Kentsel dönüşümle fark yaşayan ilçeler

157

Kentsel dönüşüm projeleri 2012 yılından bu yana hızla gelişirken, en büyük değişimin İstanbul’da yaşandığı görülmektedir. Afet olaylarına karşı daha dayanıklı binaların yapılması bu yapılara artı bir özellik kazandırmaktadır. Modern, sağlıklı, dayanıklı ve şık tasarımlı olan yeni binalar bulundukları ilçeleri de güzelleştirmektedirler. Gayrimenkul sektörünün çok hareketlendiği son yıllarda, kentsel dönüşümle fark yaşayan ilçeler alıcılar tarafından sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır.

Kentsel dönüşümle değer kazanan yerler

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın denetimi altında sürdürülen kentsel dönüşüm projeleri binaları olduğu kadar semtlerini ve ilçelerini de daha değerli kılmaktadır. Yatırım bakımından birçok insanın dikkatini çeken bu yeni alanlar hızla popüler hale gelmektedir. Kentsel dönüşüm projelerinden sonra gayrimenkul sektöründe yıldızı parlayan bazı ilçeler şunlardır:

  • Kağıthane
  • Kartal
  • Esenler
  • Üsküdar
  • Fikirtepe
  • Tuzla

Kentsel dönüşüm çalışmalarının yoğun olarak gerçekleştiği bu bölgelerde ev kiraları ve fiyatları da aynı oranda artış yaşamaktadır.

Konut fiyatları nasıl?

Belirtilen semtlerde hem kiralar hem ev fiyatları artmıştır. Her açıdan daha yeni ve güzel bir görünüme kavuşan semtler bununla beraber ulaşımda da büyük bir ilerleme kaydetmişlerdir. Kentsel dönüşümle beraber büyük değişim geçiren ilçelerde genel gayrimenkul özellikleri şöyledir:

Kağıthane: Maslak ve Levent gibi çok merkezi yerlere yakın bulunan bu ilçenin binalarındaki dönüşüm büyük bir fark yaratmıştır. Son 5 yıl baz alınırsa Kağıthane’de gayrimenkul fiyatlarının yüzde 88 gibi büyük bir artış oranına sahip olduğu görülmektedir. Burada çok sayıda yeni konut projeleri gerçekleştirilmektedir. İlgi daha çok iş çevresinden olmaktadır.

Kartal: Kartal kentsel dönüşüm için en hızlı ve yoğun olarak çalışmaların yapıldığı ilçeler arasındadır. Özellikle E-5’te ve sahil yolunda projeler son hızla devam etmektedir. Ev fiyatlarının ise 2017 yılı itibariyle ortalama olarak yüzde 65-70 oranında arttığı belirtilmektedir. 500-550 civarında markalı konut projesi bulunan Kartal, kentsel dönüşümden en çok etkilenen ilçelerden biridir.

Üsküdar: Üsküdar’da 2017 yılı itibariyle ev fiyatlarının artış oranı yüzde 80 civarındadır. Bu bölgede yaklaşık olarak 25-30 adet proje yapılmıştır. Markalı konut projelerinde Üsküdar’daki ev fiyatları metrekare başına 6 bin 800 TL’den başlamaktadır.

Esenler: Esenler ilçesi İstanbul’da kentsel dönüşüm projesi kapsamı içine alınan ve en çok değişimin görüldüğü yerlerden biri olmuştur. Bu bölge oldukça kalabalıktır ve son 5-6 yıl içinde çok sayıda konut yapımı gerçekleştirilmiştir. (Yaklaşık 25 bin tane) 2017 yılı itibariyle konut fiyatları son 3 yılda yüzde 40 artmıştır.

Tuzla: Tuzla gayrimenkul sektörünün en gözde alanlarından biri olmuştur. Buradaki kentsel dönüşüm projelerinde prestij unsuru da göze çarpmaktadır. Projeler sürekli olarak devam ettirilmektedir. 100 metrekarelik ev Tuzla’da aşağı yukarı 280 TL’den başlamaktadır. Kira fiyatları ise 1000 TL’den aşağı değildir.

Fikirtepe: İstanbul’un kentsel dönüşüm projeleriyle değişip yenilenmesinden en çok payını alan ilçelerden biri de Fikirtepe olmuştur. Geçtiğimiz yıl evlerdeki fiyat artışı son 3 yıla göre yüzde 80 olarak açıklanmıştır. Fikirtepe’de 15 adet proje hayata geçirilmiştir.

İstanbul’da kentsel dönüşümle fark yaşayan ilçeler arasında en ön planda olanları sıraladık. Önümüzdeki yıllarda projelerin çok daha fazla sayıda ilçeye yayılması planlanmaktadır.