Metro hattına yakın semtler

715

Kiralık ev arayanlar, ev satın almak isteyenler ya da yatırım amacıyla konut projelerinden yararlanmak isteyen kişiler için özellikle İstanbul’un giderek kalabalıklaşan nüfusu içerisinde daha çok metro hattına yakın semtler tercih edilerek yapılan yatırımların karşılığının alınması hedefleniyor. İstanbul’un en eski metro hatlarına bakılarak; İstiklal Caddesi, Galata Kulesi, Karaköy ve Tophane gibi noktalarındaki konutlar bu amaçla değerlendirilebiliyor. Bunun dışında metro hattına yakın olması sebebiyle Taksim ve Maçka semtleri de son derece ideal oluyor. Metro hattına yakın yerlere bakıldığında çok uzun yıllardan beri aktif bir şekilde kullanılmakta olan Zeytinburnu-Eminönü Tramvay hattı üzerindeki çok sayıda semt de metro hatlarına yakınlığıyla biliniyor. Zeytinburnu başta olmak üzere Aksaray, Sultanahmet, Beyazıt, Çapa, Laleli ve Güngören gibi semtler de bu hatlara oldukça yakın oluyor.

İstanbul’un kuzeye doğru uzandığı noktadaki en çok kullanılan metro hatlarından biri olan Taksim-4.Levent hattı da metro hattına yakın daire arandığında ilk bakılacak yerlerden oluyor. Burada Taksim’in ardından Osmanbey, Şişli, Mecidiyeköy, Gayrettepe, Levent ve 4. Levent gibi semtler de metro hatlarına ve sosyal yaşama yakınlığı ile ideal yaşam alanlarından oluyor. İlerleyen yıllarda genişleyen metro ağıyla bugün Şişhane ile Hacıosman’ı birbirine bağlayacak uzunluğa ulaşmış olan bu metro hattının çevresinde kalan Sanayi Mahallesi, Seyrantepe, Ayazağa, Atatürk Oto Sanayi, Hacıosman ve hatta Sarıyer noktaları bile metro hattına yakınlığı ile biliniyor. Avrupa yakasının yerleşim yoğunluğu ile dikkat çeken yerlerini birbirine bağlayan Yenikapı ile Atatürk Havalimanı arasındaki bölgede Fatih, Topkapı, Bayrampaşa, Maltepe, Davutpaşa, Merter, Bakırköy, Bahçelievler, Şirinevler, Ataköy, Yenibosna ve Fuar Merkezi çevreleri de metro hatlarına yakınlığıyla biliniyor.

İstanbul’da yeni yapılan metro hattına yakın semtler

Son yıllarda büyük bir hız kazanmış olan raylı sistem çalışmaları, İstanbul’un pek çok semtini de metro hattına yakın semtler haline getiriyor. Bunlar arasında 2013 yılından itibaren çalışmakta olan Marmaray, Bağcılar-Başakşehir-Olimpiyatköy metro hatlarının kapladığı alanlar da metro hatlarına yakın yerler oluyor. Özellikle Avrupa yakasında Başakşehir, Büyükçekmece ve Küçükçekmece gibi yerleşim yerlerinin önemini artıran bu hatlar, Anadolu yakasında da Göztepe ve Ataşehir gibi semtleri metro hatlarına yakın yerler haline getiriyor. İş hayatının merkezi olarak görülen Levent ile daha huzurlu bir yaşam alanı sunan Rumeli Hisarüstü metro hattı ile Hisarüstü bölgesi de metro hattına yakın konumda bulunuyor.

Ayrıca İstanbul’un metro ve tramvay ağına buradan ulaşarak da bilgi alabilirsiniz.

Anadolu yakasında metro hattına yakın semtler

2017 yılı içerisinde hizmet vermeye başlamış olan Üsküdar-Sancaktepe Metro hattı ise pek çok semti, metroya yakın hale getiriyor. Marmaray’la birlikte raylı sistemler yönünden kuvvetlenmiş olan Üsküdar başta olmak üzere, Bağlarbaşı, Altunizade, Bulgurlu, Kısıklı, Ümraniye, Çakmak, Dudullu, Çekmeköy ve Sancaktepe noktaları da metroya yakın semtler haline geldi. Yine parçalı olarak 2016 ve 2017 yılından itibaren hizmet veren Kartal-Kaynarca Metrosu ile de Acıbadem, Ünalan, Uzunçayır, Göztepe, Yenisahra, Kozyatağı, Maltepe, Bostancı, Küçükyalı, Gülsuyu, Esenkent, Soğanlık ve Kartal semtleri de metro hatlarına yakın bulunuyor. Son açılan raylı sistem hatlarından olan Sultanbelyli-Gölet ve Aydos Teleferik hattı ile metro hatlarına yakınlık kazanan bu bölgenin dışında açılması beklenen Kabataş-Mahmutbey metro hattıyla da Avrupa yakasında pek çok semt metro hatlarına yakın oluyor. İstanbul’u güneyinden bir bütün olarak geçecek Halkalı-Gebze Marmaray metro hattı ile daha önce ismini saydığımız yerler dışında Florya, Yeşilköy, Suadiye, Erenköy, Söğütlüçeşme, Pendik, Kaynarca, Güzelyalı, Tuzla, Çayırova ve hatta Gebze’ye kadar uzanan noktalar da metro hatlarına yakın semtler haline geliyor.

PAYLAŞ