Mutlaka gezmeniz gereken Karadeniz’in en güzel yaylaları

2336

Türkiye’de gezilip görülmesi gereke yerlerden biridir Karadeniz. Temiz havası, insanları ve doğa güzellikleriyle yeri ve yabacı turistleri kendine hayran bırakmaktadır. En doğal yerlerin bulunduğu alanlar dışında organik olarak beslenme şansı bulunacak nadir yerlerdendir. Gezi düzenlemek isteyenler için mutlaka gezmeniz gereken Karadeniz’in en güzel yaylaları sunuyoruz.

Karadeniz’de nereye gidilmeli?

Karadeniz hırçın denizi ve tertemiz havasıyla Türkiye’nin en gözde tatil bölgelerinden biridir. Turistik olarak gezilip görülmesi gereken birçok yer bulunmaktadır. En fazla yaylaları tercih edilmektedir yaz aylarında düzenlenen festivalleriyle gelen kişilerin beğenisini toplamaktadır. Peki Karadeniz’de nerede kalmalıyım diyorsanız ve ev konforunda tatil yapmak istiyorsanız bu içerik tam da size göre. Kardeniz’in en güzel yerlerinde yer alan kiralık daire ilanlarını önceden inceleyerek

Mutlaka gezmeniz gereken Karadeniz’in en güzel yaylaları içinde listenin başında Ayder yaylası gelmektedir. Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesinde bulanan bir yayladır. Son dönemlerde talihsiz olaylar peş peşe gelmesine rağmen doğal güzelliklerini korumaktadır. 1300’lü yıllardan bu yana güzelliğini korumaktadır. Ladin ve kayın ormanlarıyla süslü bir yayla olup kaplıcalarıyla ün yapmıştır.

Kavrun yaylası da yine Rize ilinde yer alan bir diğer önemli yaylarından biridir. Ayder yaylasına 10 km mesafede yer almaktadır. Aşağı ve yukarı olmak üzere iki bolümden oluşan yayla doğa tutkunları tarafından en fazla beğenilen yaylalarından biridir.

Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan en önemli yaylalardan biri de potuk yaylasıdır. Yeri ve yabancı turistlerin muhakkak görmeleri gereken nadir güzelliklere sahip olan bir yaylayı yaz aylarında ziyaret etmek daha iyi olmaktadır. Çadır kamplarıyla beğenilen yaylada otel hizmeti de verilmektedir.

Karadeniz’de yamaçta salıncağa binme keyfini sürebileceğiniz bir diğer yaylada Gito yaylasıdır. Pek çok turistin ilgisini çeken yaylada konaklama imkanı da bulunmaktadır.

Karadeniz yaylalarının özellikleri

Karadeniz kültürü içinde vazgeçilmezler arasındadır yaylalar. Karadeniz halkının ortalama olarak 5 ay gibi bir süre zaman geçirdikleri yerlerdir. Her türlü yaşam şartlarının ve yapılan aktivitelerin farklılaştığı yerler olarak ön plana çıkmaktadır. Mutfak kültüründen günlük yapılan işlere kadar her şey değişmektedir.

Yerli halk Nisan ayından itibaren yalaya göç etmeye başlarlar. Geri dönüş tarihleri ise Eylül ayını bulmaktadır. Geçen süre içinde sıklıkla hayvancılık yapılmaktadır. Yaylalarla yapılan belirli etkinliklere denk gelinmesi halinde orada geçirilen zaman daha bir kıymetli hale gelmektedir.

Mutlaka gezmeniz gereken Karadeniz’in en güzel yaylaları turistler daha iyi hizmet verilmek adına turistik mekânlar haline de gelmiştir. Bu nedenle konaklama ihtiyarlarının karşılanabileceği yerlerin yapılmasının yanı sora yemek ve kültürlerin aktarılması gibi faaliyetlerle de yerli ve yabancı turistlere hitap etmektedirler.

Tatil amaçlı tercih edilen yerlerin başında Giresun’da yer alan Bektaş yaylası gelmektedir. Birçok yaylaya yakın olan Bektaş yaylası doğal güzellikleriyle beğeni toplamaktadır. Giresun’da yer alan Kümbet yaylası da Karadeniz bölgesinde yer alan bir diğer muhakkak görülmesi gereken yerlerden biridir. Temmuz ayının ikinci Pazar günleri yapılan Kümbet şenliklerine ziyaretini denk getirmeniz güzel anılarak biriktirmeniz anlamına gelmektedir.