İstanbul’da arsa alırken nelere dikkat edilmeli

198

İstanbul’dan arsa satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Bu önemli aşamaları dikkatli bir şekilde okumanız oluşacak olan sorunlara en baştan çözüm getirmenizi sağlar. Kısacası yatırım yaparken elinizdeki paradan olmamak için izlemeniz gereken birkaç adım bulunmaktadır.

Arsa hisse oranını bilmeniz gerekir!

İstanbul’da bir arsa satın almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk adım hisse oranıdır. Tapunun hisseli olmamasına dikkat etmelisiniz.

Hisseli tapu oldukça riskli bir durumdur. Ortaklığın oluşması ya da bozulma konusunda dava sürecinde oldukça sorun yaşayabilirsiniz. İlk adımı atlayabilmeniz için iyi bir araştırma yapmanız gerekecektir.

Tapu cinsi oldukça önemlidir!

Hisse oranına baktıktan sonra İstanbul’da arsa alırken nelere dikkat edilmeli konusu için ikinci adım tapu cinsidir. Eğer arsa ya da ev satın alacaksanız tapu cinsinin ne olduğu önemlidir. Tapu cinsi içerisinde tarla, arsa ya da başka bir şey yazıyorsa imarsız ya da imar gördükten sonra tapu almamış demektir.

Tapu cinsinde sadece tarla yazıyorsa imarı henüz alınmamış demektir. Bu sebeple bir arsa satın alacaksanız ve özellikle İstanbul’da olsun istiyorsanız arsanın tapu cinsini mutlaka kontrol etmeniz gerekecektir.

Hangi arsa türü olduğuna dikkat etmeniz gerekir!

Arsanın hissesine bakmanızın ardından, arsa tapu cinsini kontrol etmelisiniz.

Arsa türü içerisinde konut arsası olabilir. Konut arsası olarak belirtilen alanda ticari olup olmadığını kontrol edebilmeniz gerekir. Belirtilen cins sanayi ya da tarla olarak olabilir. Bu tür durumlarda imar henüz alınmamış demektir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli madde nedir?

Arsa satın almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli maddelerden bir tanesi de arsanın değerlendirilmesi aşamasıdır. Özellikle İstanbul’da arsa alırken nelere dikkat edilmeli konusunda ulaşım  önemlidir.

Metro, hastane ve yol gibi büyük projeleri araştırmanız, yatırım konusunda sizin için büyük bir adım olacak. Bu belirlenen büyük projeler sayesinde yatırımınız tam anlamı ile verimli sonuçlanmış olacak.

Ormanlık arazi içerisinde, dere yataklarında, köprüler ve hatta denize sıfır arsaların daima yüksek risk oranları bulunur. Herhangi bir kısıtlama yaşamamak ya da kamulaştırılma sorunu ile karşı karşıya kalmamak için bu tür yerleri iyi araştırmanız gerekir. Genel olarak ana yol yakınları ve viyadük gibi alanlar içerisinde arsa alımı yapılması pek de tavsiye edilmez.

İlk üç maddenin öneminden sonra arsanızı hangi amaçla alacağınızı tam olarak tespit etmeniz de gerekir.