X
    Kategoriler: Emlak HaberleriEmlak SektörüFoto Galeri

Ev sahibi kirayı elden alabilir mi?

Kira sözleşmesi gereğince her ay belli bir miktar parayı konakladığımız evin bedeli olarak ev sahibine ödemekle yükümlüyüz. Kira ödemeleri banka hesabına havale yöntemiyle ödenmekte ancak ev sahibi, kirayı elden almak istediğini dile getirebilir. Kirayı elden ödemek doğru mudur? Ev sahibinin böyle bir şey talep etme hakkı var mıdır? Bu soruların cevabını galerimizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Kirayı elden ödemek mümkün mü?

Konut kiralarında 500 TL ve üzeri bir bedel ödenecekse bunun banka aracılığı ile gerçekleştirilmesi gerekiyor. Eğer ev sahibi kirayı elden almayı talep ederse ve ödenmesi gereken miktar 500 TL’nin üzerinde ise mal sahibine en az 250 TL olmak üzere kira bedelinin yüzde 5’i kadar usulsüzlük cezası kesiliyor.

Kira ödemesini elden yapmayın

Oturduğunuz evin sahibine kira ödemesini mutlaka banka aracılığı ile yapın. Bankadan kira ödemesi yaptığınıza dair dekont alın ve bunları bir dosya içinde saklayın. Kirayı elden ödemeniz durumunda ev sahibi, hiç kira ödemediğinizi iddia edebilir. Böyle bir duruma düşmemek için ödemelerinizi banka yoluyla yapın.

Kiracıya da ceza kesilir mi?

Konut kira ödemelerinde ev sahibinin kirayı elden almayı talep etmesi durumunda yalnızca ev sahibine özel usulsüzlük cezası kesilir. Ancak iş yeri kiralarında ödemenin banka yolu ile değil de elden yapılması durumunda her iki tarafa da ceza kesilir. Hem mal sahibi hem de kiracı özel usulsüzlük cezasını ödemek zorunda kalır.

Özel usulsüzlük cezası ne kadar?

Konut kirası ödemesinin elden yapılması durumunda mal sahibine 250 TL alt sınır olmak üzere kira bedelinin yüzde 5’i oranında ceza kesilir. İş yeri kirasının elden ödenmesi durumunda ise hem mal sahibine hem de kiracıya 250 TL ile 1000 TL arasında bir ceza kesilir. Kesilecek cezanın miktarı, kiracının defter tutma durumuna göre değişiklik gösterir.

Ev sahibi ile ortak karar alın

Ev sahibinizi kesilecek cezalar konusunda bilgilendirerek bir uzlaşmaya varabilirsiniz. Her iki taraf için de en güvenilir yöntem banka aracılığı ile yapılacak bir ödemedir. Herhangi bir sorun meydana geldiğinde banka dekontları ile sorunu çözebilirsiniz.

Ev sahibi uzlaşmazsa ne yapılır?

Ev sahibiniz banka aracılığı ile yapılacak bir ödemeyi kabul etmiyorsa vergi dairesine giderek ihbarda bulunabilirsiniz. Böylece hem yasalara uymuş olur hem de kendi haklarınızı korumuş olursunuz.

Emlak haberlerini incelemek için tıklayın

Selin Çatak :