Ev almak isteyene devlet desteği

7634

Şubat 2018 yılı itibariyle devletin açıklamış olduğu rakamlara göre, 850 bin konut eksikliği bulunurken ev almak isteyenler için devlet desteği sürdürülmektedir. Üstelik 2018 yılı için projelendirilmekte olan bir çalışma kapsamında, 2017 yılı Nisan ayı itibariyle sunulmakta olan 15 bin TL devlet konut yardımı, 20 bin TL’ye çıkartılacak. Devletin konut almak isteyenlere sunmuş olduğu en kapsamlı yardım çalışması, Ağustos 2016 yılında gerçekleştirilmiştir. Bu tarihte yapılmış olan kapsamlı çalışma ile beraber ülkedeki konut açığının kapatılması, inşaat ve yapı alanındaki durgunluğun aşılması ve özellikle yurt dışındaki girişimcilerin ülkeye çekilmesi için pek çok radikal adım atılmıştı. Bu adamlardan birisi olan konut için devlet desteği, oldukça rağbet görmüştü. Buna göre konut satın alırken devlet desteğinden faydalanmak istiyorsanız, öncelikle adınız üzerine herhangi bir konutun bulunmaması gerekiyor.

Kimlere konut desteği veriliyor?

Devletin konut için sunacak olduğu destek, sadece ilk konut satın almanızda verilmektedir. Konut desteğinden faydalanabilmek için bankalarda katılım fonu hesabının açılması gerekmektedir. Açılacak olan katılım fonu hesabı, konut yardımı kapsamında değerlendirilerek devlet tarafından da finanse edilecektir. 18 yaşından gün almış olan herkesin katılabileceği konut fonu, sadece açılışta 30 bin TL’ye kadar para yatırılabilen bir hesap olarak belirlenmiştir. Konut yardımı kapsamında devletin sunacak olduğu katkı tutarı, konut ediniminde yüzde 20’yi geçmemektedir. Bu kapsamda maksimum 15 bin liraya kadar konut yardımı yapılabilmektedir. Açılmış olan hesaplara, katılımcılar tarafından her ay minimum 250 TL ve maksimum 2 bin 500 TL yatırılmak zorundadır. Ayrıca sadece açılışta 30 bin lira toplu para yatırma hakkı bulunmakta, fakat ilerleyen süreçte tekrar toplu para yatırılamamaktadır. Hesaptaki yapılacak olan düzenli ödemeler ile beraber konut yardımındaki maksimum olan 15 bin TL devlet katkısından faydalanabilmek için sistem içerisinde en az 60 ay kalınması gerekmektedir.

TOKİ kura sonuçları nasıl öğrenilir?

Ev için devlet desteği nasıl verilmektedir?

Son derece esnek ödeme şartları ile ev almak isteyenlere, devlet desteği kapsamında aylık minimum 250 TL ödemenin yapılması gerekmektedir. Ayrıca çeşitli sebeplerden ötürü ödeme yapılamadığında, 12 aylık periyotta sadece 3 aylık bir opsiyon sunulmaktadır. Eğer ödeme periyodu 3 aylık olarak belirlemişse bir sene içerisinde sadece bir defa ödeme geciktirme hakkınız bulunmaktadır. Devlet tarafından belirlenmiş olan maksimum 60 aylık ödeme sürecinde, 75 bin TL biriktirenlere devlet 15 bin TL katkı sunmaktadır. Eğer ödeme periyodunu 48-59 ay arasında belirlerseniz paranıza yüzde 18 oranında devlet katkısı sunulacaktır ve maksimum 14 bin TL’ye tekabül etmektedir. Eğer belirlemiş olduğunuz ödeme periyodu 36-47 ay arasında ise bu sefer devlet desteği maksimum 13 bin TL olacaktır. Buna göre 48-59 aylık periyotta 14 bin TL destek alabilmek için 70 bin lira, 36 – 47 aylık periyottaki 13 bin TL maksimum desteği alabilmek için 80 bin TL biriktirmeniz gerekmektedir.

Ayrıca devletten konut desteği alabilmek için belirlenmiş olan minimum hesap periyodu 36 aydır. 36 aydan önce devlet katkısı verilmemektedir. Eğer bu süre içerisinde çeşitli sebeplerle sistemden çıkarsanız, hesabınız ev için devlet konut desteğinden farklı bir banka hesap türüne ve fonuna kaydırılacaktır, ancak kesinlikle devlet desteği verilmeyecektir. Yukarıda belirlenmiş olan devlet desteğini alabilmek için Türk vatandaşı olmanız, 7 Nisan 2015 tarihinden önce konut sahibi olmamanız, minimum 3 yıl hesap içerisinde kalarak düzenli ödeme yapmanız gerekmektedir. Eğer konut için devlet desteğini konut satın almadan önce düşünmemişseniz konut satın aldıktan sonra 6 ay içerisinde destek için başvuru hakkınız bulunmaktadır. Devletin sunmuş olduğu konut desteği, konutlar için geçerli olurken devre mülkler bu kapsama sokulmamaktadır.