İstanbul’un gözde ilçelerinde yaşam

39

Pek çok kişi başarılı yatırımlar yapmak, dolayısıyla yatırımları ile gelecekte avantaj elde etmek istiyor. İstanbul yatırım için en uygun şehirlerden biri. Ancak satılık konut seçeneklerini değerlendirirken hangi ilçenin çok daha büyük bir kazanç sağlayacağını iyi analiz etmek gerekiyor. İnsanların tercih etmiş olduğu ilçelere odaklanmak, doğru yatırımı yapmak adına önemli bir konudur.

İnsanlar Kadıköy’de yaşamayı tercih ediyor

İstanbul içerisindeki konutlar değerlendirildiğinde en sık tercih edilen bölge Kadıköy oluyor. 2015 yılından sonra Kadıköy’ü tercih eden kişi sayısındaki artış dikkatlerden kaçmıyor. İstanbul’a gelerek Kadıköy’de yaşamayı tercih eden kişilerin oranı yüzde 14,71 olarak kayıtlara geçiyor. Yapılan anketlerde sahibinden satılık konut seçeneklerini nereden değerlendirmek isterseniz sorusuna Kadıköy cevabını veren kişilerin oranı ise yüzde 43. Bunun en önemli nedenlerinden biri Kadıköy’ün hem ulaşım hem de sosyal yaşam konusunda diğer pek çok ilçeden çok daha gelişmiş olmasıdır.

Maltepe’de yaşam huzur dolu

Sadece Kadıköy değil aynı zamanda Maltepe’de insanların sık tercih etmiş olduğu alanlardan biridir. Özellikle İstanbul’sa satılık daire seçeneklerini değerlendirenler hem yeşili bol olan hem de denize yakın olan Maltepe’yi tercih ediyor. Burası sadece satın alım yapacak olanlar için değil, aynı zamanda müteahhitler için de en doğru yatırım alanlarından biri. Dolayısıyla burada her geçen gün yeni konut projeleri ortaya çıkıyor. Lüks ve kaliteli bir yaşam için Maltepe uygun şartları bünyesinde barındırıyor. Kadıköy’den sonra en çok tercih edilen ilçe Maltepe oluyor.

Avrupa Yakası ile Anadolu yakasını birbiri ile kıyaslayacak olursanız insanların Anadolu yakasında daha mutlu olduğunu görebiliyorsunuz. Özellikle yapılan tüm anketlerde insanlar Anadolu yakasında oturmak istediklerini dile getiriyor. Anadolu Yakası ekonomi açısından daha uygun seçenekleri bünyesinde barındırıyor. İstanbul’da satılık daire fiyatları araştırması yapanlar Anadolu yakasında çok daha uygun seçenekleri bulabiliyor. Avrupa yakasında oturmayı tercih eden kişiler Beşiktaş ilçesini kendilerine çok daha yakın buluyor. yüzde 4,31 oran ile Beşiktaş Avrupa yakasındaki tercih sıralamasında birinci oluyor. Küçükçekmece ve Esenyurt da yine insanların yaşam alanı olarak seçmiş olduğu bölgeler arasında bulunuyor.

Taşınma oranlarının etkilediği unsurlar

Bir yeri ne kadar çok kişi isterse orada fiyatlar da o kadar yüksek olur. O nedenle taşınma oranlarının yüksek olduğu yerlerde kira seçenekleri de biraz daha pahalı olabiliyor. 2017 yılı ile 2018 yılını birbiri ile kıyaslayan biri kiralardaki artışın yüzde 35 oranında olduğunu görebiliyor. Bu küçümsenemeyecek kadar yüksek bir orandır. Satış fiyatlarına bakıldığı zaman İstanbul satılık konut fiyatları yüzde 25 artmıştır. Fiyatlardaki bu değişiklikler kişilerin bütçelerini ciddi şekilde zorluyor. Müteahhitlerin ise kişilerden çok daha fazla kar elde etmesine neden oluyor. İnsanlar ev alabilmek için daha büyük kredi borçlarının altına giriyor ve sonuç olarak çok daha yüksek oranlarda faiz ödüyor.

PAYLAŞ