Konut alırken devlet desteği

204

Devlet ev almak isteyenlerin arkasında. Yeni ev alacaklar için yapılan destek düzenlemeleri kapsamında eski projelerin şartları iyileştirilirken ilk defa ev alacaklar için de yeni uygulamalar getirildi. Böylelikle konut alırken devlet desteği ile kendi evinin sahibi olmak isteyenler için büyük kolaylıklar sağlanıyor.

Devletten gelen katkı payı artıyor

Konut desteği 2018 yılı içinde daha iyi şartlar altında devam edecek. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ev almak isteyenler için uygulanan konut hesabı üzerinde yeni düzenlemeler yapıldığını duyurdu.

Konut hesabı ev almak isteyenlerin açtırabilecekleri bir hesap olup aylık ya da 3 aylık periyodlarla ödemelerin yapıldığı bir destek birimidir. Bu hesap üzerinde özellikle yeni ev alacaklar için şartların daha da iyileştirileceği duyurulurken belli kolaylıklarında getirileceği ifade edildi.

Ev almak isteyenler için konut hesabı kullanımı faydaları

Konut alırken devlet desteği çalışmaları kapsamında konut hesabı uygulaması 2016 yılında yürürlüğe girmiştir. Amaç olarak ev almak isteyenlerin öncesinde tasarruf edebilmeleri ve para biriktirebilmeleri adına oluşturulan bir hesaptır. Hesap sahipleri aylık ya da 3 aylık olarak hesaba aktarım yapabilirken peşinat olarak da 30 bin TL yatırılması gereken bir sistemdir.

Bu uygulamamda devlet konut desteği kapsamında 15 bin lira katkı sağlamaktadır. Bu uygulamanın yeterli olmadığı kanaatine varıldığını ifade eden Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek bu katkı payının 2018 yılı içinde 20 bin TL’ye yükseltilmesine karar verildiğini duyurdu.

Ev almak isteyenlere uygun faizlerle konut kredisi

Konut alırken devlet desteği içerisinde yer alan destek kredileri de ev alım süreçlerini hızlandırmaktadır.

Konut alımı için kolları sıvayan vatandaş için yeterli miktarda finansal kaynak bulamamaları halinde uygun faiz oranları, makul geri ödeme koşulları karşılığında belirli miktarlarda devlet kredi desteği sunmaktadır.

Bankalar aracılığı ile alınabilecek kredi seçenekleri içinde öncelikle bilinmesi gereken en önemli detay evin tüm fiyatının kredi olarak çekilemem durumunun olduğudur. Bankalar bu konuda bir ekspertiz görevlendirmekte ve evle ilgili bir rapor hazırlanmaktadır. Evin yüzde 20 oranında bir meblağsının kredi başvurusunda bulunan kişiler tarafından karşılanabiliyor olması gerekir. yüzde 80’lik pay bankaların uygun görmesi halinde kredi olarak ödenebilmektedir.

Kredi şartları ve koşulları

Ev alacaklara devlet desteği 2018 yılı içinde de kredi olarak devam ederken devlet bankaları aracılığıyla kredi çekimlerinde uygun şartların sunumu da olmaktadır.

Devlet katkılı bankalar faiz oranları ve geri ödeme koşulları bakımından vatandaşın ev alımlarında uygun şartları sağlamaya yönelik çalışmalarını 2018 yılı içinde sürdürmeye devam ediyor.

10 yıl vadeli geri ödeme kolaylığı sunulduğu gibi bu süre 20 yıla kadar uzayabilmektedir. Hatta bazı bankalar vadeyi 30 yıla çıkararak geri ödemeler konusunda vatandaşa büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenler için sunulan imkânları kullanmak için bankaların istedikleri şartların yerine getirilmesi gerekir. Her banka kendi bünyesinde kredi talebinde bulunanlardan bazı belgeler talep etmektedir. Kredi alınmak istenilen banka üzerinden bu evrakların tamamlanması halinde kredi notunun yüksek olması; gelir durumuyla ilgili sorunun olmaması halinde kredi süreci sorunsuz sonlandırılmaktadır.