Mimarisiyle etkileyen 5 kütüphane

171
Mimarisiyle etkileyen 5 kütüphane

Günümüzde kütüphanelere gelen ziyaretçi sayısında gözle görülür bir azalma olmasına rağmen dünyada gezilmesi gereken yüzlerce kütüphane var. Mimarisiyle göz kamaştıran kütüphaneleri listeledik.

Admont Kütüphanesi / Admont – Avusturya
Alplerin eteklerinde bulunan bu güzel kütüphane, dünyanın ikinci büyük manastır kütüphanesi. Kütüphane salonu, mimar Joseph Hueber tarafından geç Barok tarzda tasarlanmış ve 1776 yılında 200.000 cilt içeren yaklaşık 230 ayak uzunluğundaki bir salon ile kurulmuştur. Tavanlar Bartolomeo Altomonte tarafından boyanmıştır ve İlahi Vahiy’in en üst noktasına kadar insan bilgisinin aşamalarını göstermektedir.

George Peabody Kütüphanesi / Maryland – Baltimore
Peabody Kütüphanesi hayırsever George Peabody tarafından finanse edilmiştir. Yükselen atriuma sahip iç mekanı ile ünlü Peabody Kütüphanesi 19. yüzyılın mimarı Edmund Lind tarafından tasarlamış ve Baltimore vatandaşlarına nezaket ve misafirperverliği için bir hediye olarak inşa ettirilmiştir. Dökme demir balkonların beş katında kitaplar yer alır ve çatı penceresi doğal ışığıyla kütüphaneyi eşsiz bir yer yapar.

Kopenhag Kraliyet Kütüphanesi / Kopenhag – Danimarka
1999’da tamamlanan ‘Black Diamond’, Danimarka Ulusal Kütüphanesi’nin bir uzantısı olarak inşa edilmiştir. Neo-modern kütüphane, cilalı siyah granit ve düzensiz açılardan adını alır. Kütüphanenin sert dış kısmı sadece camdan yapılmış bir atriumla kesilir. Bu cam atrium, binanın iç kısmını ışıkla dolu inanılmaz bir alan ve harika bir okuma ortamı haline getirir.

Musashino Sanat Üniversitesi Kütüphanesi / Tokyo – Japonya
Japon Mimar Sou Fujimoto, kütüphaneyi sadece kitaplıklardan ve camdan yapılmış dünyanın en basit kütüphanesi olarak tasarlamıştır. 20 metrelik yüksek duvarlar raflardan yapılır ve yalnızca köprü benzeri okuma alanları tarafından kesilir. Fujimoto, kütüphane yapmak için ihtiyacınız olan tek şeyin “Kitaplar, raflar, aydınlık ve güzel yerler” olduğunu söyler.

PAYLAŞ