Küçük parçaları değiştirerek salonunuzda büyük farklar yaratın

954

Gün içerisinde evinizde en çok vakit geçirdiğiniz yer şüphesiz ki salonunuzdur. Salonlar, konforunuz, stiliniz ve misafirlerinizin rahatlığı için en önemli yaşam alanıdır. Bu nedenle evin merkezinde yer alan salonlarınızın tarzınızı yansıtmasını isteyebilir, genel dekorasyon stilinizi mobilyalarınıza, dekoratif ürünlere taşıyabilirsiniz. Mobilya alırken de öncelikli olarak salondan düşünmeye başlayabilir ve modern, retro, vintage, country gibi farklı tarzlar benimseyebilirsiniz. Salon dekorasyon modelleri arasından seçiminizi yapmadan önce evinizin duvar renklerini, tarzınızı ve önceliklerinizi de belirlemeniz gerekir.

Küçük parçalarla da evinizde büyük farklar yaratabileceğinizi bilmelisiniz. Örneğin sadece bir halı ve perde değişikliği ile salonunuzun havasını değiştirebilir, odanın daha büyük, daha küçük ya da daha aydınlık veya daha karanlık gözükmesini bile sağlayabilirsiniz. Küçük dekoratif ürünler, asacağınız tablolar, salonun derinliğini etkileyecek, mobilyalarınızın havasını da değiştirecektir.

Vintage tarzı salon nasıl dekore edilir?

Salonunuz için vintage tarzı benimsediyseniz daha soft ve pastel tonların ağır bastığı mobilyalara, küçük dekoratif eşyalara yönelmelisiniz. Geçmiş dönemlerde kullanılan eşyaların tekrar kullanıldığı vintage stil, abartıdan ve canlı renklerden uzak bir dekorasyon anlayışına sahiptir. Kendisine has dokuları olan vintage parçalar sadelikten ve zariflikten yanadır.

Minimalist stili sevenler için vintage parçalar cazip ve şık gelecektir. Vintage tarzında bir salon dekorasyonu için pastel tonları kullanmalı ve eskitilmiş mobilyaları kullanmaktan da kaçınmamalısınız.

Retro salon dekore etmek için nelere dikkat etmek gerekir?

Salon dekorasyon modelleri arasında yer alan retro, her ne kadar zaman zaman vintage tarz ile karıştırılsa da bazı yönlerden ayrılmaktadır. Yine geçmiş dönemlere ait mobilyaların ve dekoratif parçaların kullanıldığı retro tarzda, renkler çok daha canlı ve dinamiktir. Parlak pembe ve yeşiller, sarı tonlar retro konseptlerde sıklıkla karşımıza çıkan renklerdir.

Retro tarzın bir diğer özelliği de parçaların olduğu gibi kullanılması değil, günümüze uyarlanmasıdır. Günümüze uyarlanan parçalar, modern çizgilerle de birleşecek ve salon dekorasyonunuza yenilik katacaktır. Renkli ve canlı duvarlar, büyük motifler ve benzeri malzemeler kullanılabilir. Ancak retro, renklerin uyumlu kullanılmaması durumunda renk cümbüşüne dönüşebilir ve ortaya göz yoran, uyum olmayan dekorasyonlar çıkabilir. Bu nedenle renklerin tonlarına dikkat edilmeli ve bir denge sağlanmalıdır.

Modern salon tasarımları nasıl yapılır?

Salon dekorasyon modelleri arasında son olarak bahsedebileceğimiz modern tarz, modern daire tiplerinde işlevselliği ile öne çıkan mobilyalardan oluşmaktadır. Yaşam alanlarının ve ev metrekarelerinin giderek küçülmesi nedeniyle yerden tasarruf edebileceğiniz koltuklar, pratik kullanımlı masalar ve benzeri minimalist çizgilere sahip olan eşyaları bulabilir, bunlarla uyumlu bir bütünlük oluşturarak evinizi modern tarzda döşeyebilirsiniz. Böylece alan kullanımını konusunda da maksimum kazanç sağlamış olacak ve kendinize bu ürünleri seçerek ferah, soft, minimal çizgilere sahip modern yaşam alanları yaratmış olacaksınız diyebiliriz.

Hayallerinizdeki evi bulabilmek için Hürriyet Emlak’taki kiralık daire ve satılık daire ilanlarını inceleyebilirsiniz.