Küçük Mekanları Büyük Göstermek İçin Neler Yapılır?

13382

Yaşam alanlarınızın küçük olması ruhunuzu daraltabilir. Ancak küçük dokunuşlarla büyük etki yaratarak bulunduğunuz yeri daha ferah bir görüntüye kavuşturabilirsiniz. Peki küçük mekanları büyük göstermek için neler yapılır, dekorasyonda nelere dikkat edilmelidir kısaca açıklayalım.

Daha büyük evler için satılık daire ve kiralık daire ilanlarını inceleyebilirsiniz.

Renklerin gücünden faydalanın

Renkler, bir mekanın ruhunu oluşturur. Dar alanları renklendirirken buna uygun bir seçim yapılmalıdır. Açık renkler tercih ederek boyadığınız alanın daha ferah bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Beyaz, her zaman hayat kurtarır ancak hafif kirli olanını tercih ederseniz daha şık gözükecektir. Ayrıca son yıllarda moda haline gelen uçuk yeşil de bu amaçla tercih edilebilir. Boyayacağınız alan eğer biraz daha yüksek tavanlıysa buz mavisi kullanarak bir derinlik de yaratabilirsiniz.

Mobilya seçimine dikkat edin

Majör mobilyalar bulundukları yerdeki bütün ilgiyi üzerilerine toplayacağı gibi alandan tasarruf etmenize de engel olur. Eğer küçük bir yeriniz varsa mobilya seçiminde mekanın köşelerini sınır olarak işaretlemeniz gerekir.

Oturma grubu ya da TV ünitesi gibi fazla yer kaplayan mobilyalara yönelirken kullanım dışı kalan yerlerini mekanın duvarlarına gelecek şekilde ayarlamalısınız. L şeklindeki oturma grupları bunun için uygun bir seçim olacaktır.

Aydınlatma önemlidir

Doğru aydınlatılan bir mekanda ilüzyonik bir etki gözlemlenir. Ülkemizdeki evlerde tavan boyu genelde çok yüksek olmadığı için sarkan aplikler estetik durmaz. Bunun yerine duvara monte edilen abajur benzeri lambalardan yararlanabilirsiniz.

Aydınlatma ürünlerini yerleştirirken hem açıyı hem de kullanım alanlarını hesaba katarak adım atmalısınız. Eğer mobilyaları yerleştirdikten sonra erişimi daha güç ve kullanım dışı bir alan kaldıysa size göz kırpacaktır. Bu sayede alandan tasarruf etmeniz kolaylaşır.

Gereksiz aksesuarlardan kurtulun

Annelerimizin fazlalıklardan kurtulma çabasını hatırlayın. İşe yaramayan her şeyi vitrinin içine ya da sandıklara kaldırarak bir gün kullanılır umuduyla yok etmelerinin yegane amacı vardı: o da yerden kazanmak.

Evinizde aksesuarla tahmin ettiğinizden çok daha fazla alan kaplar. Bu sadece hacimsel olarak değil görsel açıdan da kalabalık yaratır. Minimalist yaklaşımlar sergilemek, küçük mekanları büyük göstermek için neler yapılır sorusunun en net yanıtıdır.

Aksesuarlar, şıklığı tamamlamak için tercih edilir yani hiçbir obje mekanın doğasının önüne geçmemelidir.

Aynalardan kaçmayın

Mekanı geniş göstermek için kullanılan en kadim taktik, aynaların gücünden faydalanmaktır. Yolunuz yerel esnafa düşerse özellikle küçük ayakkabıcıları gözlemleyin. Doğru yerleştirilmiş bir aynayla kocaman bir mağaza izlenimi yaratmanın mümkün olduğunu göreceksiniz. Yine aynı şekilde marketlerdeki sebze – meyve reyonlarında da aynı etkiden yararlanılır.

Evinizde de ayna kullanımı konusunda çekimser davranmanıza gerek yok. Özellikle mekanın girişiyle ters açı yapacak şekilde duvara monte edilen bir ayna, ferah görünümlü bir odaya kavuşmanız için birebirdir.

PAYLAŞ