Küçük dokunuşlar ile kendin yap dekorasyon fikirleri

1272

Dekorasyona ayıracak bolca vakti ve bütçesi olmayanlar için küçük dokunuşlar ile evleri yenilemenin yollarını anlatıyoruz. Elinizde bulunan malzemeler ile pek çok dekor yapabilirsiniz. İşte, küçük dokunuşlar ile kendin yap dekorasyon fikirleri!

Neşeli bantlar

Yatak odanızın başlığından çok sıkıldınız veya başlık kullanmak istemiyorsanız bu fikrimiz tam size göre. İhtiyacınız olan tek şey bir makas ve renkli bantlar ihtiyacınızı görecektir. Dilerseniz ev ürünleri satan mağazalardan değişik renk ve desenlerde bant alabilir, dilerseniz evinizdeki ince bantlarınızı uygun kalemlerle renklendirebilirsiniz. Duvar boyanızın kalkmasını istemezseniz eğer yine duvarınızla aynı renk çok kolay kağıt bulabilirsiniz. Bu ister hazır isterseniz kendiniz boyayacağınız bantları, dilerseniz duvarınıza dilerseniz yatak başlığınıza istediğiniz şekillerde yapıştırabilirsiniz.

Tepsiden duvar süsü

Tepsi yalnızca bir şeyleri servis etmeye yarar diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sizde evinizde kolayca tepsiden aksesuar yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan öncelikli şey metal bir tepsi olmalı. Metal tepsimizi öncelikle zımparalıyoruz, pürüzsüz hale gelmesi bizim için yeterli olacaktır. Ardından evinizin duvarına yakışacak veya zevkinize göre istediğiniz renk akrilik boya ile her iki tarafını boyayın. Kuruduğundan emin olduktan sonra da mat bir görünüm isterseniz mat vernik yahut kadife vernik sürün ve kurumasını bekleyin.

Ardından tepsinin bir ucundan kurdele geçirin ve dilediğiniz yere asın. Magnetler veya dekoratif çiçekler ile tepsinizi süsleyebilirsiniz.

Tabure mi, sehpa mı?

Görmekten sıkıldığınız taburenizi farklı bir amaçla kullanmak isterseniz üzerine tepsi koyarak sehpaya dönüştürebilirsiniz. Dilerseniz tabure ayaklarını da tepsiniz ile birlikte boyayabilirsiniz.

Bardak altlığı modası

Her evde onlarca kavanoz bulunmaktadır. Camdan yapılan kavanozlar ne yazık ki çabuk kırılır ancak kapakları metalden yapıldığı için oldukça dayanıklıdır. Boşa çıkan kavanoz kapaklarınızı dilerseniz oldukça pratik bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu kapakları tarzınıza göre süsleyebilir ve bardak altlığı olarak kullanabilirsiniz. Bunun için bizim önerimiz, bakır renginde bir sprey edinmeniz.  İçten dışa doğru sprey ile kapakları boyayın üzerine ise dilediğiniz desen ve modelde duvar kağıdını kolayca yapıştırabilirsiniz.

Evin güzelliği saksılarda gizlidir

Evinizde var olan veya yeni alacağınız saksılarınızı zevkinize göre süsleyebilirsiniz. Örneğin paket ipliklerinizi saksının etrafından dolayarak dilediğiniz renk saksıya sahip olabilirsiniz. Yahut saksınızla zıt renge sahip olacak sprey boya ile dilediğiniz şekli verebilirsiniz. Renkli bantlarla yine dilerseniz tamamını ya da hayal gücünüze göre istediğiniz şekli çok kolay verebilirsiniz.