Evinizde kolayca nane yetiştirin!

5926

Mis gibi kokusu ve fresh tadıyla sofraların en sevilen lezzetlerinden biridir. Çorbada, yemekte, yazın serin bir limonatada muhteşem bir lezzet verir. Doğal yöntemlerle ve kolayca nane yetiştirmek için birkaç pratik bilgi yeterlidir. Biraz ilgi, az miktar bilgi ile evinizde kolayca nane yetiştirin. Bir demet taze nane ile nane yetiştirmeye hemen başlayabilirsiniz.

  • Nane ne zaman ekilir?

Nane için en uygun ekim ve büyüme zamanı bahar mevsimidir. Hava sıcaklıkları mevsim normallerine ve yeterli ılıklığa gelmeye başladığında, nane ekleme başlayabilirsiniz.

  • Nasıl çoğaltılır?

En kolay yol, hazır taze nanelerin dallarını kullanarak naneleri çoğaltmaktır. 6- 8 cm uzunluğunda nane dalları dikilerek çoğaltma için kullanılır. Nane dallarının ayrım yerinin yaklaşık 1 cm üzerinden makasla kesilir. Üst kısımlarında kalacak şekilde, alt kısımlardaki yaprak ve dallar temizlenir. Uzun cam bir bardak, temiz suyla doldurulur ve üzeri kağıtla- peçeteyle kapatılır. Kağıdın üzerine nanenin çıkabileceği şekilde delik açılır, nane yerleştirilir. Su azaldığında tüm gövdesini kapatacak şekilde su eklenir ve beyaz kökler vermeye başlayınca ekilebilir.

  • Nane nasıl bir saksıda ekilir?

30-40 cm çapında ve 20-25cm derinliğinde plastik bir kap veya saksı kullanılabilir. Kutu kullanılacaksa alt kısmında su akışı için delik açılmalıdır. Besin açısından zengin, geçirgen kumlu toprak kullanılarak, ekim işlemi yapılmalıdır.

  • Taze nane nasıl ekilir?

Suda bekletilen dalın üzerinde kökler oluştuğunda hazırdır. Saksı 15-20 cm kadar toprakla doldurulur ve orta kısmına 5-6 cm çukur açılır. Gövde kısmı üstte kalacak şekilde kökleri yerleştirilir ve toprakla kapatılır. Gelişimine göre destek çubukları yerleştirilebilir.

  • Nane bakımı nasıl yapılır?

Özellikle ilk ekildiği zamanlarda daima nemli olmalıdır. Kurudukça sulama yapılmalı ve nanelere zarar vermeyecek şekilde beslenmelidir. Yaprakları ve gövde kısımları çiçeklerde olduğu gibi püskürtücü yardımıyla ıslatılabilir. Nane bitkisi, güneşli ortamı sever. Özellikle sabahtan öğlene kadar olan güneş, nanenin büyümesi için muhteşem zamanlardır. Minimum 6 saat kadar güneş ışığı alacak şekilde cam kenarlarında olabilirler.

Bitki, yukarıya doğru 3 budaktan fazla vermeye başladığında budanabilir. Böylece yanlara doğru büyüyecektir.

  • Yetiştirilen naneler nasıl ve ne zaman toplanabilir?

Bahar aylarının sonunda yeterli yoğunluğa ulaşmışsa, 3/1 oranı toplanabilir. Yeniden toplamak için yaprakların çoğalması beklenmelidir. Bahçede veya dış alanda yetiştirdiğinizde, soğuk mevsimler başlamadan toplanmalıdır. Toprağın alt kısmındaki kökler zarar görmeyeceği için, sonraki senelerde yeniden nane verir. Dönüşümü kullanın ve evinizde kolayca nane yetiştirin.

Naneler, yayılmayı-çoğalmayı seven bitkilerdir. Bahçeye, tarlaya, açık bir alana ekildiğinde hemen çoğalabilir. İsteğinize göre dilerseniz saksıda ekebilirsiniz. Sofralara lezzet katan, tatlıların sunumuna, suya-limonataya-cacığa tüm lezzetlere şahane bir güzellikte yakışan nanenin yetiştirilmesi oldukça kolaydır. Nefese, mideye, metabolizmaya iyi gelen nane, sıcak yaz yazlarında kurutularak, kış mevsiminde çay olarak içilebilir.