İzmir’de yazlık fiyatları yükseliyor

345

Gayrimenkul piyasasının dikkat çeken gelişmelerinden biri İzmir’de yaşanıyor. Bölgedeki Arap yoğunluğu ve imar alanlarındaki yetersizlik nedeniyle İzmir’de yazlık fiyatları yükseliyor.

Ülkemizde yazlık alım satımının en yoğun gözlendiği yerlerin başında Ege kıyıları geliyor. İzmir’e bağlı ilçelerdeki yazlıklar ise gerek bulundukları bölgenin doğal güzelliği gerekse de metrekare fiyatlarının düşük olması nedeniyle çok faza tercih ediliyor. Ancak son iki yıla bakıldığında yüzde 2 civarında bir artış söz konusu. Ayrıca popüler beldelerden olan Çeşme’de bu artış yüzde 15 – 20 bandında seyrediyor.

Birim fiyatı en yüksek ilçe Çeşme

Ünlülerin çok fazla ziyaret etmesi sonucu kısa sürede popülerleşen Çeşme, Ilıca Plajı ve Alaçatı gibi bölgeleri de bünyesinde barındırıyor. On yıl öncesine kadar müstakil küçük yapıların bulunduğu bölgede şu an belirli konseptler üzerinde inşa edilmiş çok konutlu projeler mevcut.

İlçenin en uygun daireleri TOKİ tarafından yapılan Reisdere’deki toplu konutlarda yer alıyor. Fakat şu an böyle bir daireye talip olsanız dahi en az 300 – 350 bin TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Çeşme’nin en gözde beldelerinden biri kuşkusuz Alaçatı. Bu popülerlik ise yazlık ve arsa fiyatlarına da doğrudan yansımış durumda. Bölgedeki arsalarda metrekare fiyatı son bir yılda yüzde 20 oranında artış göstererek 2 bin TL bandına geldi.

Yazlık fiyatlarında da aynı oranda bir artış mevcut. Özellikle yabancılara konut satışını serbest bırakan yasadan sonra bölgede yazlıklar cep yakar hale geldi. Şu anda metrekare fiyatları 7 bin 500 ila 10 bin TL arasında seyrediyor.

Orta sınıfın gözdeleri değerleniyor

İzmir’de genişletme çalışmaları yapılan Gülbahçe – Karaburun karayolu, bu bölgedeki fiyatlarda da bir yükselişe neden oldu. Yerli tatilcilerin gözdelerinden biri olan Urla, arsa fiyatlarında yüzde 40’a varan bir artışa sahne oldu ve şu anda metrekaresi 500 – 800 TL arasından alıcı buluyor.

Konut fiyatları da aynı paralellikte ilerliyor. Eğer denize uzak ve manzarası sınırlı bir yazlık almak isterseniz metrekaresi 2 bin TL’den, biraz daha denize yakın bir konumda olsun derseniz de 2 bin 750 TL’den başlıyor.

Sakin ve temiz bir denize sahip olan Karaburun’da da fiyatlar Urla seviyesine yaklaşmış durumda ve burada da Arap yatırımcıların ilgisini gözlemleme mümkün.

Foça, lüks sınıfa yaklaşıyor

Eski ve Yeni Foça olarak ikiye ayrılan ilçenin eski bölümü doğal koruma alanı statüsünde olduğu için satılık yazlık bulmak son derece zor. Yeni Foça ise yeni trende kapılmış durumda ve site içi villa inşaatları hızla yayılıyor.

İlçenin Mustafa Kemal Mahallesi bölümü daha uygun fiyatlı yazlıklar barındırıyor. Metrekaresi 3 bin TL’den başlayan fiyatlarla bu muhitte müstakil yazlıklar bulmak mümkün. Ancak Burunucu mevki bu kapsamın dışında. Burada 7-8 bin TL’lik bir metrekare fiyatından bahsedilebilir. Yani 1 milyon TL’ye kadar uzanan bir fiyat skalası var.

PAYLAŞ