Mutfakları baştan yaratın

318
Mutfak

Diyelim ki yeni bir eve taşındınız ve mutfaktan memnun değilsiniz ve mutfağı yenilemek zor geliyor. Önceki sahiplerin dekorasyon zevklerinin hayallerinizdeki mutfağın önüne geçmesine izin vermeyin. Mutfak yenilemek pahalı gibi görünse de düşündüğünüz kadar pahalı değil. Birkaç kutu beyaz boya ve yeni aydınlatmalarla bambaşka bir mutfak yaratabilirsiniz.

 

Bir odayı dekorasyondan daha çok etkileyen bir şey varsa o da yerleşim şeklidir. Dekorasyonda değişikliğe gitmeden önce odadaki fazla dağınıklıktan kurtulun. Yerleşim planını iyi hazırlayın.

Mutfağınızda ada tezgah yapacak alan varsa hiç tereddüt etmeden yaptırın. Mutfaktaki adalar hem çalışma alanı açısından hem de dağınıklıktan kurtulmak için harika bir yöntemdir.

Güzel mutfaklarla çirkin mutfaklar arasında çok büyük bir fark yok. Dekorasyonda en önemli şey renk seçimi ve aydınlatmadır. Yeşil duvarlara kırmızı mutfak dolapları tercih ediyorsanız muhtemelen herhangi bir güzellik beklentiniz yoktur. Bunun yerine nötr renkler kullanmayı düşünün.

Beyaz bir mutfağı ahşap detaylarla daha estetik bir hale getirebilir seçeceğiniz bir renk ile (buradaki gibi mavi olabilir) dekorasyonu canlandırabilirsiniz.

Beyaz ve ahşabın uyumundan her zaman söz ediyoruz ancak beyaz ve ahşap detayları buradaki gibi kullanırsanız başarılı bir dekorasyon elde edemezsiniz.

Burada olduğu gibi mutfağınızı bölümlere ayırabilirsiniz. Lavabonun olduğu alanda bir aydınlatma, yemek bölümünde başka bir aydınlatma ve bunları tamamlayan abajurlar tercih edebilirsiniz.

Nötr renklerden hoşlanmıyorsanız canlı bir renk tercihinde de bulunabilirsiniz. Her ne kadar riskli bir seçim olsa da doğru parçalarla güzel bir dekorasyona sahip olabilirsiniz.

Aydınlatma konusunda her zaman tek bir aydınlatma kullanılmaması gerektiğini söylüyoruz. Ancak burada da yanlış bir kullanım söz konusu.

Mutfağı yenilerken doğru ve kolay bir dekorasyon yaratmanın en kolay yolu beyaz renk seçimidir. Bu daha sonraki dekorasyon değişimlerinizde de kolaylık sağlayacaktır. Ancak bundan daha da önemlisi gününüzün büyük bir bölümünü geçirdiğiniz odanın sizi mutlu etmesidir. Her zaman kendinizi mutlu hissedeceğiniz bir dekorasyon tercih etmeye çalışın.

Fotoğraflar: housebeautiful

Diğer dekorasyon haberleri için tıklayın