenci evleri için de önemli konulardan bir tanesini oluşturuyor. Her ne kadar bekar evi olarak değerlendirilse de öğrencilerin kaldıkları evlerde şık ve ferah olabiliyor. Bunun için dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunuyor. Öncelikle, giriş katında ya da kotta bulunan evler için aydınlatma çok önemli olurken, penceresi az olan evler için aydınlatmaya önem vermek gerekiyor. Aydınlatma ile birlikte duvar ve mobilya renklerinin açık renk seçilmesi, ortamın daha ferah ve aydınlık olmasını sağlıyor. Özellikle duvar renginde kullanılan açık tonlar, evin metrekaresi düşük olsa bile genişlik hissi vererek, rahat bir kullanım sağlıyor. Mobilya seçeneklerini olabildiğince az yer kaplayabilen ve katlanabilen modellerden seçmek daha doğru olurken; masalar, sehpalar ve diğer eşyalar ile ilgili bu yönde tercih yapmak, kullanılabilir alanı arttırıyor.

PAYLAŞ