İskandinav tarzı çocuk odası dekorasyonları

1383

Ev dekorasyonu konusunda son senelerin en çok tutulan trendleri arasında İskandinav tarzı evler gelmektedir. İskandinav tarzı evler kapsamında olmazsa olmaz bazı özellikler bulunur.

 • Modern yaşama ayak uydurabilen bir çizgi ortaya koyulmalıdır.
 • Kullanışlılığın esas olarak belirlendiği bu sistem içerisinde kullanılan her bir materyalin işlev bakımından sorunsuz olması gerekir.
 • Herhangi bir görsel kalite sunmayan ve çok fazla yer kaplayan ürünler özellikle tercih edilmemelidir.

 • Sadeliğin muhakkak ön planda tutulması gerekir.
 • Işık konusunda da modern dokulu lambaların kullanılması ve ortamların aydınlık bir hale getirilmesi temel amaçlardan bir tanesidir.
 • Kullanılan malzemelerin doğal dokuda olmasına da dikkat etmelisiniz.
 • Evlerde genel olarak hakim olan renk beyazdır. Işığın kullanılması da bu renk ile daha kolay bir hale gelir.

Bu özelliklerin aynısını çocuk odalarına da taşıyarak çok daha detaylı ve hoş bir biçimde tasarımı tamamlayabilir ve çocuklarınızın dekorasyon bakımından şık bir oda içerisinde büyümelerini mümkün kılabilirsiniz.

Çocuk odasına mobilya seçerken dikkat edilmesi gerekenler

İskandinav tarzı çocuk odası dekorasyonları kapsamında bir oda oluşturmak ve çocuğunuzun huzurla zaman geçirebileceği bir alanın mimarı olmak isterseniz oldukça dikkatli olmalısınız. Özellikle çocuklar için uygun ürün seçimi büyük dikkat gerektirmektedir. Mobilya seçimi sırasında özen göstermeniz gereken temel noktalar;

 • Çocukların sağlığını tehdit edebilecek herhangi bir kimyasal barındırmayan ürünlerin tercih edilmesi gerekir.
 • Renklendirme konusunda kanserojen maddelerden yardım almış markalar asla tercih edilmemelidir.

 • Çocukların kullanımı sırasında üzerlerine devrilebilecek ya da onlara zarar verecek tasarımlardan uzak durulması gerekmektedir.
 • Dolap kullanımı söz konusuysa duvara sabitleme işlemlerine ayrıca dikkat edilmelidir.
 • Sivri kenarlara silikon destek vererek çarpmanın etkisini en aza indirme imkanını da elde edebilirsiniz.

Ülkemizde birçok kaliteli marka bu noktalarda oldukça hassas bir şekilde üretim gerçekleştirmektedir. Kaliteden ödün vermeden yerli firmalardan oldukça uygun fiyatlar üzerinden tasarımınızı tamamlama imkanını elde edebilirsiniz.

Aksesuar seçimi nasıl yapılmalıdır?

İskandinav tarzı çocuk odası dekorasyonları bazında aksesuarlar büyük önem arz etmektedir. Ülkemizde benimsenen dekorasyon algısında aksesuarların herhangi bir işlevi olması önemli değildir. İskandinav tarzı döşenecek olan evlerde muhakkak her aksesuarın doğal bir dokusu olmasına ve işlevi olmasına özen göstermelisiniz. Gereksiz aksesuar kullanımından da muhakkak uzak durmanız gerekmektedir.

Çocukların yaş aralığına göre seçim yapmalısınız. Küçük parçalı olan aksesuarların çocuklar tarafından yutulma gibi bir tehlikesi olduğu için tercih edilmemesi gerekmektedir. Siz de kısa bir zaman dilimi içerisinde hem çocuğunuzun sağlığını tehdit etmeyecek hem de kolaylıkla her alana uyum sağlayabilecek kullanışlı aksesuarlara kısa bir süre içerisinde erişim sağlayabilirsiniz. Sadeliğin sizin için muhakkak ön planda olması gerekmektedir. İskandinav tarzı bir oda döşemek istiyorsanız sizin için en önemli nokta bu olmalıdır.