Nasıl ev almalıyım?

50

Fiyatı, konumu, dış ve iç yapısı nedeniyle beğendiğiniz evleri satın alırken her zaman için dikkat etmeniz gereken konut özellikleri bulunuyor. Nasıl ev almalıyım? Yapacağınız işlemler hem uzun vadede yatırım hem de evin alınması esnasında maliyeti minimuma indirmek için oldukça önemlidir. Yatırıma uygunluğu, depreme dayanıklılığı, kanuna uygun olup olmadığı gibi pek çok ölçütle evin yapısı değişecektir.

Her zaman yatırıma açık olmalı

Evin sadece oturum için satın alınması hiçbir zaman için geçerli bir satın alma nedeni olarak gösterilemez. Alacağınız evin mutlaka satılmaya uygun bir konumda, boyutta, daire yapısında olması gerekiyor. Yatırım yapmak istediğiniz, belirli miktar paraya ihtiyaç duyduğunuz durumlarda evin hızlı bir şekilde satılabilmesi son derece önemlidir.

İnşaat firmasının geçmişi ölçüt değildir

Satın alacağınız evin hangi inşaat firması tarafından yapılmış olması veya satıldığı hiçbir zaman için ölçüt alınmamalıdır. 50 yıldır sektörde binlerce konut yapmış olan inşaat firmalarının dahi yüzlerce insanın hayatına mal olacak yapılar oluşturduğu biliniyor. Dışarıdan kaliteli ve güvenilir görülen fakat deprem anında bir anda yıkılabilecek yapılar oluşturduğu anlaşılan inşaat firmalarının sayısı oldukça fazladır.

  • Evin hangi inşaat firması tarafından yapıldığının önemi bulunmuyor. Firmaların isimleri sadece tasarımı ve konutların fiyatlarını etkiler. Bunun dışında büyük bir fark yaratmazlar.
  • Yeni kurulmuş bir firmanın bir anda binlerce ev yapılacak şekilde özel projelerde yer alması da mümkün değildir.
  • Alım satım sürecinde dikkat edilmesi gereken esas nokta, yasal izinler ve evlerin ne şekilde satıldığıdır.
  • Satış işlemlerini evler henüz tamamlanmamış şekilde gerçekleştiren kurumlardan avantajlı fiyatlarla ev satın almak için başvuruda bulunmamanız gerekir. Evlerin bitirildiğini gördüğünüz taktirde başvurmanız, dolandırılma riskinizi minimuma indirecektir.

Yasal izinlerini kontrol edin

Evlerin yasal olarak kanundaki durumlarını gösteren özellikleri bulunuyor. Yasal izinlerinin kontrol edilmesi, ilerleyen zamanlarda herhangi bir sorun yaşanmaması için son derece önemlidir. Kanuna aykırı olan, henüz izin çıkarılmamış olan konutlarda alım satım faaliyetleri hiç güvenilir bir şekilde gerçekleştirilmeyecektir. Yasal izinlerin kontrolü her zaman için büyük bir öneme sahiptir. Sadece konutun kaç yıllık olduğu değil, depreme dayanıklılığı ve kaçak olup olmadığı da anlaşılacaktır.

Evin detaylarına dikkat edilmeli

Detaylar olarak tanımlanan fakat aslında en önemli olan durumlar arasında, evin bulunduğu konum, depreme dayanıklılığı ve kaç yaşında olduğu yer alıyor. Eğer çocuğunuz bulunuyorsa ve okula gidecekse, bu durumda gideceği okula yakın olmayan bir bölgeden ev aldığınız taktirde sürekli olarak ekstra masraf olacaktır.

Nasıl ev almalıyım: Evin işinize ne kadar uzak olduğu, gün boyunca kaç saatinizin trafikte geçeceğini de hesap etmeniz gerekiyor. Ev birkaç yıl içerisinde yasal izinlerle yıkılmaya uygun hale gelecekse, bu durumda yeniden taşınmanız gerekeceğini unutmamalısınız. Detaylar ev için her zaman büyük bir öneme sahip olmuştur.

PAYLAŞ