X
    Kategoriler: Emlak HaberleriFoto GaleriPratik Bilgiler & Püf Noktalar

Evi yangın tehlikesinden korumanın yolları

Evlerimizin güvenliği hepimiz için çok önemli ve evlerimizi korumak için de elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Yangın, bir evde karşılaşabileceğimiz en büyük tehlikelerden biri. Yıllarca çalışıp zar zor aldığımız evlerimiz dakikalar içinde küle dönebilir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için alabileceğimiz bazı önlemler bulunuyor.

Yangınlar evin hangi odasında çıkıyor?

Belli bir noktadan çıkan bir ateş 4 dakika içinde tüm odayı kaplayabilir. Evde yangına en müsait yer mutfak olarak görülse de araştırmalara göre evdeki yangınların yüzde 73’ü oturma odalarında başlıyor.

Yangın alarmınız var mı?

Oturduğunuz binanın her katında bir adet yangın alarmı bulunmalı. Ancak binadaki yangın alarmı evinizdeki yangını algılayana kadar çok büyük zararlar meydana gelebilir. Bu nedenle dilerseniz mutfağa ve oturma odasına duman alarmı taktırabilirsiniz. Müstakil bir evde yaşıyorsanız evin her katına bir adet alarm taktırmanız gerekiyor. Yangın alarmının pilleri her ay değiştirin ve altı ayda bir tozlarını alın.

Evdeki ısı kaynaklarına dikkat edin

Evde meydana gelen yangınların önemli bir kısmı soba, mum ve elektrikli battaniyeler gibi yanıcı malzemelerin ihmal edilmesinden kaynaklanıyor. Ocakta unutulan bir çaydanlık veya prizde unutulan elektronik bir cihaz evde yangın çıkmasına neden olabilir.

Elektronik aletleri kontrol edin

Evin içinde bulunan elektrikli cihazları mutlaka kontrol etmeliyiz. Evdeki en büyük risk faktörü olan elektrikli cihazlar genellikle oturma odalarında bulunuyor ve bu da yangınların neden en çok oturma odalarında meydana geldiğini açıklıyor.

Dikkat etmemiz gereken cihazlar

Elektrikli aletler ile ilgili en büyük sorun kablolardan kaynaklanıyor. Yıpranmış ve hasarlı kabloları hiç zaman kaybetmeden değiştirmelisiniz. Saç kurutma makinelerinin ve küçük ısıtıcıların havalandırması düzenli olarak temizlenmeli. İşiniz bitince bilgisayar, televizyon ve şarj aletlerini prizden çekin. Kombilerinizi yıllık olarak kontrol ettirin ve temizletin.

Söndürülmemiş sigaralar felakete neden olabiliyor

Quentin Tarantino’dan bir film sahnesi gibi gelse de insanların çoğu yataklarında sigara içerken uyuyakalabiliyor. Yanmaya devam eden sigara ise yangına davetiye çıkarıyor. Bu yüzden yatakta ve kanepelerde sigara içmemeye dikkat edin. Hem ev güvenliğiniz hem de sağlığınız için mümkünse sigara içmeyi tamamen bırakın. Ayrıca çakmak ve kibrit gibi yanıcı malzemeleri çocukların ulaşabileceği bir noktada bırakmayın.

Yangın ihtimaline karşılık kaçma planı yapın

Aldığınız tüm önlemlere rağmen evinizde yangın çıkarsa nasıl kaçacağınızı planlamalısınız.

  1. Kapıların etrafını bol eşya ile özellikle de kolay yanabilecek eşyalar ile doldurmayın. Her odanın çıkışı geniş ve ferah olmalı.
  2. Ailenizle evin dışında buluşmak için güvenli bir yer belirleyin. Böylece telefonunuz yanınızda olmasa bile aile bireyleriyle bir araya gelebilirsiniz.
  3. Yangın merdivenine çıkan kapının kolay açılabilir olduğundan emin olun. Yangın merdivenlerini depo gibi kullanmayın.
Selin Çatak :