Game of Thrones (Taht Oyunları) Nerede Çekiliyor

3026

Son sezonuyla bugün ekranlara gelecek olan Game of Thrones (Taht Oyunları) dizisinin görkemli şatoları ve kaleleri izleyenlerde merak uyandırıyor. Ülkemizde ve dünyada milyonlarca hayranı bulunan dizinin nerede çekildiği herkes tarafından merak ediliyor.

Game of Thrones Konusu

Televizyon tarihinin en iyi dizilerinden biri olan kabul edilen Game of Thrones, George R. R. Martin’in kaleme aldığı kitap serisinden uyarlandı. 2011 yılında HBO tarafından televizyon dizisi olarak ekranlara gelen Game of Thrones, Yedi Krallığa hükmedecek olan Demir Taht’ın etrafında şekilleniyor. Targeryen Hanesi’nden Deli Kral (Mad King) olarak bilinen Aerys II Targaryen bir isyanla tahttan indirildikten sonra tahta Baratheon Hanesi’nden Robert oturuyor. Yedi Krallık’ın hepsi Demir Taht üzerinde hak talep ederken Targaryen kardeşlerin elindeki ejder yumurtaları, Stark Hanesi’nin başına gelenler ve daha pek çok olay ve entrika ile taht yolculuğu devam ediyor.

Game of Thrones Nerede Çekiliyor

Milyonlarca izleyiciyi ekranlara kilitleyen Game of Thrones dizisinin çekimleri dünyanın dört bir yanında gerçekleştiriliyor. Dizinin çekimleri 8 farklı ülkede yapılıyor.

Ward Kalesi – Winterfell

Ward Kalesi – Winterfell

Kuzey İrlanda’daki Strangford köyü yakınlarında yer alan ve 18. yüzyıldan günümüze kalan tarihi yapılardan biri olan Ward Kalesi, Game of Thrones dizisinin Winterfell Kalesi olarak karşımıza çıkıyor.

Dubrovnik – King’s Landing

Dubrovnik – King’s Landing

Hırvatistan’ın Dubrovnik şehrinde yer alan Dalmaçya bölgesi, Game of Thrones çekimleri sırasında sıkça kullanılıyor. Ünlü dizinin Westeros kıtasının başkenti olan King’s Landing çekimleri Dubrovnik’te gerçekleştiriliyor.

Lovrijenac Kalesi – The Red Keep

Yine Hırvatistan’ın Dubrovnik kentinde yer alan Lovrijenac Kalesi, Game of Thrones dizisindeki savaşların sürdüğü Red Keep olarak karşımıza çıkıyor.

Dimmuborgir – Wildling Kampı

Dimmuborgir – Wildling Kampı

İzlanda’nın Dimmuborgir bölgesi, volkanik mağaralardan oluşuyor. Dimmuborgir, dizideki Mance Rayder’ın Wildling kampının olduğu yer olarak ekranlara geliyor.

Grjótagjá

Grjótagjá

İzlanda’nın Mývatn Gölü yakınlarındaki küçük lav mağarası olan Grjótagjá, dizinin 3. sezonunda karşımıza çıkıyor. Jon Snow ve Ygritte arasındaki romantik sahnelere de ev sahipliği yapıyor.

Essaouira – Astapor

Essaouira – Astapor

Fas’ın batısındaki şehir, Game of Thrones’ta Lekesizler olarak bilinen bölgenin çekimlerine ev sahipliği yapıyor.

Córdoba Roma Köprüsü – Volantis’in Uzun Köprüsü

Córdoba Roma Köprüsü – Volantis’in Uzun Köprüsü

Córdoba Roma Köprüsü, İspanya’nın güneyinde yer alıyor. Dizinin 5. sezonunda Volantis’in Uzun Köprüsü olarak karşımıza çıkıyor.

Alcázar de Sevilla, Seville – Dorne’un Su Sarayları

Alcázar de Sevilla, Seville – Dorne’un Su Sarayları

İspanya’da yer alan kraliyet sarayı, Endülüs Müslümanlar tarafından inşa edildi. Bu tarihi yapı dizide karşımıza Dorne’un Su Sarayı olarak çıkıyor.

Zafra Şatosu, Guadalajara – Tower of Joy

Zafra Şatosu, Guadalajara – Tower of Joy

İspanya’nın Guadalajara bölgesinde yer alan şato, Game of Thrones’ta Lord Eddard Stark’ın Arthur Dayne’i yendiği sahne için kullanıldı. Şato 12. yüzyılın sonlarında inşa edilmeye başlandı.

Castell de Santa Florentina – Horn Hill

Castell de Santa Florentina – Horn Hill

İspanya’da yer alan Castell de Santa Florentina, 11. yüzyılda inşa edilen Ortaçağ şatolarından bir tanesi. Dizinin 6. sezonunda ekranlara gelen bu tarihi şato, Horn Hill olarak kullanıldı.

Verdala Sarayı – Illyrio Mopatis’in Evi

Verdala Sarayı – Illyrio Mopatis’in Evi

Malta’da yer alan Verdala Sarayı, Daenerys ile Khal Drogo’nun düğününden önce Targaryen kardeşlerin kaldığı yer olarak ekranlara geldi.

Emlak magazin haberlerini incelemek için tıklayın

PAYLAŞ