Kartal’da üçüncü “kıyı köşe” projesi

45
Kartal'da üçüncü

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün girişimleri ile kurulan TAK Kartal, atıl kamusal mekânları ve kullanılamayan alanları yaratıcı fikirlerle “Kıyı Köşe” projesi kapsamında canlandırmaya devam ediyor. TAK Kartal, üçüncü Kıyı Köşe projesini Kordonboyu Mahallesi’nde gerçekleştirdi.

TAK Kartal’ın Kıyı Köşe projesi kapsamında, Paradox Studio tarafından tasarlanan, üç aşamalı oylama sonucunda TAK’dir edilen ve uygulanan ‘Bu Köşe Bizim’ projesinin açılışı, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz tarafından yapıldı. Kordonboyu Mahallesi Çiçeksuyu Sokak ve Şahane Sokak kesişiminde yer alan Kıyı Köşe alanında gerçekleşen açılış töreninde, projenin mimarlarına ödül verildi. 

Açılışa Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün yanı sıra TAK Kartal’ın kurucusu ve Şehir Planlamacı Faruk Göksu, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları Gülcemal Fidan, Ali Apaydın, Nuran Keriş, Dr. Turgut Mermertaş, Gökhan Yüksel, Feyyaz Kaynak, Meclis Üyeleri, birim müdürleri, Kartal Belediyesi iştirak şirketlerinin yöneticileri, Kartallı muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

TAK Kartal, ilçede kullanılmayan, kıyıda köşede kalmış mekânların yaratıcı tasarımlarla canlandırılması ve Kartallıların kendi mahallerinde söz sahibi olmasını amaçlayan ‘Kıyı Köşe Projesi’ kapsamında, Kordonboyu Mahallesi Çiçeksuyu ve Şahane Sokak kesişimindeki alan için üçüncü projesini hayata geçirdi. ‘Bu Köşe Bizim’ adını taşıyan projede yer almak isteyen mimarların tasarımları; tasarımcı oylaması, halk oylaması ve değerlendirme kurulu oylaması olmak üzere üç aşamadan geçti. Oylama sonucunda birinci seçilen tasarım, ‘Bu Köşe Bizim’ başlığıyla hayata geçirilecek. TAK Kartal, Kıyı Köşe projelerini daha önce Hürriyet Mahallesi ve Yunus Mahallesi’nde gerçekleştirmişti. 

“Kıyı Köşe projeleri kendini ispat etti” 

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, ‘Bu Köşe Bizim’ projesinin açılışında yaptığı konuşmada “İnşaat firması inşaatını yaptı ve burada, kıyıda köşede bir boşluk kaldı ve “Oraya ne yapabiliriz?” diye düşünerek bir yarışma açıldı. Yarışmayı kazanan arkadaşlar, yandaki inşaatın da desteğiyle burayı oluşturdular. Sevgili öğrenciler buradan gelip geçecekler, zaman zaman burada oturacaklar, kitap okuyacaklar, sokağa sahip çıkacaklar. Sokağın bir tek eksiği kalmış, o da asfalt. Onu da görüyorum. Biraz ileride asfalt kaldırma makinesi var. Demek ki bugün yarın asfaltı da olacak ve sokağınız güzelleşmiş olacak. Bu kıyı köşede emeği geçenlere teşekkür ederiz. Kıyı köşe artık kendini ispat etti ve üçüncü kıyı köşe programımız da böylece bitmiş oldu. Demek ki biz, kıyı köşe programında yarışmaya katılabiliriz. Buradan, görevli arkadaşlara, Marmara Belediyeler Birliği’ne “Hangi projeyle yarışmaya katılacağız?” diyen arkadaşlara bir öneride bulunmuş olayım” dedi. Yarışmayı kazanan tasarımcılara ödüllerini, Doğa Koleji öğrencileri takdim etti.

PAYLAŞ