Türkiye’de Haziran ayında 119 bin konut satıldı

438
Konut satış istatistikleri
Konut satış istatistikleri

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından her ay açıklanan konut satış istatistikleri yayınlandı. Haziran 2018 konut satış istatistiklerini içeren bültende, Türkiye genelinde konut satışlarının arttığı görülüyor.

Haziran 2018 konut satış istatistikleri geçtiğimiz ay yapılan satışlara göre detaylı bir gözlem yapmamızı sağlıyor. Buna göre, bir önceki yılın aynı ayına göre konut satışlarının yüzde 22,4 oranında artarak 119 bin 413 olduğu belirtiliyor.

Konut satışlarında, İstanbul 20 bin 547 konut satışı ve yüzde 17,2 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 12 bin 78 konut satışı ve yüzde 10,1 pay ile Ankara, 6 bin 888 konut satışı ve yüzde 5,8 pay ile İzmir izliyor.

İlk defa satılan konutlar

Türkiye’de sıfır konut satışına olan ilginin giderek arttığını da bir kez daha görüyoruz. Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,6 artarak 57 bin 64 oldu.

Projeland'i incelemek için tıklayın

En çok sıfır konutun satıldığı iller ise yine değişmedi. İlk satışlarda İstanbul 9 bin 923 konut satışı ve yüzde 17,4 ile en yüksek paya sahip olurken, İstanbul’u 4 bin 279 konut satışı ile Ankara ve 2 bin 937 konut satışı ile İzmir izledi.

İpotekli satışlarda artış

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 35,3 oranında artış göstererek 47 bin 648 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 39,9 olarak gerçekleşti.

İpotekli satışlarda İstanbul 7 bin 794 konut satışı ve yüzde 16,4 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 84,6 ile Hakkari oldu.

Yabancılara satış

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7 artarak 2 bin 060 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Haziran 2018’de ilk sırayı 764 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 525 konut satışı ile Antalya, 117 konut satışı ile Bursa, 83 konut satışı ile Ankara ve 74 konut satışı ile Yalova izledi.

Haziran ayında Irak vatandaşları Türkiye’den 315 konut satın aldı. Irak’ı sırasıyla, 228 konut ile İran, 169 konut ile Rusya Federasyonu, 139 konut ile Afganistan ve 110 konut ile Suudi Arabistan izledi.

Sektör temsilcileri ne diyor?

Haziran 2018 konut satış istatistikleri ile ilgili sektör temsilcileri de çeşitli açıklamalarda bulundu. İşte Haziran 2018 konut satış istatistikleri için yapılan yorumlar:

Gürkan Akkuş

ERA Gayrimenkul Türkiye İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörü Gürkan Akkuş:

Gürkan Akkuş
Gürkan Akkuş

TÜİK tarafından Haziran ayı konut satış rakamlarına baktığımızda, 2017 yılının Haziran ayına kıyasla Türkiye genelinde konut satışları yüzde 22,4 oranında artarak 119 bin 413 oldu. Sonuçlar hem gayrimenkul sektörü hem de gayrimenkul sektörüne bağlı 200’den fazla yan sektör için oldukça umut verici bir gelişme. Satışlarda yaşanan artışlarda kampanya ve faiz oranlarındaki indirimlerin meyvelerini verdiğini görüyoruz. Kampanya ve faiz indirimlerinin önümüzdeki günlerde devam etmesi ile birlikte konut satışlarında artışın devam etmesi kaçınılmaz olacaktır.

Tarık Gürdil

Kiler GYO Genel Müdürü Tarık Gürdil:

Kiler GYO Genel Müdürü Tarık Gürdil
Kiler GYO Genel Müdürü Tarık Gürdil

İnşaat sektöründe ilk altı ayı değerlendirecek olursak, konut kredi faizlerinin aşağı çekilmesi, peşinat desteği ve indirim kampanyası ile birlikte yılın ilk dört ayında yaşanan durgunluk Mayıs ayı itibariyle son buldu.  Bizler de özel sektör temsilcileri olarak ekonomi ve sektörümüz için üzerimize düşen görevleri yerine getiriyor, fedakarlıklar göstererek sektörün canlılığını koruması için ne gerekiyorsa yapıyoruz.

Yakalanan ivmenin Haziran ayının sonuna kadar uzatılan peşinat ve indirim kampanyasının etkisiyle birlikte artış göstermeye devam ettiğini görmüş olduk. Yatırım ve oturum amaçlı konut almak isteyenlere bu güzel fırsatı bu dönemde değerlendirmiş oldu. Yılın ikinci yarısındaki trendi ise faizlerin seyri belirleyecek. Kredi faizleri ise yeniden tırmanışa geçti. Kur ve faizlerdeki dalgalanmalar ister istemez konut talebini olumsuz etkiliyor. Ancak yeni dönemden umutluyuz. Ekonomi yönetiminin alacakları önlemler ve kararlar ile oranların yeniden düşüşe geçeceğini ümit ediyoruz.

Sefer Altıoğlu

MİNT Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu:

Sefer Altıoğlu
Sefer Altıoğlu

Haziran’da uygun fiyat sektörü hızlandırdı. Türk insanının konut sahibi olma arzusu güçlü şekilde devam ediyor, şartlar doğru olduğunda bu arzusunu realize ediyor. Türkiye’de talep sorunu yok. Şartlar sorunlu. Kamu konut kredileri ve konut özelindeki dolaylı ve direkt kamusal yükleri yıl sonuna kadar sıfırlayarak sürece büyük katkıda bulunabilir.

Haziran ayı konut satışlarında yakaladığımız artıştaki en büyük etmenin faiz indirimi ve kampanyaların etkisi olduğunu unutmamamız lazım. Konut almak isteyenler faiz indirimi ve kampanyaları çok iyi değerlendirdiğini görüyoruz.

Ekonominin lokomotifi olan sektörümüzde Türkiye genelinde konut satışları 2018 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,4 oranında artarak 119 413 oldu. Satışların yine büyük oranda 3 büyük şehirde gerçekleştiğini görüyoruz. Giderek artan şehirleşme, evlilik ve boşanma oranlarının artması gibi sebeplerden dolayı büyük şehirlerimizde konuta olan talep her zaman artış göstermeye devam edecektir.

Tamer Özyurt

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt:

Tamer Özyurt
Tamer Özyurt

Türkiye genelinde konut satışlarının yüzde 22,4 oranında artarak 119 bin 413’e, yabancılara yapılan konut satışlarının ise yüzde 7 artarak 2 bin 60’a geldiğini görüyoruz. Bu bize, yapılan kampanya ve desteklerin meyvelerini almaya başladığımızı gösteriyor. Özellikle konut kredilerinin düşürülmesinin çok önemli etkisi oldu. Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,6 artarak 57 bin 64 olması bunu kanıtlıyor. Seçim sürecinin geride kalması ve OHAL’in kalkması gibi konuların etkisini de önümüzdeki aylarda göreceğiz. Yerli alıcıya da yabancı alıcıya da baktığımızda satış rakamlarının memnuniyet verici olduğunu görüyoruz.

Abdüssamet Bahadır

Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır:

Abdüssamed Bahadır
Abdüssamed Bahadır

Rakamlara baktığımızda uzun zamandır beklediğimiz hareketliliğin başladığını görüyoruz. Bir önceki ay bunun sinyallerini almaya başlamıştık. Önümüzdeki dönemde bunun etkilerini daha çok hissedeceğiz. Konut sektöründe yapılan kampanyalar yabancıların alım iştahını da artırdı. Sektör araştırmalarına ve verilere baktığımızda markalı konut satışlarında yabancı alıcıların oranının yüzde 10 ile son 15 ayın zirvesine çıktığını görüyoruz. Özellikle ipotekli konut satışlarının yüzde 35,3 oranında artarak 47 bin 648’i bulması çok önemli bir gösterge. Bunda kredi faiz oranlarının düşürülmesi çok etkili oldu. Bundan sonra da istikrar ve ekonominin toparlanmasıyla beraber daha da iyi veriler alacağız.

İhsan Çulhalık

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık:

İhsan Çulhalık
İhsan Çulhalık

Türkiye genelinde konut satışlarının yüzde 22,4 oranında artarak 119 bin 413’e gelmiş olması çok sevindirici. Özellikle de ilk defa satılan konut sayısının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,6 artarak 57 bin 64 olması ve ipotekli konut satışlarının da yüzde 35,3 oranında artış göstererek 47 bin 648’i bulması çok önemli. Uzun zamandır böyle güzel bir tabloyla karşılaşmamıştık, ilk defa konut kredilerinin düşürülmesinin çok önemli etkisi oldu. Alınan kararlar konut sektörüne canlılık olarak yansımaya başladı, önümüzdeki dönemde bunun etkilerini daha çok hissedeceğiz. Sonuçta sektörün her zamanki gibi ekonominin lokomotifi olmaya devam edeceği konusunda hiç şüphe yok.

Projeland Facebook sayfasını takip edin