Kıbrıs’tan nasıl ev alınır? İşte tüm merak edilenler!

1327
Kıbrıs'tan ev almak
Kıbrıs'tan ev almak

Türkiye’den pek çok yatırımcı yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden ev almayı düşünüyor. Bu konuda ayrıntılı ve tüm merak edilenlerin cevaplandığı bir kaynak bulunmuyor. Projeland.com olarak Kıbrıs’tan ev almak konusunda tüm merak edilenleri Kıbrıs Developments Direktörü Çağatay Özbirim’e sorduk.

Kıbrıs Developments Direktörü Özbirim, Hürriyet Projeland’e Kıbrıs’tan ev almak konusuyla ilgili tüm detayları anlattı. İşte tüm merak edilenler:

Türk vatandaşları için Kıbrıs’tan ev alma şartları neler?

  • Yabancı kişiler 1 arsa ve/veya 1 dönüm ve/veya 1 evden fazla Taşınmaz Mal satın alamaz.
  • Birden fazla Taşınmaz Mal ve/veya ev ve/veya 1 dönümden daha büyük mal almak istenirse yediemin (trustees) kullanmak veya KKTC’de şirket kurmak gerekir.
  • Söz konusu Taşınmaz Mal üzerinde bulunan inşaat ve/veya ev için inşaat izin ruhsatı alınması gerekir.
  • Satın alınacak Taşınmaz Mal üzerinde herhangi bir ipotek ve/veya engel olmamalı.
  • Satıcı gerçek mal sahibi olmalı.
  • Satış Sözleşmesi imzalandıktan 21 gün içerisinde tapu dairesinde kaydedilmeli.
  • Taşınmaz Malın Yabancı adına kaydı için KKTC’ de Bakanlar Kuruluna başvurarak Bakanlar Kurulu tarafından satın alma izni alınması gerekir.

Yeni evinizi Projeland'den bulun

Kıbrıs’tan ev satın alımında süreç nasıl ilerliyor, ne kadar sürüyor?

Taşınmaz Malın Yabancı adına kaydı için KKTC’ de Bakanlar Kuruluna başvurarak Bakanlar Kurulu tarafından satın alma izni alınması gerekir. (Yaklaşık olarak 1-2 ay.)

Bir Türk vatandaşı kaç konut alabilir?

Yabancı kişiler 1 arsa ve/veya 1 dönüm ve/veya 1 evden fazla Taşınmaz Malın tapusunu üzerlerine alamazlar. Ancak, satış sözleşmesine şerh koymak şartı ile dilediğiniz kadar taşınmaz mal alınabilir.

Birden fazla Taşınmaz Mal ve/veya ev ve/veya 1 dönümden daha büyük mal almak istenirse yediemin (trustees) kullanmak veya KKTC’de şirket kurmak gerekir.

Kıbrıs’tan ev aldığımızda oturma iznimiz olacak mı?

Kıbrıs’tan konut alınması halinde 90 günden fazla Kıbrıs’ta kalmak isteyen TC vatandaşları, oturma izni çıkartarak 1 yıl boyunca ikamet edebilir. Oturma izni her yıl yenilenmesi gerekir. Emeklilerin oturma izni alması gerekmemektedir.

Satış sözleşmesi nasıl yapılır?

Kıbrıs’tan ev almak istediğinizde atış sözleşmesi satıcı ile alıcı arasında noter huzurunda yapılır eğer alıcı isterse konut sözleşmesi ile tapu dairesinde konuta kendi adına şerh koydurabilir..

Ev alırken ne kadar masraf ödeyeceğiz?

  • Satış Sözleşmesine şerh konulacak ise (isteğe bağlı) yapılmışsa Satış Sözleşmesi üzerinden yüzde 0.5 Pul Harcı (Alıcı tarafından ödenir.)
  • Taşınmaz Mal Devir harcı yüzde 6 ( Ancak her bir Alıcı bir defaya mahsus olmak üzere yüzde 6 yerine yüzde 3 ödeyebilir.)
  • Yüzde 5 KDV (Alıcı tarafından ödenir;Satıcının profesyonellik statüsüne bağlı olarak değişebilir. Satıcı profesyonel değilse Alıcı yüzde 5 KDV ödemez.)

Evimizi nasıl kiraya vereceğiz?

Kıbrıs Town Houses site yönetiminin bu konuda hizmeti bulunmaktadır. İster kısa dönemli, ister aylık olarak uzun dönemli kira sistemiz bulunmakta olup, KKTC de kiralar İngiliz sterlini olarak yapılmaktadır.

Kuzey Kıbrıs’ta konut kredisi nasıl kullanılır, faiz oranı ve peşinat oranı ne kadardır?

Kıbrıs’tan ev almak isteyen TC. vatandaşları yüzde 25 peşinat ödeyip geriye kalan yüzde 75’i TL olarak 240 ay vadeye kadar kredi kullanabilirler. Faiz oranları vade ve bankalara göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Projeland Facebook sayfasını takip edin