İkametgah adres değişikliği nasıl yapılır?

15511

Türkiye’de herhangi bir yerde yaşayan herkesin mutlaka sistem içine kayıt olması ve yaşamış olduğu yerin adresini vermesi gerekmektedir. Bu durum ikametgah adresi olarak kabul edilir. Adresin açık olarak belirtilmesi, her türlü bilgilendirme ve tebliği gibi durumlar için şarttır. İkametgah adresi zaman zaman değişiklik gösterebilir. Bir meskende yaşayan kişinin, farklı nedenlerden dolayı başka bir kente taşınması, ikametgah adresinin değiştirilmesini gerektirmektedir. Bunun yanı sıra aynı şehir içinde yapılacak olan adres değişiklikleri de bu kapsamda değerlendirilir. İkametgah adres değişikliği nasıl yapılır konusu bu noktada çok sık gündeme gelmektedir.

e-Devlet ile değişiklik yapmak mümkün

Son dönemde birçok farklı işlemi e-Devlet sistemi üzerinden yapmak oldukça kolay. Mevcut yöntem ile ikametgah adres değişikliğini gerçekleştirmeniz de çok basit olacaktır. Bunun için şu adımları takip etmelisiniz;

  • İlk olarak e-Devlet sistemine girmek ve online olmak şarttır
  • Bunun sonrasında ise hizmet menüleri bölümüne tıklamalısınız. Sayfanın hemen sol kısmında yer alan hizmet menüsü üzerinden birçok farklı kurumun olduğunu göreceksiniz. Sizin yapmanız gereken şey ise Nüfus Genel Müdürlüğü yazan yere giriş yapmaktır.
  • Bu alana girdikten sonra kurumun vermiş olduğu hizmetlerin listesini çok rahat bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.
  • Bunların içinde yer alan adres değişikliği bölümünün üzerine tıklanmalıdır.
  • Böylelikle yeni bir pencere açılacaktır.
  • Yeni pencere üzerinden eski ikametgah adresini değiştirmeniz çok kolay olacaktır. İkametgah adres değişikliği nasıl yapılır noktasında yeni adresi buraya yazmanız yeterlidir. Böylelikle adres değişikliği işlemi çok başarılı bir şekilde yapılmış olur.

e-Devlet şifresi nasıl alınır?

Online olarak adres değiştirmek isteyen kişilerin mutlaka e-Devlet şifrelerini almaları gerekmektedir. Tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına özel olarak ayrı ayrı şifreler oluşturulmuştur. Bu şifreler, PTT aracılığı ile satılmaktadır. Ücreti ise 2 TL olarak belirlenmiştir. Hizmet şifresini alabilmek için size en yakın olan PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. Gişe görevlisine e-Devlet şifresini almak istediğinizi söyledikten sonra nüfus cüzdanınızı vermelisiniz. Bunun sonrasında görevli, T.C. Kimlik numaranızı baz alarak sizin için özel bir biçimde hazırlanmış olan ve içinde şifre bulunan zarfı verecektir. Daha sonra zarfı açmalı ve hemen mevcut şifre ile sisteme giriş yapmalısınız. Ardından da şifrenin değiştirilmesi gerekmektedir. Mevcut şifrenin unutulması ya da kaybedilmesi durumunda ise aynı işlemleri tekrar PTT üzerinden yapabilirsiniz.

Nüfus Müdürlüğü aracılığı ile ikametgah adresini değiştirme

Online işlemlerin yanı sıra Nüfus Müdürlüğüne giderek de ikametgah adresinizi değiştirebilirsiniz. İkametgah adres değişikliği nasıl yapılır kapsamında, Nüfus Müdürlüğündeki görevliye durumu bildirmelisiniz. Eğer yeni bir eve taşınıyorsanız ve bu ev boşsa tek başınıza başvuruyu tamamlamanız mümkündür. Bunun yanı sıra bir akrabanızın veya arkadaşınızın yanında yaşayacaksanız, o kişinin de kurumda hazır olması gerekmektedir.

PAYLAŞ