İmar planında itiraz süresi ne kadardır?

63

Son zamanlarda en çok merak edilen konulardan bir tanesi – imar planlarına itiraz etmek de mümkün olabilir mi sorusuna işte cevabınız! İtiraz süreci içerisinde imar planlarınıza imar davası olmak üzere bir dava dilekçesi hazırlamanız gerekir. İmar planına itiraz dilekçesi hazırlamak için işte dikkat etmeniz gereken hususlar…

İmar itirazları nereye yapılıyor?

İnsanlar genel olarak yapılmış olan imar planlarına itiraz edebilmek için hangi birime ve nereye itiraz edeceklerini bilemiyor. İmar planları ilk olarak belediyelerin ilgili birimleri tarafından yapıldığını bilmeniz gerekir. İmarı olan belediye sınırları içerisinde yer alan binalar ya da mülkler için mümkün olabilir.

Yalnızca belediyeler tarafından yapılacak olan ya da planlanan ilan yerleri içerisinde 1 ay süre içerisinde ilan edilir. Bu ilanı takip etmeniz durumunda; imar yerleri belediye tarafından tespit edilmiş olur. İmar planına itiraz nasıl yapılır aşaması için yaklaşık olarak 1 aylık bir süreç geçmiş olacaktır.

İlan edilme süresi ne kadardır?

Ortalama olarak 1 aylık ilan edilme süresi için imar planlarına alım ya da satım yapacak kişilerin itiraz etme hakkı bulunur. Yapılacak olan imar itirazları sonrasında belediye meclisi tarafından incelenecek ve sonrasında yaklaşık olarak on beş gün içerisinde bir karara bağlanacaktır.

İmar planlarının askıda kalma süresi tamamlanmadığı yani askıda kalma süresi bitmeden imar planlarına karşı itiraz davası açılması mümkün değildir. İmar planının askıdan çıkarılma aşamasındaki söz konusu ise tek tek uygulama işlemlerinde karşı sürenin de iptal davasını açması gerekir.

İmar dilekçesi içerisinde ne olmalıdır?

Örnek olarak sunacak olduğumuz dilekçeyi tam ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekir. Aksi durumda imar itiraz dilekçesini oluşturamamış olacaksınız. İlk olarak hangi mahkemeye itiraz edecekseniz bu mahkemenin adını yazıp idari mahkemesi başkanlığına olarak bir başlık atmanız gerekecektir.

Alt satıra inerek dava açacağınız kağıt içerisinde davacının adı soyadını yazmanız gerekir. Davacının adı soyadını yazmanız ardından adresinizi beyan etmeniz gerekir. Bir sonraki aşamada ise davalının adı soyadı tam olarak yazılması gerekir. Ayrıca davalının adresi de tam olarak belirtilmeli.

Bir imar itiraz dilekçesi içerisinde tebliğ tarihinin de yer alması önemlidir. Tebliğ tarihinin hemen alt kısmında davanın konusunu da içermeniz gerekir. Davanın konusu olarak imar itiraz olarak belirtebilirsiniz. İmar planına itiraz nasıl yapılır konusunda bir dilekçe hazırlamanız ardından olay ve hukuki açıklama içeren bir metin bulunmak zorundadır.

İmar planına itiraz, sonuç ve talep nasıl olur?

İmar planına itiraz dilekçesi içerisinde yer alan ve en son doldurulması gereken alanlardan bir tanesi de sonuç ve talep kısmıdır. Bu alanı da eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız ardından itiraz dilekçesini oluşturmuş olacak ve belediyenin ilgili birimine teslim edeceksiniz.

PAYLAŞ