İki yılda 13 bin vatandaş “Konut Hesabı” açtırdı

68
Konut hesabı devlet katkısı
Konut hesabı devlet katkısı

Vatandaş konut almak üzere para biriktiriyor. İlk kez ev sahibi olacak vatandaşlara destek olmak için başlatılan konut hesabı uygulamasında, iki yılda 13 bin vatandaşın açtığı hesaplarda toplam 81 milyon lira birikti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca ilk kez ev sahibi olacak vatandaşlara destek olmak amacıyla Mayıs 2016’da başlatılan “Konut Hesabı” uygulamasında 13 bin vatandaş hesap açtırdı. İki yılda bu hesaplarda biriken toplam miktar 81 milyon liraya ulaştı. “Konut Hesabı ve Devlet Katkısı” uygulamasına ilgi her geçen gün artıyor.

Konut hesabı nedir?

Konut hesabı uygulaması kapsamında ilk etapta en az 3 yıl hesaba düzenli ödeme yapan Türk vatandaşlarına konut edinim tarihindeki birikiminin yüzde 20’sine kadar ve maksimum 15 bin lira olacak şekilde devlet desteği sağlanıyor. Geçtiğimiz mart ayında yapılan yeni düzenlemeyle devlet desteği üst oranı yüzde 20’den yüzde 25’e, azami 15 bin lira olan sınır da 20 bin liraya çıkarıldı.

Konut hesabı ve devlet katkısında katkı payı yeniden belirlenecek

Konut Hesabı ve Devlet Katkısı” uygulamasında sistemde en az 3 yıl kalma şartı var. Eski yönetmelikte üç yıl kalanlar yatırdığı paranın yüzde 15’ini, 4 yıl kalanlar yüzde 18’ini ve 5 yıl kalan da yüzde 20’sini alabiliyordu. Yapılan düzenlemeyle bu oranlar değiştirilirken, sistemde 3 ve 4 yıl kalanların alacakları katkı payı miktarları hazırlanacak yeni yönetmelikle belirlenecek.

Devlet desteği üst oranının yüzde 20’den yüzde 25’e çıkarılması dikkate alındığında ise uygulamadan en karlı çıkanlar sistemde 5 yıl süreyle kalanlar olacak.

Konutta devlet katkısı ne zaman ödenecek?

Bakanlık, “Konut Hesabı” uygulamasında 5 yıl ve daha uzun süre kalanlara ödeme miktarının en fazla yüzde 25’i ve yine en fazla 20 bin liraya kadar destek sağlayacak. Bu oranlar her yıl Yeniden Değerleme Oranı kadar da artırılacak.

Uygulamanın başladığı Mayıs 2016 tarihi dikkate alındığında, konut hesaplarında biriken paralara ilk devlet katkısı 2019’da ödenecek.