Kira öder gibi ev satın almak ne zaman kârlı olur?

16863

Konut almak isteyenlerin tercih ettiği birçok farklı yöntem vardır. Özellikle çok yüksek gelirli olmayan kimseler, nakit paraya sahip olmadıkları için taksitle mesken sahibi olurlar. Bu anlamda bankalardan konut kredisi çekmek son derece mantıklıdır. Türkiye’deki her çeşit banka, konut kredisi verir. Ancak konut kredisi için belirlenmiş olan sabit bir faiz oranı söz konusu değildir. Bundan dolayı kredi çekimi öncesinde piyasa araştırması yaparak bankaların verdiği konut kredisinin faiz oranlarını karşılaştırmak gerekmektedir. Kira öder gibi ev satın almak çekeceğiniz kredi ve aylık olarak ödeyeceğiniz meblağ ile mümkün hale gelecektir.

Krediye uygun ev ilanlarını incelemek için tıklayın

Konut kredisi avantajları nelerdir?

Konut kredisi, genellikle yeteri kadar nakit parası olmayan kişilerin başvurduğu ve avantaja sahip olan bir kredi çeşididir. Bankaların tümü konut kredisi vermektedir. Kira öder gibi ev satın almak isteyen kişiler, başvurdukları konut kredisi sayesinde bunu yapabilirler. Mevcut kredinin sağlamış olduğu avantajlar ise şöyledir;

  • Konut kredisinin sunmuş olduğu en büyük avantaj, ödemelerin sabit olmasıdır. Bu noktada kredi geri ödemesi hususunda farklı vade süreleri vardır. 10 senelik bir konut kredisi de çekilebilir. 10 senelik kredide bile faizler aynı olacaktır. Herhangi bir şekilde ödeyeceğiniz para miktarı değişmez. Bu durum çok büyük bir avantajdır. Satılık daire seçerken kredi durumunu değerlendirmenizi öneriyoruz.
  • Kirada oturan kişiler, sanki aylık olarak kirasını ödüyormuş gibi bu kredi türünden faydalanabilirler. Hatta kira ile konut kredisi karşılaştırıldığı zaman kiranın, belli zamanlarda enflasyon üzerinden zamlandığını ancak bu durumun kredi için geçerli olmadığını söylemek gerekiyor.
  • Konut kredisi, özellikle maddi anlamda çok güçlü olmayan ancak buna rağmen aylık sabit bir geliri olan kişiler için avantajdır.
  • Konut kredisi sayesinde ödemeler çok geniş bir süreç içine yayılabilir. Özellikle borç almak isteyen kişiler, 10 senelik geri ödemeli bir parayı, kolay kolay talep edemezler. Fakat bankalar, bu parayı vermektedir. Hatta son dönemde bazı bankalar, düzenlemiş oldukları özel kampanyalar ile vade süresini 20 seneye kadar çekebilmektedir.

Konut kredisi başvurusu nereden yapılır?

Konut kredisi almak isteyen kişiler, başvuru işlemlerini banka şubesi üzerinden çok kolay bir şekilde yapabilirler. Bunun öncesinde mutlaka hangi bankanın daha düşük oranlı bir faiz verdiğini öğrenmek gerekiyor. Böylelikle en uygun koşullarda kredi sahibi olmak mümkün.

Konut kredisi başvurusunda istenen belgeler nelerdir?

Kira öder gibi ev satın almak sürecinde, kredi başvurusu yapmak mümkündür. Bu tip bir avantajdan faydalanmak isteyen kişiler, en uygun konut kredisini veren bankalara giderek buna dair bir başvuru oluşturabilirler. Başvuru yapılırken kişinin sigorta belgesi talep edilmektedir. Sigortasız olanlar ya da gelirlerini bir şekilde belgelemeyen kişiler, sigorta alamazlar. Bunun yanı sıra maaş bordrosu da dikkat edilen bir husustur. Ayrıca kişinin ikamet ettiği yere dair belge de sunulmalıdır. Tapu fotokopisi de bunlara eklenmelidir. Böylelikle belgeler tamamlanmış olur.