İstanbul ilinde arsa sahibi olmak isteyenler için

454

Akıllı bir yatırım yapmak isteyenler arsa alma sistemini tercih edebilir. Doğru zamanlarda yapılan arsa yatırımları büyük bir getiri sağlayacaktır. Ancak bunun için alınacak olan arsanın konumu da kıymetli olmalı. Gelişmeye açık olan bölgeleri araştırarak kısa süre içerisinde yüksek gelir elde edilebilir. İstanbul’da satılık arsa fiyatları konusunda bir araştırma ve kıyaslama yaptıktan sonra yatırımlarınızı bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Çünkü arsa sahibi olmak hem uzun vadede hem de kısa vadede her daim yatırımcıları kazandırmaktadır.

İstanbul – Fatih

İstanbul ilinin Fatih semtinde Balat, Akşemsettin, Hesaki Sultan mevkilerinde 400 bin TL ve 550 bin dolar arasında değişen fiyatlarda farklı metrekarelerde arsalar bulunuyor. Fatih ilçesi konumu açısından da yatırımcıları memnun eden ilçelerden biridir. Atatürk Havalimanı’na 14,7 kilometre uzaklıkta yer alır. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne ise yaklaşık olarak 12,6 kilometre uzaklıkta. Sultanahmet ile mesafesi ise 4,9 kilometre olarak biliniyor. İstanbul satılık konut arayışında olanlar da aynı şekilde Fatih semtini tercih edebilir.

İstanbul – Esenler

Esenler Pendik, Çatalca mevkileri olmak üzere Fevzi  Çakmak ve Bayrampaşa dolaylarında da satılık arsalar mevcut. Arsa fiyatları ise 150 bin TL ve 370 bin TL civarlarındadır.  İstanbul ilinin Avrupa yakasında bulunan bir ilçesidir. Ulaşım imkanları bakımından da gelişmiş bir konumda yer alır.

Arsa satın alırken;

Öncelikle arsa satın alma işlemlerinde imar izni olup olmadığına dikkat edilmesi gerekiyor. İmar izni var ise arsanın durumu da dikkatlice incelenmeli. Sosyal Hizmetler alanı olup olmadığı, iş yeri alanları, ticari alanları bakımından bir incelmede bulunması gerekli. Arsaya inşaat yapabilme hakkı konusunda ise fiyat aralığı ve masraflar düşünülmeli. Zemin etüdünün de ayrıca incelenmesi gerekiyor.

  • Şirket ya da kamu kuruluşuna ait kullanım hakkı olup olmadı konusunun da sorgulanması şart. İpotek, haciz ve şerh işlemleri de uzmanlarla beraber incelenmeli.
  • Alt yapısı olmayan yerlerden alınacak olan arsalar uzun vadeli bir yatırımı beraberinde getirir. Bu konuda ise yolun nereden geçeceği konusu önem kazanıyor. Arsa yatırımlarında değerinin altında satın alma işlemlerinde bulunulabilmesi oldukça mühimdir.
  • Hedeflediğiniz süre sonunda arsa satışında elde ettiğiniz kar oranı ise geçen sürede enflasyon oranının üzerinde ise başarılı bir yatırım elde etmiş olursunuz. Böyle bir değer artışı elde edilmesi adına da yatırımı düşünülen taşınmazların beklenen değer artışının hesap edilmesi şarttır.

Yatırımcılar bunun yanı sıra İstanbul’da satılık daire alarak da kar etme düşüncesinde olabilir. Bu durumda da yine farklı semtleri araştırarak pek çok alternatifi değerlendirebilirler. Evin boş kalması ölü bir yatırım olacaktır. Dolayısıyla mümkünse ulaşım imkanları bakımından da kişileri memnun edecek konumda olan arsalara ya da dairelere bakılmalıdır. Bütçenize de uygun daireler bulduğunuzda kaçırmadan satın almalı, yatırımlarınızı değerlendirmelisiniz.

PAYLAŞ