Öğrenciler Ev Kiralarken Nelere Dikkat Etmeli?

1741

Üniversite öğrencilerinin yoğunlukta olduğu bütün illerde konut kiralama sektörünün canlandığı ve fiyatların da normal skalanın bir kademe daha üzerine çıktığı net olarak görülür.

Öğrencilerin fiyat konusunda yanlış yönlendirilmemeleri için aynı muhitte bulunan farklı dairelere kaç lira civarında kira ödendiği ile alakalı bilgi almaları gerekir. Bu şekilde fiyat konusunda sorun yaşamadan kiralama aşamasını tamamlayabilirsiniz.

Öğrenciye kiralık daire başlığı altında bütün senetlerin güvenilirlik konusunda incelendikten sonra dikkate alınması gerekir. Öğrencilerin de muhakkak süreci kolaylaştıracak ve daha güvenilir bir hale getirecek emlak danışmanlarından yardım almaları önerilir.

Kira Kontratına Dikkat!

Kira kontratının muhakkak hukuki gerekliliklerin göz önünde bulundurulduğu bir şekilde hazırlanması gerekir. Kira sözleşmesinde her iki tarafın da haklarının muhafaza edilmesi için bilgiler bulunmalıdır.

Aylık mı, yıllık mı ödeme yapılacağı ve depozitonun öncesinden ödenip ödenmediği gibi detaylar hakkında muhakkak fikir sahibi olmalısınız. Kira kontratının emlak danışmanları aracılığı ile yapılması uzun vadede herhangi bir sorun yaşanmadan kiracı/ev sahibi ilişkilerinin kurulmasını sağlar.

Apart alternatifi: Öğrenciye kiralık apart seçeneği birçok ilde çok da yaygın değildir. Özellikle Eskişehir’de aktif şekilde bulunabilecek ve fiyatları da uygun olan bu apartların güvenlik konusunda ayrıca denetlenmesi gerekir.

Evin Demirbaşlarına Dikkat Edin

Öğrenciye kiralık daire seçeneklerine bakıldığı zaman özellikle eşyalı evlerin büyük talep gördüğü fark edilmektedir.

Demirbaşların size ne durumda teslim edildiği ya da yıpranmışlıkların ne derecede olduğunun teşhis edilmesi gerekir. Ancak bu şekilde kira kontratının son bulması durumunda eşyalar ile alakalı herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Kira kontratının sonlandırılması durumunda eşyaların ne durumda olduğu ya da yıpranıp yıpranmadığı gibi bilgiler oldukça önemlidir. Bu bilgiler üzerinden kiracının depozitosunun iade edilmemesi gibi kararlar verilebilir.

Öğrencilerin hem evin genel kullanımı hem de eşyaları kullanma bakımından hassas olmaları gerekir. Karşılıklı hassasiyet ve tedbirler ile beraber kişilerin sorun yaşamadan kiracı ev sahibi ilişkilerini kurabilecekleri de belirtilmelidir.

Zam Artışını Önceden Konuşun

Bina kondisyonlarının iyileştirilmesi ya da yeni yılın gelmesi ile beraber kişilerin ödemesi gereken aylık tutarda değişim meydana gelebilmektedir. Kiranın yükseltilmesinin hangi aralıklarda ve hangi koşullara bağlı olarak tamamlanacağı konusunda oldukça dikkatli davranılmalıdır.

Hatta kira kontratında bu detaylara yer verilmesi ileride meydana gelebilecek olan anlaşmazlıkların da ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Kiralık bina seçenekleri üzerinden inceleme yapıldığı zaman kiraların ülkede hakim olan enflasyon da göz önünde bulundurularak belirlendiği görülür. Kira kontratlarında muhakkak her iki tarafın da görüşü alınarak gerekli olan zam artışındaki belirsizlik ortadan kaldırılmalıdır.

Emlak rehberlerini okumak için tıklayın.