Konutta Mayıs ayı şampiyonları belli oldu

33
Konutta Mayıs ayı şampiyonları belli oldu

Hürriyet Emlak verileri baz alınarak hazırlanan 2017 Mayıs Konut Endeksi’ne göre, Türkiye genelinde* satılık konutların metrekare fiyatı bir yıl içinde yüzde 6 artarak 2 bin 730 TL oldu. Türkiye’de konutta ortalama amortisman (geri dönüş) süresi ise 13 yıl olarak belirlendi.

*5 ilin (İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya) ortalama değerleri alınarak hesaplanmıştır.


Hürriyet Emlak Endeksi verilerine göre İstanbul, satılık konutta ortalama metrekare fiyatını 4 bin 444 TL’ye taşıdı. Satılık konutların ortalama metrekare fiyatında son bir yıl içinde yüzde 14 artış yaşandı. İstanbul’un fiyatı en çok artan üç ilçesi içinde ise yüzde 4,1 ile Başakşehir, yüzde 3,6 ile Tuzla ve yüzde 3,6 ile Silivri bulunuyor.


Başakşehir son bir yıl içinde satılık konutta yüzde 6 artış sağlayarak ortalama metrekare fiyatında 3 bin 651 TL’ye ulaştı. Kiralık konutta ortalama metrekare fiyatı 12 TL olan Başakşehir’de amortisman süresi ise 25 yıl.Tuzla son bir yıl içinde satılık konutta yüzde 10 artış göstererek ortalama metrekare fiyatında 3 bin 233 TL’ye ulaştı. Kiralık konutta ortalama metrekare fiyatı 13 TL olan Tuzla’da amortisman süresi 21 yıl oldu.


Silivri son bir yıl içinde satılık konutta yüzde 19 artış sağlayarak Türkiye ortalamasının üzerine çıkmayı başardı. Satılık konutta ortalama metrekare fiyatı 2 bin 308 TL olan Silivri’de, kiralık konutların ortalama metrekare fiyatı 8 TL olarak açıklandı. Amortisman süresi ise 23 yıl.Hürriyet Emlak Endeksi verilerine göre Ankara, satılık konutta ortalama metrekare fiyatını bin 738 TL’ye taşıdı. Satılık konutların ortalama metrekare fiyatında son bir yıl içinde yüzde 8 artış yaşandı. Ankara’nın fiyatı en çok artan üç ilçesi içinde ise yüzde 5,3 ile Kazan, yüzde 2,6 ile Pursaklar ve yüzde 1,5 ile Keçiören bulunuyor.


Kazan’ın satılık konutta ortalama metrekare fiyatı bin 166 TL olarak açıklandı. Pursaklar son bir yıl içinde satılık konutta yüzde 11 artış göstererek Ankara ortalamasının üzerine çıkmayı başardı. Satılık konutta ortalama metrekare fiyatında bin 445 TL’yi gören Pursaklar, kiralık konutta ortalama metrekare fiyatında 6 TL bazında yer aldı.


Keçiören son bir yıl içinde satılık konutta yüzde 9 artış sağlayarak Ankara ortalamasının üzerine çıkan ikinci ilçe oldu. Satılık konutta ortalama metrekare fiyatı bin 455 TL olan Keçiören’de kiralık konutta ortalama metrekare fiyatı 6 TL’yi buldu.


Hürriyet Emlak Endeksi verilerine göre İzmir, satılık konutta ortalama metrekare fiyatını 2 bin 556 TL’ye taşıdı. Satılık konutların ortalama metrekare fiyatında son bir yıl içinde yüzde 13 artış yaşanarak Türkiye ortalamasının üzerine çıkıldı. İzmir’in fiyatı en çok artan üç ilçesi içinde ise yüzde 7,3 ile Seferihisar, yüzde 5,0 ile Bergama ve yüzde 3,7 ile Çeşme bulunuyor.


Seferihisar son bir yıl içinde satılık konutta yüzde 17 artış sağlayarak İzmir ortalamasının üzerine çıktı. Satılık konutta ortalama metrekare fiyatı 2 bin 333 TL olan Seferihisar’da kiralık konutta ortalama metrekare fiyatı 10 TL’yi buldu.Bergama son bir yıl içinde satılık konutta yüzde 12 artış sağlayarak ortalama metrekare fiyatında bin 268 TL’ye ulaştı. Çeşme son bir yıl içinde satılık konutta yüzde 31 artış sağlayarak İzmir ve Türkiye ortalamasının üzerine çıktı. Satılık konutta ortalama metrekare fiyatı 7 bin 168 TL olan Çeşme, İzmir’in en pahalı ilçesi oldu.


Bursa, satılık konutta ortalama metrekare fiyatını bin 872 TL’ye taşıdı. Satılık konutların ortalama metrekare fiyatında son bir yıl içinde yüzde 20 artış yaşanarak Türkiye ortalamasının üzerine çıkıldı. Bursa’nın fiyatı en çok artan üç ilçesi içinde ise yüzde 3,5 ile Mudanya, yüzde 3,0 ile Yıldırım ve yüzde 2,8 ile Gemlik bulunuyor.


Mudanya son bir yıl içinde satılık konutta yüzde 24 artış sağlayarak Bursa ortalamasının üzerine çıktı. Satılık konutta ortalama metrekare fiyatı ise 2 bin 174 TL oldu.


Yıldırım son bir yıl içinde satılık konutta yüzde 29 artış sağlayarak Bursa ortalamasını geçmeyi başardı. Satılık konutta ortalama metrekare fiyatında bin 545 TL’ye ulaştı. Gemlik ise son bir yılda satılık konutta yüzde 11 artış ile ortalama metrekare fiyatını bin 235 TL’ye taşıdı.


Antalya, satılık konutta ortalama metrekare fiyatını bin 963 TL’ye taşıdı. Satılık konutların ortalama metrekare fiyatında son bir yıl içinde yüzde 6 artış yaşandı. Antalya’nın fiyatı en çok artan üç ilçesi içinde ise yüzde 11,6 ile Döşemealtı, yüzde 2,9 ile Korkuteli ve yüzde 1,4 ile Aksu bulunuyor.


Döşemealtı son bir yıl içinde satılık konutta yüzde 6 artış sağlayarak ortalama metrekare fiyatında bin 841 TL’ye ulaştı. Korkuteli, satılık konutta ortalama metrekare fiyatını bin 240 TL’ye taşırken Aksu ise bin 746 TL’ye çıkmayı başardı.

PAYLAŞ