Konut kredisi neden onaylanmaz

2839

Bir ev sahibi olmak istiyorsanız ve hayalinizdeki eve kavuşmak istiyorsanız bir banka ile anlaşmalı olarak konut kredisi çekebilirsiniz. Hemen hemen herkesin çektiği konut kredisi bazı durumlarda onaylanmayabilir. Bu durumlar hangileridir? Konut kredisi neden onaylanmaz, işte detaylar…

Konut kredisi nedir?

Yeni bir eve sahip olmak istiyorsanız ya da yatırım amaçlı bir ev satın almak istiyorsanız hemen hemen her bankanın sizin için sunmuş olduğu bir kredi türüdür. Her banka içerisinde farklı faiz oranları ve farklı vade oranları bulunur. Size uygun olan banka ile anlaşarak konut kredisi çekebilir ve bir ev sahibi olabilirsiniz.

Ev sahibi olarak konut kredisi sayesinde kira öder gibi yeni evinizi oluşturabilirsiniz. Konut kredisi için bankanıza bir başvuruda bulundunuz ve bankanız tarafından onaylanmayan bu kredi türü neden gerçekleşmez?

Konut kredisi ne zaman onaylanır?

Bankanız tarafından başvuru yapmanız ardından konut krediniz ne durumlarda onaylanmadığını merak ediyorsanız işte birkaç önemli madde!

İlk olarak daha önce kullanmış olduğunuz ya da hala daha kullanmakta olduğunuz bir kredi kartı ya da banka kredisi ödemeniz varsa konut kredisi neden onaylanmaz sorusuna yanıt aramış olacaksınız.

Kredi kartları ve banka kredileri; bir sonraki kredi çekim aşamasında ya da bankalarla olan durumlarınızda size kefil olacaktır. Kredi kartlarınızı eksiksiz ve günü gününe ödemeniz gerekir. Böylece Kredi puanınızda herhangi bir azalma gözlemlenmez.

Konut kredisi puanı kaçtır?

Konut kredisi çekebilmek için her vatandaşın bir kredi puanı bulunması zorunludur. Bu puan daha önce bankalar ile arasındaki ilişkiye göre değerlendirilir. Herhangi bir kredi kartınız varsa ve bu kredi kartınızı eksiksiz ve düzenli bir şekilde ödemiş iseniz; puanınız yüksek olmak zorundadır. Geciktirmiş olduğunuz ya da ödememiş olduğunuz bir borç sonrasında kredi çekme aşamasında da zorlanabilirsiniz.

Kredi çekecek olan kişi üzerinde açık çek ve senet bulunuyorsa kredi çekim aşamasında da büyük zorluk çekeceksiniz. Ayrıca kredi çekim kuralları arasında yaş sınırını da tutturuyor olmanız gerekir. Kredi çekebilmek için 18 ile 70 yaş arasında olmanız gerekir. Böylece konut kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

Kişinin toplam gelirinin önemi!

Konut kredisi çekim aşamasında hemen hemen her banka sizden düzenli olarak çalıştığınızı gösteren bir belge getirmenizi ister. Düzenli olarak vereceğiniz bu belge içeriğinde kira olabilir, maaşınız olabilir ya da diğer gelirlerden herhangi bir tanesini gösterebilirsiniz.

Siz de konut kredisi neden onaylanmaz sorusuna yanıt arıyorsanız düzenli bir gelirinizin olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Böylece düzenli gelir sonrasında morgage alabileceğinizi belirlemiş olacaksınız. Bankanız tarafından otomatik olarak belirlenen bu aşama peşinat verebilmenizi gösterecek. Önce bir miktar bankaya konut kredisi kapsamında peşinat vermeniz gerekecektir. İlk peşinatınız ne kadar yüksek olursa o kadar az kredi ödemeniz olacaktır.