İstanbul’da öğrenci için uygun ilçeler

840

Türkiye’nin en büyük kenti olan İstanbul, aynı zamanda birçok farklı üniversiteye sahiptir. Gerek devlet gerekse vakıf üniversiteleri ile yüz binlerce gence ev sahipliği yapan şehir, bu noktada farklı bölgeleri ile öğrencilerin yaşaması için elverişli bir ortam yaratmıştır. Kentte üniversite öğrencilerinin yoğun bir şekilde kaldığı birçok farklı ilçe söz konusu. Öğrenciler için uygun olan ilçeler ve bölgelerde öğrenciye kiralık daire opsiyonu oldukça fazladır.

Hangi semtlerde öğrenci için uygun daireler var

İstanbul’da öğrenci için birçok farklı olanağın olduğunu söylemek mümkün. Farklı daire opsiyonlarının yer aldığı alternatifler şöyle;

  • Kiralık daire konusunda değişik semtlerden ev tutma işlemi yapılabilir. Bu noktada okulun olduğu bölgeye göre bir seçim gerçekleştirmek her zaman daha mantıklı olacaktır. Buna göre Beşiktaş ilçesinin son yıllarda artan üniversiteler ile öğrenci için birçok değişik barınma olanağını sunduğunu söyleyebiliriz. Buradaki okulların kampüslerine yakın olan ve 1+0 ile 1+1 apart formatında inşa edilmiş evler çok fazla. Bu tip evlerin aylık kira bedelleri de çok uygun. Bölgedeki okullara giden kişiler, bu avantajı değerlendirebilirler.
  • İstanbul’un en büyük üniversitelerinden birisi olan İstanbul Üniversitesi, Beyazıt kampüsüne giden öğrenciler ise Fatih semtindeki opsiyonları tercih edebilirler. Kiralık daire alternatifleri oldukça fazladır. Bu noktada fiyat çeşitliliğinin de olduğunu görmekteyiz. İstanbul Üniversitesi yakını kiralık daire ilanlarını mutlaka inceleyin.

  • Kız öğrenciye kiralık apart konusunda tercih edilebilecek bir bölge ise Kadıköy olarak karşımıza çıkıyor. Anadolu yakasında hem devlet hem de özel üniversite sayısının çok fazla olduğunu bilinmekte. Bundan dolayı bölgedeki okullara yakın olan apartlar, öğrenciler tarafından büyük bir ilgi görmekte. Acıbadem, her ne kadar pahalı olsa da okula yakın olması, çok büyük bir avantaj olarak değerlendirilebilir. Bu yüzden bölgeden uygun fiyatlı daire bulmak pek de zor değildir.
  • Öğrenciye kiralık ev ile alakalı olarak İstanbul’un dikkat çekici bir diğer bölgesi ise Davutpaşa’dır. Yıldız Teknik Üniversitesi kampüsünün burada yer alması, semt içinde öğrenciye uygun olan daire sayısını da arttırmıştır. Bu sayede istenilen özelliklere sahip olan bir ev bulmak pek de zor bir işlem değildir. Davutpaşa Yildiz Teknik Üniversitesi kampüsü kiralık daire ilanları için adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Öğrencilerin ev kiralamadan önce dikkat etmesi gerekenler

Öğrenciye kiralık apart noktasında bir arayış içinde olan kişilerin, muhite göre bir seçim yapması çok önemli. Bu noktada dikkat edilmesi gereken ilk şey ise eve olan yakınlık. Okul ile ev arasında çok fazla bir mesafenin olmaması, öğrencilere maddi ve ve manevi anlamda birtakım avantajlar sağlayacaktır. Bunun yanı sıra eşyalı daire seçimi bir diğer önemli kriterdir. Eşyaları hazır olan daireler, bu noktada daha fazla tercih edilirler. Evin yalıtım konusunda bir sıkıntısının olmaması da gerekiyor. Hem ses hem de ısı yalıtımı göz önünde bulundurulmalı.

PAYLAŞ