Kentsel dönüşüm ile çehresi değişen ilçeler

678

Son dönemde Türkiye’nin her tarafında başlatılan kentsel dönüşüm, İstanbul’da da son sürat devam ediyor. Hem depreme dayanıklı evler yapmak hem de ilçelerin çehresini değiştirmek amacı ile farklı projeler hız kesmeden sürmekte. Özellikle yatırım yapmak isteyenler; kentsel dönüşüm sonrasında çok cazip hale gelen bölgeleri seçebilirler. Satılık konut için bu ilçelere yönelmek her daim kazandırıyor.

Anadolu yakası farklı bir görünüme kavuştu

  • İstanbul’un Anadolu bölümünde kentsel dönüşüm ile adeta yeniden doğan ilçelerin başında Kartal geliyor. 10 sene öncesine kadar çok fazla gelişmenin olmadığı, konut projelerinin sınırlı kaldığı bölgede, son yıllarda birçok önemli firmanın yatırım yaptığını görmekteyiz. İstanbul satılık konut konusunda, ilçenin sahil kesiminde yüksek katlı binalar mevcut. Daha iç kısımlara gidildiği zaman kat sayısı düşmekte.
  • Kadıköy her zaman İstanbul’un en önemli cazibe merkezlerinden birisi olarak dikkat çekmekte. Rıhtım kısmı kentsel dönüşüm dışında bırakılarak, özellikle iç bölgelerde eski evlerin yıkıldığını görmekteyiz. Bunun yerine modern binalar yükselmekte. İlçenin merkezi olan Bağdat Caddesi’nde bunu yakından hissetmek mümkün.
  • Pendik bir başka gelişme gösteren yer oldu. İstanbul’a doğudan girerken deniz kenarındaki ilk ilçelerden olan bu yerleşim yerinin çehresi değişmiş durumda.

Avrupa yakasında değişim sürüyor

  • Avrupa bölümünde ise en dikkat çeken değişim Esenyurt ilçesinde yaşandı. İstanbul’da kiralık bina ya da satılık opsiyonları; özel ve devlet destekli konut projeleri ile artmış durumda. Genellikle çok yüksek katlı evler söz konusu. Ev türleri içinde özellikle apart olarak bilinen 1+1 yapılar çok büyük bir ilgi görüyor.
  • Küçükçekmece sınırlarında olan iki mahalle, kentsel dönüşüm çerçevesinde yenileniyor. İlçe bundan büyük bir fayda elde etmiş durumda. Çünkü eski olan yapıların yıkılması ile daha modern bir görünüm elde edilmiş.
  • En yoğun kentsel dönüşüm ise Gaziosmanpaşa’da kendisini göstermekte. Bölgedeki birçok mahalle yeniden imar edilmekte. Proje ise henüz tam anlamı ile sona ermiş değil. İstanbul’da satılık daire fiyatları bu semtte yükselmiş durumda.

Kentsel dönüşümün faydaları neler?

Kentsel dönüşüm sayesinde riskli yapılar tespit edilmektedir. Bunların yıkılmasından sonra yerine daha modern ve dayanıklı binalar yapılmaktadır. Böylelikle sağlıklı konut projeleri gerçekleştirilmiş olur. Çarpık kentleşme adı verilen problem, kentsel dönüşüm ile ortadan kalkmaktadır. Bu projeye dahil olan konutların içinde oturan kişilere kira yardımı yapılır. Yıkım ve tespit kredileri söz konusudur. Süreç sonrasında hem bölgenin hem de evlerin değeri artmaktadır. Bu açıdan bakıldığı zaman kentsel dönüşümün çok büyük bir avantaj olduğunu söylemek mümkün.